16. 4. 2015
Prvomájové Malacky sa blížia

Už len dva týždne nás delia od osláv Sviatku práce – 1. mája. S týmto dátumom je v Malackách už neodmysliteľne späté podujatie Prvomájové Malacky. Ide o najobľúbenejšie a zároveň najväčšie celomestské podujatie, ktoré pre obyvateľov mesta a okolitých dedín pripravuje mesto Malacky v spolupráci s mestským centrom kultúry.

Najväčšou zmenou oproti minulým rokom bude zákaz vstupu do priestorov Malackého kaštieľa. Strecha a komíny totiž prechádzajú rekonštrukciou, a tak sa neuskutočnia prehliadky jednej z našich najväčších kultúrnych pamiatok, na ktoré sme zvyknutí.

Do Malaciek plánuje merať cestu približne 130 stánkarov, ktorí budú lemovať cestičky Zámockého parku. Atmosféru tak podporia umeleckí remeselníci, predajcovia chutného občerstvenia a dobrôt pre deti. Pre návštevníkov budú pripravené mobilné toalety a pri prípadných zdravotných ťažkostiach budú po ruke aj zdravotníci zo Slovenského červeného kríža. Stanovisko budú mať pri stánku TIK-u neďaleko kaštieľa. Jednotlivé scény budú rozmiestnené tak ako vlani. 

Na Hlavnej scéne oslavy otvorí primátor mesta Juraj Říha. Slávnostný začiatok bude patriť FS Macejko a mažoretkám ELLA. Od pol jedenástej budú všetkým seniorom hrať do tanca i na počúvanie Jitka a Břetislav Osičkovci, známi zo Šláger TV. Neskôr ich vystrieda Dychová hudba Malačané. Populárna modranská country skupina Bukasový masív vystúpi popoludní. Nevšednosť na hlavné pódium prinesie zoskupenie Mariachi Sin Fronteras, hrajúce tradičné mexické piesne a hudbu štýlu mariachi. Po nich priblíži tóny balkánskej ľudovej hudby formácia Balkansambel. Chýbať nemôže ani malacká rocková skupina AC+, ktorá bude baviť návštevníkov podvečer. Hlavný koncert odpáli populárna hudobná skupina z Košíc Peter Bič Project. Záver programu osloví najmä mladšiu generáciu, pretože svoje umenie predvedie slovenský raper a freestyler Strapo.     

Program na menšej alternatívnej scéne, ktorá sa každoročne nachádza pred Malackým kaštieľom, odštartuje veľmi špeciálne. Predstavia sa najmladší bubeníci v našich končinách interpretujúci brazílske rytmy v Bubeníckej šou Tambores. Ďalej príde na rad skupina hrajúca historickú hudbu, takzvanú sedliacku gotiku – Vrbovské vŕby. Medzi alternatívu sa zaradil aj Richard Vávra, ktorý bol v tomto roku nominovaný v kategórii Objav roka na Radio_HeadAwards. Ďalším interpretom je francúzsko-slovenská kapela, ktorá si hovorí Roc´hann. Malačanom je táto formácia známa. Skupina tu hrala už niekoľkokrát. Šestica hudobníkov interpretuje francúzske, keltské a bretónske piesne.
Na svoje si prídu aj milovníci jazzu. Beat Kaestli Quartet je názov jazzového zoskupenia s frontmenom Beatom Kaestlim z New Yorku. Ide o medzinárodne uznávaného speváka, aranžéra a producenta, ktorý, ako jeden z mála, dokáže hrať súčasne na dva nástroje. Okrem toho koncertuje so špičkovými jazzovými umelcami. Záver na tejto scéne bude patriť Vrbovským víťazom, ktorí o sebe hovoria, že ide o hudobno-pracovnú skupinu hrajúcu na netradičných nástrojoch. Na akých, to sa už nechajte prekvapiť.

Úvod na pódiu pri futbalovom ihrisku bude patriť vystúpeniu Tanečného štúdia Saltatrix, v ktorom sa predvedú všetci tanečníci od najmenších po najstarších. Táto scéna sa popoludní premení na rockový stage. Zahrá skupina Oldympic, hrajúca piesne nestarnúceho českého Olympicu. No a po nich príde spŕška malackých rockových skupín, ktoré všetci dobre poznáme – Wooders, Pandora, Rebelent, Requiem a Down to Hell.

Okrem hudobných zážitkov ponúkajú Prvomájové Malacky aj ďalšie atrakcie. Na zelených plochách Zámockého parku nájdete takzvaný detský svet. Nebude chýbať napríklad vozenie na koňoch, maľovanie na tvár a množstvo súťaží. V tráve si budú môcť detičky pozrieť aj dve divadielka. Divadlo Piki zahrá predstavenia RozKrávka a Elá hop.
Šermiarsky tábor obsadia skupiny historického šermu Corvus Arma a Ursus, ktoré budú divákom predvádzať ukážky šermu každú hodinu od 13.00 h. Futbalisti ŠK ŽOLÍK pozývajú na turnaj prípraviek na bývalom škvarovom ihrisku, ktorý sa bude konať hneď ráno od deviatej. Od štrnástej odohrajú turnaj prípravky. Na hádzanárskom ihrisku nájdete nafukovacie atrakcie pre deti. Antukové ihrisko ponúkne volejbalovú exhibíciu. 

Máme sa teda naozaj na čo tešiť. Program Prvomájových Malaciek je koncipovaný tak, aby sa zabavili všetky generácie. Dúfame, že to tak bude a že tejto obľúbenej akcii bude priať aj počasie. Srdečne vás pozýva aj primátor mesta Juraj Říha: „Milí Malačania, prijmite odo mňa pozvanie a užite si počas pripraveného prvomájového programu chvíľu oddychu v spoločnosti vašej rodiny či kamarátov.

Program

Text, foto: N. Slobodová

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok