18. 2. 2022
Príprava na cvičenie Saber Strike 2022 pokračuje prevozom vojakov a techniky
Počas prípravnej fázy vojenského cvičenia Saber Strike 2022, ktoré sa koná v Centre výcviku Lešť v okrese Zvolen, prebiehajú presuny techniky, materiálu a vojakov zo základní v Nemecku cez Českú republiku na Slovensko. V najbližších dňoch budú presuny cez Záhorie a ďalej na stredné Slovensko pokračovať vo večerných a nočných hodinách. Presuny sú zabezpečené vojenskou políciou a príslušníkmi PZ SR tak, aby bol minimalizovaný vplyv na dopravnú situáciu. 
Ozbrojené sily SR pripomínajú, že pri stretnutí s vojenskou kolónou treba dodržiavať pravidlá ako pri vozidlách s právom prednosti v jazde. Kolónu by vodiči nemali predchádzať a v žiadnom prípade sa do nej nezaraďovať. Pri strete v protismere je potrebné znížiť rýchlosť a jazdiť pri pravom okraji. Vojenské vozidlá môžu pre svoje rozmery zasahovať do vedľajších pruhov či mimo cestu, mať obmedzené manévrovacie schopnosti a dlhšiu brzdnú dráhu, ale aj obmedzený výhľad z kabíny vodiča.
Vykonávacia fáza cvičenia Saber Strike je plánovaná na 1. až 14. marca 2022. Po ukončení cvičenia sa vojaci budú presúvať späť do stálych posádok v Nemecku. Opäť pôjde o niekoľko večerných a nočných konvojov cez Českú republiku. 
Celkovo sa na cvičení zúčastní približne 2000 príslušníkov amerických ozbrojených síl spolu s asi 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky. S nimi sa na cvičení zúčastní približne 1300 slovenských vojakov. Prestávku v presunoch trávili vojaci z prvého konvoja na leteckej základni Kuchyňa. Počas prestávky si odborná verejnosť mohla prehliadnuť vozidlá z prvého konvoja, no tiež vidieť zrýchlenú vykládku zásob z nákladného vojenského lietadla C-17. 

 
Text: -jh-, TASR, foto: -jh- 
Ďalšie
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok