24. 6. 2024
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom

Podpora bezpečnej cyklodopravy bola hlavným cieľom cyklojazdy Malackami, ktorá sa konala v sobotu 8. júna. Päťdesiatka cyklistov a cyklistiek vyštartovala z nového Námestia u Severínka, aby pripomenula dôležitosť budovania bezpečnej cyklistickej infraštruktúry. Okrem nádherného počasia podujatie sprevádzala aj skvelá nálada a cinkanie zvončekov, ktorými dávali cyklisti o sebe vedieť všetkým ďalším účastníkom premávky a obyvateľom Malaciek.

          Cyklojazda trvala viac ako hodinu (s jednou prestávkou na sídlisku Juh) a išlo sa v pomalom tempe, pretože medzi účastníkmi bolo aj viacero detí. Organizátormi akcie boli iniciatíva Malacky na kolo a OZ Malacké pohľady. Zástupcom mesta predložili aj niekoľko cieľov, ktoré by postupne radi realizovali. Podobné podujatie zorganizovali naposledy ešte v roku 2017, keď sme nemali ani jednu cyklotrasu. Malacky odvtedy prešli poriadny kus cesty a v budovaní ďalších trás plánujú pokračovať.Ako povedal za organizátorov Miroslav Konečný: „Každý cyklista pomáha riešiť dopravné problémy v meste, pretože jazda na bicykli znamená mínus jedno auto na ceste alebo parkovisku.“ Cyklojazda bola riadne ohlásená ako verejné zhromaždenie vrátane trasy a času prejazdu a na začiatku i na konci účastníkov sprevádzali dobrovoľníci vo výstražných vestách.

            Viceprimátor Milan Ondrovič pred niekoľkým dňami zverejnil zaujímavé informácie o využívaní našich cyklotrás: od začiatku roka prešlo cyklotrasou pred súdom na Mierovom námestí už takmer 61-tisíc cyklistov. S lepším počasím tieto čísla neustále narastajú. Napríklad v máji prešlo týmto profilom až takmer 18-tisíc cyklistov, čo je priemerne 580 denne. Najviac ich prešlo vo štvrtok 23. mája, a to až 766. To sú väčšie čísla ako v Bratislave na Dunajskej či Vajnorskej, na Moste Apollo či Moste SNP. „Tieto čísla nás neuveriteľne tešia, pretože ak ich premietneme na počet obyvateľov, dostávame sa na úplnú špičku Slovenska,“ dodáva viceprimátor.  

            Trasa cyklojazdy viedla aj miestami, ktoré sú v Malackách ešte pre cyklistov problémom a zatiaľ na nich nemáme vybudované cyklotrasy. Práve na tie chceli organizátori poukázať. Tým najpálčivejším úsekom je spojenie so sídliskom Juh, pričom toto najväčšie sídlisko v meste je stále bez bezpečnej cyklotrasy do centra, na stanicu či do priemyselného parku. Viceprimátor M. Ondrovič informoval o dvoch zamýšľaných variantoch pre sídlisko Juh: buď zjednosmernenie Štúrovej ulice alebo segregovaná cyklocesta popri Stupavskej a gen. M. R. Štefánika.

            Cykloaktivisti by radi presadili výstavbu cyklotrasy v tomto úseku mesta, chcú budovať stojiská na bicykle (prioritne na vlakovej stanici, priebežne pozdĺž cyklotrás, pri školách a úradoch); vytvoriť bezpečný prístup na voľnočasové cyklotrasy v okolí Malaciek a tiež by chceli časom dosiahnuť spojenie s okolitými obcami, ktoré umožní dochádzanie do Malaciek na bicykli. „Mesto spolupracuje s iniciatívou Malacky na kolo už od jej vzniku a po päťročnej odmlke vítame opätovné naštartovanie ich aktivít. Tak, ako sme im vychádzali v ústrety v minulosti, budeme sa snažiť aj naďalej, lebo rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom,“ uzavrel viceprimátor. 

Text: N. Jánošová, foto: N. Jánošová, Malacké pohľady

Ďalšie
Práca
Oznamy
9. 7. 2024
Centrum voľného času hľadá vychovávateľa

Centrum voľného času v Malackách hľadá kreatívneho, všestranného, flexibilného, zodpovedného,…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
8. 7. 2024
Vojtech Planka vystúpil na Gerlach

Rekreačný bežec a zanietený turista Vojtech Planka zdolal pred pár dňami Gerlachovský štít. Vôbec…

Zobraziť celý článok