25. 1. 2022
Rozlúčka s Lajom
Priaznivci malackej hádzanej sa začiatkom januára stretli na poslednej rozlúčke s Ľudovitom Oslejom, ktorého poznali pod prezývkou či menom Lajo. Bol jedným z pilierov rozvoja malackej hádzanej v jej začiatkoch i v čase jej rozvoja. Pôsobil ako tréner mládeže a funkcionár. 
Začalo sa to v roku 1964 založením družstva žiakov, neskôr dorastencov. Pod jeho vedením hrali dorastenci v II. triede Západoslovenského kraja a prebojovali sa do dorasteneckej ligy. Žiaci  sa stali majstrami Slovenska a vo vtedajšom Československu skončili tretí.  
Lajo sa podieľal i na budovaní hádzanárskeho areálu v Zámockom parku, ktorý slúži doteraz. Bol organizátorom i trénerom družstiev v Pionierskej lige, v ktorej hralo až 12 žiackych družstiev z celých Malaciek. Založil ojedinelú súťaž pre mladých záujemcov pod názvom Pouličný turnaj v hádzanej, kde boli zapojení mnohí registrovaní i neregistrovaní hráči. Bol to svojím spôsobom zlatý vek žiackej hádzanej v našom meste. Sponzorsky dokázal pre najlepších zabezpečiť i sladké odmeny.
Po roku 1980 sa opäť stal trénerom družstva dorastencov. Ďalším veľkým úspechom hráčov pod jeho vedením   bol zisk bronzovej medaily na  majstrovstvách Slovenska v hádzanej starších žiakov v roku 1983/84. Malackí žiaci v tomto období patrili tradične medzi najlepšie družstvá na Slovensku. Jeho rukami prešlo množstvo hráčov, ktorí reprezentovali malackú hádzanú nielen doma, ale i v rámci Slovenska a v zahraničí.
V ďalších rokoch pracoval ako mládežnícky tréner aj ako funkcionár hádzanárskeho výboru. Neskôr začal pôsobiť ako rozhodca v rámci krajských súťaží a  samozrejme, že ho to opäť lákalo najmä k mládeži. Aj preto sa pravidelne zúčastňoval na najväčšom medzinárodnom mládežníckom turnaji v Prahe ako rozhodca, kde reprezentoval naše mesto. Vďaka jeho dobrým komunikačným schopnostiam nadviazala malacká mládežnícka hádzaná výborne kontakty s družstvami na Slovensku i v Čechách, napríklad s Duklou Praha. Mládežnícke tímy počas jeho trénerského pôsobenia hrali na mnohých turnajoch, na ktoré všetci vtedajší hráči radi spomínajú. Mal aj nemalú zásluhu na tom, že malacký oddiel hádzanej patril v období jeho pôsobenia medzi najväčšie na Slovensku.
V roku 2009 ho mesto Malacky ocenilo za rozvoj športu v našom meste, práve v oblasti hádzanej. Ocenenie za rozvoj hádzanej dostal aj na krajskej úrovni. Jeho pôsobenie v malackom športe zanechalo trvalú stopu. 
Lajo, ďakujeme. Česť Tvojej pamiatke.

A. Pašteka

Ďalšie
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Klub vodných športov Ocean s kvalifikáciami na majstrovstvá SR

Jarnú časť sezóny ukončil Klub vodných športov Ocean úspešnou kvalifikáciou na majstrovstvá SR…

Zobraziť celý článok