2. 5. 2012
Prvomájové Malacky 2012 aj vašimi očami

Prvomájové Malacky 2012 máme za sebou, a to naozaj úspešne. Podujatie sa z roka na rok rozširuje a spokojnosť návštevníkov stúpa. Organizátori odhadujú tohtoročnú návštevnosť do 10 000 ľudí, čo je dôkazom narastajúcej obľúbenosti happeningu, bez ktorého si Malačania 1. máj už nedokážu ani predstaviť. Mesto sa snaží obohacovať program i sortiment predajných stánkov, a tak nečudo, že už nielen hlavná aleja k Malackému kaštieľu, ale aj bočné chodníky boli nahusto obsadené lákadlami. Plné boli aj lúky, ľudia posedávali, konzumovali, opaľovali sa, počúvali hudbu a užívali si voľný sviatočný deň. V malátnych horúčavách okolo tridsiatky si mnohí zvolili pobyt pri novej fontáne.

Na hlavnej scéne vo veľkom stane sa vystriedalo množstvo interpretov. Cigánski diabli, folklórny súbor Macejko, Funy Fellows, Barco Balogh a Ľuboš Šrámek, ale aj Zuzana a Katarína Winklerové a mnohí ďalší. Pred kaštieľom patrilo pódium alternatívnej hudbe. Mohli ste tu počuť napríklad zoskupenie Tonik, EA alebo Shady. Malacký kaštieľ tradične navštívilo množstvo ľudí, ktorí boli zvedaví na zrekonštruované priestory, nové schodisko, ale aj na končiacu sa výstavu obrazov N. Chabadovej.

Na scéne mladých pri futbalovom ihrisku svoju šou odštartovalo Tanečné štúdio Saltatrix. Na pódiu sa ukázali všetci tanečníci a i keď priebežne „štrajkovala“ hudba, vystúpenie sa vydarilo. Na tých istých doskách sa až do večera striedali malacké kapely. Pandora, AC+, The Reel či Down to Hell – to je len hŕstka z nich.

Hádzanárske ihrisko patrilo tento rok ochutnávke letného multikulturálneho festivalu UV_2012, na antukovom ihrisku sa zasa odohrala volejbalová exhibícia. Veľký priestor mali aj tí najmenší. V detskom svete sa mohli vyšantiť do sýtosti. K dispozícii boli skákacie hrady, deti sa mohli povoziť na koňoch, nechať si namaľovať na tvár obľúbené zvieratko, či vychutnať si bábkové divadielko. Atrakcií, vystúpení, interpretov, stánkov a hlavne ľudí bolo naozaj veľa.

Nás zaujímalo, ako ste boli spokojní, čo sa vám na Prvomájových Malackách páčilo, čo vás prekvapilo, čo ste si tu užili a čo by ste prípadne vylepšili. Ak by sme mali odpovede zhrnúť, všetci oslovení vyjadrili spokojnosť s atmosférou, s programom, niektorých príjemne prekvapila úroveň rekonštrukcie v kaštieli a nemali potrebu niečo meniť či vylepšovať.

Mária (37 r., Malacky), ktorá s priateľkou a deťmi sledovala program v stane: „Program je perfektne pripravený, vynikajúca hudba, ani neviem povedať, čo bolo najlepšie, všetko je super a nič by som nemenila, len je tu trochu draho. Som predavačka,“ vysvetlila s úsmevom. „Všetko je niekoľkokrát predražené. Ale celkovo je to tu pekné, všetko sme si prešli,  organizátori majú pochvalu!“ Jej syn Patrik (12) však predsa len mal výhradu – v programe mu chýbal Rytmus, alebo aspoň Dara. Pridali sa k nemu aj ostatné deti. Nuž – máme prvý tip na budúci rok.

Oliver, Lukáš a Richard (16 a 17 r., Studienka) posedávali na lúke pod stromom a nasávali atmosféru: „Prišli sme po 13.00 h a chceme zostať asi do 20.00 h. Je to tu fajn. Program sme neštudovali. Sledujeme ho náhodne, je to príjemný oddych. Chodievame sem každý rok, kedysi s rodičmi. Čo nás sem pritiahlo? Ženy. (Smiech) Ale je tu málo lavičiek a pečienky sme mali suché. To jediné môžeme vytknúť. Prídeme aj o rok.”

Novopečení Malačania Peter (32) s manželkou Líviou (28) a s dcérkou Lilianou (1) sa prechádzali a boli nadšení a spokojní: „Bývame v Malackách len dva roky a cítime sa tu dobre. Sem sme prišli po obede, dcérka sa povozila na poníkovi a počúvali sme hudbu najmä na alternatívnej scéne. Ako sa nám páči fontána? A kde je? Hneď sa ideme pozrieť. Nič by sme tu nemenili, dá sa tu veľmi príjemne stráviť čas.”   

Zdenka zo Zlatých Moraviec (50) po 16.00 h balila svoj stánok s medovými produktmi: „Všetkého je tu hojnosť, ale takú slabú tržbu ako dnes pri takom počte ľudí som ešte nezažila. Predali sme tovar za 20 eur. Nikto sem ani nenazrel. Vlani to bolo úplne iné a predtým rok ani nespomínam – perfektné! Neviem, čím je to. Možno je nás tu veľa. Ešteže sa tu za stánok neplatí. Ale organizácii sa nedá nič vytknúť.“

Dušan (39 r., Malacky), Andrea (34) s ročnými dvojčiatkami prišli popoludní už druhý raz za deň: „Je to perfektné, až na tú horúčavu, ale s tým nič neurobíte!“

Ján (35 r., Malacky) s manželkou Katkou (27) a dvoma dcérkami boli nadšení. Ján vraj „masovky“ nemusí, ale je tu kvôli svojej rodinke a je spokojný. Žiadne mínus nevidí, dozvedeli sme sa. Katka, ktorá práve deťom priniesla voňavé klásky varenej kukurice, dodáva: „Z roka na rok je to lepšie a lepšie. Po koncertoch nechodíme na nejaký program, kadiaľ ideme, tam sa zastavíme. Máme to tu radi.“

Peter (49 r., Malacky) a jeho manželka Erika (44) sem chodievajú každý rok a nenechajú si 1. máj v Malackách ujsť. Na obed si boli doma oddýchnuť a už sú tu zasa (o 16.00 h). „Je tu strašného národa! Ani prejsť sa nedá, ale to k tomu patrí. Mali sme vybraných pár skupín, ktoré sme chceli vidieť. Doobeda sme stihli Cigánskych diablov, plánovali sme Funny Fellows, ale to nám nevyšlo. Vychutnali sme si sestry Winklerové. Chýba mi tu však country,“ hovorí Peter.  

Klaudia (36) je zdravotníčka a členka jednej z hliadok Červeného kríža, ktoré boli k dispozícii s kolegyňami pre prípad potreby počas všetkých podujatí už od piatka 27. 4. „Sadli sme si na chvíľu na trávu, lebo máme v nohách pekných pár kilometrov. Našťastie sme neriešili nijaké úrazy ani nevoľnosti. V takomto úpeku sa mohlo stať všeličo. Len v piatok  si jedna tanečníčka vyvrtla členok a v sobotu si dve deti rozbili kolená. Dopadlo to vynikajúco, keďže nič vážne sa nestalo.

Braňo (46 r., Zohor) s Vierkou (45 r.) prišli až popoludní: „Prišli sme si oddýchnuť, voľačo si užiť, počúvnuť si nejakú dobrú hudbu, odreagovať sa… Veď zajtra zasa ideme do roboty!“ vyjadrili stručne a Braňo na rozdiel od Vierky „ofrfľal“ pečienku za to, že vraj nebola dobre dochutená a chýbal mu tam cesnak. Vierke vraj chutilo preto, lebo predtým si dala pivečko…

Ján (46 r. Malacky) všetkým odkázal, že komu sa tu nepáči je blbec. „Je tu všetko a každý by si tu mohol niečo nájsť. Komu sa tu nepáči, nech ide domov!“ K vylepšeniam dodal, že by spoplatnil účasť stánkarov na podujatí, aby sa peniaze investovali do jehoˇešte lepšej prípravy – alebo na kaštieľ.

Martin (22 r., Zohor) a Jana (20 r., Malacky) sedeli na lavičke pri hádzanárskom ihrisku a rozprávali sa. „Chcelo by to viac košov na odpadky, už sa vysýpajú,“ zareagoval Martin pohotovo na otázku o vylepšeniach. „Inak je tu fajn ako vždy. Len škoda, že už nechodia známejšie skupiny ako voľakedy, keď bola scéna mladých na škvarovom ihrisku.

Adriana (38 r. Malacky) práve vychádzala s rodinkou z kaštieľa: “Je mi hrozne ľúto, že kaštieľ tak schátral, ale na druhej strane sa veľmi teším, že sa krásne rekonštruuje. Bola to pekná prehliadka a milo ma prekvapila. Na výstave obrazov sa mi jeden veľmi páčil, ale už bol predaný – škoda! Úplne unesená som z tej fontány. Už si predstavujem, ako tam budem chodiť, čítať si a relaxovať.”

Koničkári z Ranča u Indiánky sa po celý deň nezastavili: „Je tu 5 koní a 2 poníky, dopoludnia každý z nich prešiel s deťmi na chrbtoch asi 10 km, popoludní aspoň dvakrát viac. Táto atrakcia je pre deti veľmi obľúbená,“ hodnotili na záver počas nakladania koní do vozíkov o 17.30 h.

Veríme, že ste aj vy si našli to svoje a užili si pohodový slnečný deň. Pretože práve o tom je najväčšie podujatie v Malackách. Vaša spokojnosť je pre nás tou najväčšou odmenou!

T. Búbelová/N. Slobodová; Foto: -otano/tabu/mija/naty-
Anketu spracovala: T. Búbelová

Ďalšie
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
Doprava
17. 4. 2024
Do práce na bicykli 2024: už sa môžete registrovať

Malacky sa opäť zapojili do kampaneDo práce na bicykli, vďaka čomu sa už môžu registrovať…

Zobraziť celý článok