31. 3. 2014
Prvé jarné upratovanie Malackého skrášľovacieho spolku

Malacký skrášľovací spolok je nezávislé spoločenstvo ľudí, ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú a dobrovoľne sa snažia skrášliť v Malackách to, čo sa len dá.

Prvú akciu tohto roka si naplánovali na 15. marca, keďže počasie už dlhšie predznamenávalo príchod jari. Za cieľ si vybrali vstup do mesta v smere od Veľkých Levár. Zámerom bolo vyčistiť od odpadkov priekopy a ich priľahlé pozemky ako aj okolie garáží po oboch stranách komunikácie. Iniciátori čistenia sa s mestom dohodli na poskytnutí igelitových vriec a na odvoze nazbieraného odpadu.

„Počasie nám však v deň konania brigády už od rána naznačovalo, že sme si nevybrali vhodný deň. Napriek mrholeniu sme začali v plánovanom čase o 13.00. Po necelej hodine sa však musela akcia ukončiť nakoľko pršalo už tak výdatne, že sme všetci premokli do nitky,“  hovoria organizátori. Napriek tomu sa im podarilo vyzbierať  značné množstvo odpadu. Dážď prišiel aj o deň neskôr.

Prvé jarné upratovanie organizátori teda preložili na sobotu 22. marca. „Opäť sa nás nezišlo veľa, čo mohlo byť spôsobené aj konaním akcie čistenie malého Vampílu, ktorú  sme chceli aj svojou účasťou podporiť, no dôležité bolo dokončiť začaté. Nesmierne nás potešila aj účasť dobrovoľníka z úplne opačného konca mesta,“ hovoria aktivisti. A dodávajú: „Ľudia sa dnes neštítia vyhodiť do prírody nespotrebovanú farbu, odpadový motorový olej alebo elektroodpad. Ani obrazovky televíznych prijímačov neostali v celku a ťažké kovy sa tak dostávajú do jednotlivých zložiek životného prostredia, aj tam kde by nemuseli byť.“

Aktivisiti si akciu spestrili malou súťažou o najkurióznejší nájdený odpad. Medzi TOP-výberom sa objavili: sklenená fľaša od mlieka, ktorá sa používala naposledy ešte v minulom storočí, nedopitá fľaša malinovice, veľká pneumatika z kamióna, neotvorený termix a pašteka, snáď 200 plechovíc od jedného druhu piva, psie exkrementy zabalené v mikroténovom vrecku, lyže, montérska brašna, prasknuté sklo z automobilu a záchodová misa. Najobjemnejším odpadom boli jednoznačne pneumatiky, ktorých sa vyzbieralo neuveriteľných 39 kusov, najpočetnejším boli rôzne druhy obalov od nápojov a popri ceste neuveriteľné množstvo cigaretových škatuliek. Na všetok tento odpad nestačilo ani 15 igelitových vriec, ktoré poskytlo mesto. Neostávalo iné ako odpad zbierať aj do troch nájdených vriec a plastových vedier.

„Po takmer štyroch hodinách sme boli vyčerpaní a hladní no spokojní, že sa nám podarilo urobiť viac ako sme plánovali. K dokonalosti už chýba len vyhrabať burinu, upraviť terén a vysadiť okrasné dreviny aby sa aj toto miesto mohlo stať dôstojnou vstupnou bránou do mesta. Uvidíme, čo budúcnosť prinesie, či sa iniciatívy chopí mesto alebo nás oslovia občania s návrhom riešenia, prípadne ponukou rastlín či svojou pomocnou rukou. Každopádne je našim zámerom skultúrniť aj tento kúsok nášho mesta,“ uviedli aktivisti, ktorí zároveň ďakujú všetkým zúčastneným. Viac informácií o Malackom skrášľovacom spolku nájdete na www.facebook.com/malackyskraslovacispolok.

Text, foto: M. Novota (upravené redakciou)           

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok