25. 1. 2022
Rozlúčka s Lajom
Priaznivci malackej hádzanej sa začiatkom januára stretli na poslednej rozlúčke s Ľudovitom Oslejom, ktorého poznali pod prezývkou či menom Lajo. Bol jedným z pilierov rozvoja malackej hádzanej v jej začiatkoch i v čase jej rozvoja. Pôsobil ako tréner mládeže a funkcionár. 
Začalo sa to v roku 1964 založením družstva žiakov, neskôr dorastencov. Pod jeho vedením hrali dorastenci v II. triede Západoslovenského kraja a prebojovali sa do dorasteneckej ligy. Žiaci  sa stali majstrami Slovenska a vo vtedajšom Československu skončili tretí.  
Lajo sa podieľal i na budovaní hádzanárskeho areálu v Zámockom parku, ktorý slúži doteraz. Bol organizátorom i trénerom družstiev v Pionierskej lige, v ktorej hralo až 12 žiackych družstiev z celých Malaciek. Založil ojedinelú súťaž pre mladých záujemcov pod názvom Pouličný turnaj v hádzanej, kde boli zapojení mnohí registrovaní i neregistrovaní hráči. Bol to svojím spôsobom zlatý vek žiackej hádzanej v našom meste. Sponzorsky dokázal pre najlepších zabezpečiť i sladké odmeny.
Po roku 1980 sa opäť stal trénerom družstva dorastencov. Ďalším veľkým úspechom hráčov pod jeho vedením   bol zisk bronzovej medaily na  majstrovstvách Slovenska v hádzanej starších žiakov v roku 1983/84. Malackí žiaci v tomto období patrili tradične medzi najlepšie družstvá na Slovensku. Jeho rukami prešlo množstvo hráčov, ktorí reprezentovali malackú hádzanú nielen doma, ale i v rámci Slovenska a v zahraničí.
V ďalších rokoch pracoval ako mládežnícky tréner aj ako funkcionár hádzanárskeho výboru. Neskôr začal pôsobiť ako rozhodca v rámci krajských súťaží a  samozrejme, že ho to opäť lákalo najmä k mládeži. Aj preto sa pravidelne zúčastňoval na najväčšom medzinárodnom mládežníckom turnaji v Prahe ako rozhodca, kde reprezentoval naše mesto. Vďaka jeho dobrým komunikačným schopnostiam nadviazala malacká mládežnícka hádzaná výborne kontakty s družstvami na Slovensku i v Čechách, napríklad s Duklou Praha. Mládežnícke tímy počas jeho trénerského pôsobenia hrali na mnohých turnajoch, na ktoré všetci vtedajší hráči radi spomínajú. Mal aj nemalú zásluhu na tom, že malacký oddiel hádzanej patril v období jeho pôsobenia medzi najväčšie na Slovensku.
V roku 2009 ho mesto Malacky ocenilo za rozvoj športu v našom meste, práve v oblasti hádzanej. Ocenenie za rozvoj hádzanej dostal aj na krajskej úrovni. Jeho pôsobenie v malackom športe zanechalo trvalú stopu. 
Lajo, ďakujeme. Česť Tvojej pamiatke.

A. Pašteka

Ďalšie
Práca
Oznamy
29. 9. 2023
Materská škola hľadá zamestnankyňu na pozíciu upratovačka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
29. 9. 2023
Voľné pracovné miesto v materskej škole: učiteľka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok