25. 4. 2014
Recitátori z Malaciek medzi najlepšími z najlepších
Po vlaňajšej recitátorskej žatve, keď sa tri zverenkyne Beáty Reifovej (Barbora Vajglová, Sára Stupňanová a Barbora Bezáková) dostali na vrchol v rebríčku najlepších a stali sa laureátkami Hviezdoslavovho Kubína, sa úspech dostavil aj na tohtoročnom jubilejnom 60. ročníku známej recitátorskej súťaže.

Zo štyroch traja laureáti
Štyria recitátori reprezentovali Mestské centrum kultúry v Malackách v dvoch vekových kategóriách (stredoškoláci a dospelí) v recitovaní ukážok poézie aj prózy. Traja z nich sa stali víťazmi svojich kategórií a postupujú na trojdňovú júnovú záverečnú súťažnú prehliadku najlepších do Dolného Kubína. Barbora Bezáková si ako jediná z vlaňajšej čisto dievčenskej zostavy TOP recitátoriek úspech zopakovala a tentokrát porotu očarila interpretáciou úryvku z diela Veroniky Šikulovej Diera do svetra. „Táto autorka je moja srdcovka a úplnou náhodou bola aj v porote,“ hovorí B. Reifová. Karty však podľa nej zamiešalo pôvodné zaradenie recitátorky do kategórie poézie, keďže išlo o poetickú prózu, resp. prózu písanú v poézii. „Keďže porota Barborku nečakane preradila do kategórie prózy, zasadila úder aj do vlastných radov a svojím víťazstvom vyradila pôvodného reprezentanta tejto kategórie – nášho Richarda Rybanszkeho,“ hovorí B. Reifová.
Ďalší dvaja úspešní boli už muži. S najvyšším hodnotením poroty a obrovským úspechom sa stretol študent 2. ročníka VŠMU Denis Farkaš. „Podarila sa mu veľká vec – konečne niekto porazil dlhoročného laureáta Hviezdoslavovho Kubína Pavla Nátera, a na to už treba nejaký výkon!“ ilustruje veľkosť Denisovho úspechu jeho školiteľka.

Z recitátorského samorastu objav roka
Pikantne a zaujímavo vyzerá príbeh Jozefa (Doda) Klučára, známeho herca malackého Divadla na hambálku. „Prišiel za mnou tri týždne pred súťažou a povedal mi, že by si strašne rád vyskúšal recitovanie, len tak pre seba,“ zasväcuje nás B. Reifová do pozadia úspechu údajne recitátorského samorastu, ktorý sa stal zrazu jej životným úspechom. Podľa nej muža okolo päťdesiatky nie je ľahké viesť, ale bolo príjemné pracovať s ním. Napriek konfliktom a dlhým diskusiám práca priniesla šťavnaté ovocie. „Dostal ťažký text básnika anglickej kráľovnej Teda Hughesa, tvrdého poeta, na ktorého treba dozrieť a mať nažité… Dodov prednes však všetkých nadchol, ani ja sama som si neuvedomovala, ako mocne som počas jeho vystúpenia zvierala stoličku a prežívala s ním každé slovo,“ približuje nám B. Reifová. Porotu svojím výkonom doslova šokoval a označila ho za nečakaný objav! On sám bol však vraj z úspechu nešťastný a dookola opakoval, že on si to chcel len raz vyskúšať! 🙂

Potešenie a vďaka
Hviezdoslavov Kubín má zatiaľ – po odznení dvoch z piatich vekových kategórií – troch laureátov z Malaciek, pritom presne toľko ich bolo aj vlani. „Veľkým uznaním pre nás bolo konštatovanie porotkyne Jaroslavy Čajkovej, riaditeľky Národného osvetového centra, že po dlhej odmlke od čias, keď recitátorov pripravovala bývalá učiteľka dramatického odboru ZUŠ Naďa Tučková, sa Malacky znovu dostávajú do povedomia svojou veľmi solídnou recitátorskou školou,“ s potešením priznáva B. Reifová. „Mám šťastie na šikovných ľudí a veľkým plusom pre nás všetkých je priazeň Fredyho Swana. Práve on je ten posledný, kto si pred súťažou všetkých vypočuje, rozdá cenné rady, chodieva s nami aj na súťaže a teší sa z úspechov mojich zverencov. Kritikmi a poradcami sú pre nás aj kolegovia z firmy Akušat, kde mávame nácviky a v priateľskej atmosfére zbierame aj pochvaly či kritické postrehy. Bez ústretovosti zamestnávateľa by som si časovo náročné nácviky v období pred súťažami asi nemohla dovoliť, a tak cítim, že časť úspechu mojich recitátorov patrí aj sem.“

Text: Tatiana Búbelová, foto: archív BR    
Ďalšie
Šport
Podujatia
24. 6. 2024
Pozývame na Street Floorball Cup

Do Malaciek mieri jedinečný florbalový zážitok. Vsobotu 29. júna ožije areál ZŠ Dr. J. Dérera…

Zobraziť celý článok
Rozvoj
Cykloturistika
24. 6. 2024
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom

Podpora bezpečnej cyklodopravy bola hlavným cieľom cyklojazdy Malackami, ktorá sa konala vsobotu 8…

Zobraziť celý článok