1. 10. 2013
Príďte ochutnať jablkové dobroty
Druhá októbrová sobota je v našom regióne už niekoľko rokov zasvätená oslave tradičného, v našich končinách najrozšírenejšieho ovocia, jabĺčkam. Veď v minulosti nebolo záhrady, dvora či dvorčeka, v ktorom by nerástla jabloň. Symbol tradičného prúteného košíka naplneného voňavými červenými jabĺčkami patrí neodmysliteľne k jeseni. K oslavám tohto chutného a zdravého ovocia sa už po tretí raz pripájajú aj Malacky.

Hodovanie s nenapodobiteľnou vôňou jabĺk sa u nás po prvý raz uskutočnilo v roku 2011 pred mestským úradom. Vlani sme sa presunuli do parku na Kláštornom námestí, a tam sa stretneme aj tento rok. Presne 12. októbra od 9. hodiny. Okrem jablkových dobrôt je pripravený aj kultúrny program. Hodovanie slávnostne otvoria žiaci základnej umeleckej školy s hymnou jablkového hodovania, ktorú špeciálne pre Malacky napísala pani Dubajová. Potom si vypočujeme gitarové melódie v podaní žiaka ZUŠ Martina Kmeca.

Na pódiu sa predstaví aj úspešná účastníčka súťaže Česko-Slovensko hľadá Superstar Lucia Adamovičová. Zaspieva aj Simona Rusňáková, Malačianka, ktorú si Jozef Bednárik vybral do semifinále Muzikálového festivalu v Brusne. Atmosféru a možno aj vás roztancujú tanečná skupina Saltatrix a folklórny súbor Macejko.

Na pódiu si zasúťažíme aj v jedení koláčov, najrýchlejšieho jedáka budeme vyberať spomedzi dospelých aj detí. Pre deti je pripravené i maľovanie na tvár, výtvarný ateliér, lukostreľba a skákací hrad. Ich rodičia sa zase môžu tešiť na poradenstvo od uznávaného a mediálne známeho ovocinára prof. Ivana Hričovského.

Vôbec prvé jablkové hodovanie sa konalo v roku 2008 v Modre, o rok neskôr sa pridali ďalšie obce a mestá Bratislavského kraja. Hlavným organizátorom tohto podujatia je Bratislavský samosprávny kraj. Jablkové hodovanie sa tento rok koná okrem Malaciek v Modre, Senci, Pezinku, Svätom Jure, Stupave, Dunajskej Lužnej, Jabloňovom, Limbachu a v bratislavských mestských častiach Vajnory, Ružinov, Devínska Nová Ves a Nové Mesto.

Podujatie ponúka milovníkom jablkových produktov špeciality v podobe sladkých i slaných koláčov, netradičných polievok, ťahaných štrúdlí, mixovaných jablkových produktov, kompótov a mnohých ďalších kulinárskych nápadov. Okrem ochutnávky jablkových pokrmov si návštevníci môžu kúpiť receptár zostavený z pripravovaných dobrôt, zásobiť sa chutnými jabĺčkami na dlhé zimné mesiace, či nakúpiť zdravé jablčné mušty.

V rámci podujatia sa môžete prezentovať aj vy! Máte špeciality vyrobené z jabĺk? Koláče, štrúdle, kompóty, džemy a marmelády, vína, likéry, destiláty, pyré, grilované jablká, karamelové jablká či jablká na zimné uskladnenie? Ak áno, zapojte sa do jablkového hodovania! Mesto Malacky vám pripraví prezentačné stoly stánky, kde sa  jednotlivé družstvá (v zložení 2 – 4 osoby) predstavia. Kontaktujte nás čo najskôr na tik@malacky.sk


 Text: -mija, TS BSK-, foto: N. Slobodová
Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok