15. 2. 2012
Pult centralizovanej ochrany MsP ochráni aj váš majetok

Mestská polícia Malacky dlhodobo poskytuje službu ochrany majetku prostredníctvom pultu centralizovanej ochrany (PCO). Zatiaľ čo v začiatkoch fungovania PCO si službu objednávali najmä firmy a podnikatelia, dnes je samozrejmé, že aj súkromný majetok mnohým stojí za to, aby ho mali ochránený profesionálne v súčinnosti s mestskou políciou. PCO zabezpečí nepretržitú a spoľahlivú ochranu vášho majetku. „Pripojte svoj objekt na náš pult. Keď potrebujete chrániť svoj majetok profesionálmi, ponúkame vám pripojenie na náš PCO. Ochránime váš majetok pred zlodejmi. Pracujeme kvalitne, rýchlo, spoľahlivo a diskrétne,“ odkazujú verejnosti zodpovední príslušníci mestskej polície.
 
Ako si zabezpečiť byt, obchod, alebo kanceláriu.
Elektronické zabezpečovacie systémy (EZS) sú  dnes finančne dostupné a sú cenovo porovnateľné s bežnými elektrickými spotrebičmi, ktoré sú v domácnosti samozrejmosťou. Pravdou ale je, že iné náklady čakajú záujemcu, ktorý si chce zabezpečiť panelákový byt, v porovnaní so zabezpečením veľkoobchodného skladu.  Centrom každého zabezpečovacieho  systému je ústredňa (drôtová, bezdrôtová – podľa spôsobu napojenia snímačov). Tá vyhodnocuje všetky  signály zo snímačov a ovládacích zariadení (napr. klávesnice) a na základe ich analýzy a v súlade s naprogramovaním rozhoduje o vyhlásení poplachu.

K podstatnej  väčšine vlámaní dochádza  prekonaním vchodových dverí, preto je ochrana vstupu najpodstatnejšia. Dvere by mali byť predovšetkým chránené  mechanickým zámkom, aby nemohlo dôjsť k ich ľahkému otvoreniu. Samozrejme, že čím je zámok zložitejší, tým dlhšie odoláva. O indikáciu otvorenia dverí sa  postará magnetický detektor. Ten „upozorní“ ústredňu, že došlo k otvoreniu dverí a ústredňa čaká na odkódovanie  systému. Pokiaľ  nedôjde k odkódovaniu počas nastavenej doby, dochádza k vyhláseniu  poplachu narušenia objektu.

Moderné zabezpečovacie systémy sa spravidla odkódujú  buď pomocou klávesnice zadaním  vstupného kódu, alebo stlačením tlačidla  rádiového ovládača. Obidva  systémy sú bezpečné. Možnosť zadania kódu býva obmedzená  na niekoľko pokusov, potom už  dôjde k vyhláseniu poplachu.

Podobným spôsobom ako vstupné dvere môžeme zaistiť všetky  vstupy do objektu, tj. všetky dvere a okná. Pre detekciu rozbitia sklenených výplní sa dnes používajú akustické detektory rozbitia skla. Tieto snímače sa umiestňujú v miestnostiach, kde sú sklenené výplne a sú schopné veľmi presne detekovať rozbitie skla. Magnetické detektory a detektory rozbitia skla zabezpečujú základnú  tzv. plášťovú ochranu objektu.

Pre kvalitnú ochranu vnútorných  priestorov  pred narušiteľom sa používajú predovšetkým infrapasívne  snímače (PIR snímače). Tieto detektory sú schopné na základe analýzy teplôt v miestnosti,  spoľahlivo detekovať pohyb človeka v priestore.  Pre rôzne aplikácie sa používajú PIR snímače s odlišnou charakteristikou, napr. vhodné pre štandartné priestory,  pre dlhé úzke chodby, alebo  snímače „imúnne“ menším živočíchom (pohybové snímače, plynové a dymové detektory, magnetické kontakty, snímače trieštenia skla, infrazávory…). V prípade poplachu si automaticky uvoľnia telefónnu linku a začnú vytáčať a odosielať informáciu o narušení na PCO. Pevná telefónna linka môže byť  pre páchateľov ľahko narušiteľná. Pokiaľ chcete zvýšiť bezpečnosť prenosu informácie  o poplachu alebo keď nie je  v mieste inštalácie EZS privedená telefónna linka, je možné využiť GSM bránu pre prenos poplachovej informácie sieťou GSM (i keď sa jedná o bezpečnejší spôsob napojenia na PCO než napojenie telefónnou linkou prenos informácie o narušení môže byť tiež znemožnený rušičkou GSM signálu). Prostredníctvom GSM preto odporúčame napojiť na PCO objekty nižšej dôležitosti. Najväčšiu  istotu potom poskytuje pripojenie objektu na PCO prostredníctvom rádiovej siete s kódovaným prenosom poplachovej informácie na vyčlenenej frekvencii len pre účely PCO MsP Malacky.   Tu je spojenie medzi objektom a pultom nepretržite monitorované a v prípade poplachu je zaistený zásah profesionálov.

Je to rozhodne bezpečnejšie a účinnejšie, než pokusy zadržať páchateľa  vlastnými silami. Pri výbere systému musíte vychádzať z toho, že systém EZS má za úlohu chrániť váš majetok. Preto musíte mať  istotu, že sa na váš zabezpečovací systém môžete spoľahnúť . Asi by nikoho nenapadlo kupovať poplachovú ústredňu na trhovisku, ale ani nákup v supermarketoch nie je tým najlepším riešením. Pri výbere systému EZS sa uistite, že  výrobok je atestovaný podľa príslušnej normy.  Montážna firma by vám mala ukázať nielen to, že vlastní živnostenský list pre montáže EZS, ale aj  to, že bola dodávateľom alebo priamo  výrobcom zaškolená na inštaláciu daného zariadenia. Samozrejmosťou je aj  preberací  protokol s nákresom pôdorysu objektu s rozmiestnením jednotlivých prvkov zabezpečovacieho systému, zaškolenie k obsluhe zariadenia a východzia revízna správa.   Presvedčte sa, že dodávateľ je seriózna firma s históriou, zabezpečujúca servis v prípade opráv.
 
Pult centralizovanej ochrany
Samotná funkcia PCO spočíva v monitorovaní správ z EZS a EPS. Akákoľvek nepovolená zmena v stave chráneného objektu (neoprávnený vstup až po násilné vniknutie) je odovzdaný zo systému na objekte okamžite na PCO. Po prijatí poplachového signálu operátor okamžite vysiela na miesto zásahovú skupinu – policajnú hliadku mestskej polície, ktorá priebežne informuje o stave na objekte.  Zásahová skupina je v neustálom rádiovom spojení s operátorom PCO. Takto je možné okamžite zaistiť súčinnosť napr. POLÍCIE, HASIČOV, ale aj kontaktných osôb.  Zásahová skupina vybavená technickými a donucovacími prostriedkami (vrátane krátkych guľových zbraní), vykoná  po príjazde k objektu jeho kontrolu, zasiahne proti  prípadnému páchateľovi a zabráni vzniku ďalších majetkových škôd.
 
                                                                                               
POTREBUJETE OCHRANU?
Navštívte pracovisko MsP (Ing. Stanislav Lacko), alebo kontaktujte na tel. č.: 034/772 38 33, 034/772 67 66, 034/79 66 104, SKYPE: pco_ma, e-mail: pco@malacky.sk 

Odborníci vás vypočujú či navštívia a navrhnú vhodný spôsob ochrany práve pre vás.

-msp/red- 

  
                                                                                                        
                                                                                

Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok