14. 12. 2022
Rozlúčili sme sa s hrdou Záhoráčkou Máriou Kráľovičovou

Pred pár dňami nás zasiahla smutná správa: vo veku 95 rokov zomrela herečka Mária Kráľovičová. Rodáčka z Čárov sa vždy hrdo hlásila k Záhoriu a v roku 2007 dokonca hrala aj v Malackách s členmi Divadla na hambálku v predstavení Ženský zákon. Ako inak, po záhorácky.

Mária Kráľovičová stvárnila stovky divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových postáv. Na doskách Slovenského národného divadla (SND) účinkovala nepretržite 74 rokov. Práve SND pripomenulo, že popri Hane Meličkovej a Oľge Borodáčovej bola jednou z troch nositeliek titulu národná umelkyňa, ktoré od čias prezidenta Beneša za obdobie 44 rokov vrcholní predstavitelia Československa udelili slovenským herečkám. Bola prvou slovenskou televíznou herečkou a prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch. Celoživotnú prezývku Marína dostala podľa jednej z rolí v SND, keď hrala v zdramatizovanej Sládkovičovej Maríne.

A ako to bolo s hraním v Malackách? Naše Divadlo na hambálku aj SND hralo v rovnakom čase Ženský zákon v záhoráčtine –  klasiku Jozefa Gregora Tajovského, ktorú do nášho nárečia prepísali bratia Moravčíkovci. Práve cez nich prejavila záujem zahrať si v tom istom predstavení aj u nás. Spomína režisér Divadla na hambálku Vlado Zetek: „Od takej veľkej hereckej osobnosti som to vôbec nebral ako vtip, naopak, vnímal som to ako poctu, česť a vyznamenanie nášmu divadlu. V SND aj u nás hrala postavu klebetnice Dory. Tešil som sa, že môžem režijne viesť takú osobnosť a mal som radosť aj za našich hercov, že majú výnimočnú príležitosť stáť na jednom javisku s pani Kráľovičovou.“ Profesionálni herci sa môžu v divadle spoľahnúť na pomoc inšpicienta (režisérovho pomocníka, ktorý dozerá na priebeh predstavenia) a v šatni majú cez reproduktor odposluch toho, čo sa deje na javisku, avšak v ochotníckom divadle takýto servis nie je. Ako si s tým v Malackách poradila pani Marína? „Počas celého predstavenia pokorne sedela v portáli, všetko sústredene sledovala a trpezlivo čakala na svoj výstup.  Bol to maximálny prejav profesionality. Mimo javiska bola ako živel a bola veľmi veselá. Zažili sme s ňou neopakovateľné a nezabudnuteľné chvíle,“ pokračuje v spomínaní V. Zetek.

„Bolo nám cťou, pani Marína. Na naše spoločné chvíle v Divadle na hambálku, a aj na doskách, ktoré znamenajú svet, nikdy nezabudneme. Zostanete navždy v našich srdciach. Odpočívajte v pokoji,“ odkazujú členovia Divadla na hambálku. Zuzana Bertová (Chrustová) hrá v malackom Ženskom zákone Bjetu a s klebetnou Dorou má niekoľko dialógov. „Pani Kráľovičová bola veľmi milá a srdečná. Pri nej sme mali ešte väčšiu trému než obvykle, ale vôbec nám nedávala najavo, že my sme obyčajní ochotníci, a ona  je hviezdou z národného.“   Svoje spomienky na spoločné účinkovanie na malackom javisku pridáva ďalšia herečka Divadla na hambálku Renata Biksadská: „Pani Marína Kralovičová hrala s nami dvakrát. Bola veľmi milá, príjemná, priateľská, žartovala s nami. Pred predstavením ale bola plne sústredená, profesionálna. Počas dialógov nechala vyniknúť nás, nesnažila sa na seba pútať pozornosť.“

PS: O pár dní neskôr prišla ďalšia smutná správa: zomrela herečka Soňa Valentová. Spolu s pani Marínou hrali v SND práve v záhoráckom Ženskom zákone. Snáď to tak chcel osud, že obe boli nielen dobrými priateľkami a mali v divadle spoločnú šatňu, ale do hereckého neba odišli takmer súčasne. Vďaka obom za krásne televízne i divadelné postavy. Česť ich pamiatke.


Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský, L. Vidanová

Ďalšie
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Životné prostredie
12. 4. 2024
Na Mierovom námestí vyrastie prvá mestská lúka

Menej prachu, znižovanie teploty, zadržiavanie vlhkosti priamo na mieste amestské lúky ako…

Zobraziť celý článok