15. 6. 2009
Projekt chráneného bývania vyšiel

Pri príležitosti celoslovenského Dňa krivých zrkadiel usporiadali OZ Svitanie a Vstúpte, n. o. Deň otvorených dverí. Návštevníci, medzi ktorými nechýbali deti základných škôl, si mohli pod vedením sprievodcov – klientov Vstúpte – prezrieť priestory organizácie. Klienti sprevádzali po spoločenskej či počítačovej miestnosti, kanceláriách, šatniach a dielňach, v ktorých si ručne vyrábané drobnosti mohol každý kúpiť.

„Do akcie sme sa zapojili, pretože chceme bojovať s bariérami. Tými najväčšími sú nevedomosť a strach z mentálne postihnutých ľudí,“ vysvetľuje riaditeľka Vstúpte, n. o. Martina Ambrušová. „V Malackách sme sa ku Dňu krivých zrkadiel pripojili tretíkrát. Prvýkrát sme mali stanovisko na Mierovom námestí, vlani nám priestory prepožičalo MCK a tento rok sme to spojili s prehliadkami Vstúpte,“ dopĺňa Iveta Hlavenková, predsedníčka OZ Svitanie.

Zaujímavým je projekt OZ Svitanie, ktorý sa spomedzi 261 ostatných projektov umiestnil v prvej trojici najlepších. „Ide o projekt chráneného bývania s názvom Príprava na podporované bývanie v Malackách. Klienti sa vďaka nemu naučia každodenným činnostiam, akými sú pranie či varenie, ale priúčajú sa aj susedskému spolunažívaniu. Projekt beží od mája a jeho súčasťou sú komunitné sedenia, na ktorých sa klienti dozvedia viac o chránenom bývaní,“ objasnila I. Hlavenková. Projekt  sa uskutočňuje vďaka grantovému programu Prekročme spolu bariéry Konta Orange, n.f.”

OZ Svitanie ako realizátor projektu spolupracuje so Vstúpte, n. o. a s Radou pre poradenstvo v sociálnej  práci, ktorá vykonáva supervíziu projektu. Medzi priestory vhodné pre chránené bývanie patria ešte nepostavené bytovky v zóne Jánošíkova II. „V každom dome by mal byť jeden bezbariérový byt. Tu budú mať klienti k dispozícii bytového asistenta. U niekoho to bude možno na 24 hodín, u iných na menej. Klienti sa tak ľahšie začlenia do spoločnosti,“ dodáva I. Hlavenková.

Text, foto: Simona Šípová

Ďalšie
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
23. 2. 2024
Pozývame vás venčiť psíkov

            Strávte víkendové doobedia so psíkmi a oni vám darujú veľa lásky. Venčenie…

Zobraziť celý článok