10. 6. 2014
Pri kúpaní dbajte na bezpečnosť! Štatistiky ukazujú hrozivé čísla

Horúčavy, ktoré prišli v posledných dňoch aj na Slovensko, priam lákajú, aby sme sa schladili. Naším útočiskom sú preto často kúpaliská a vodné nádrže. Pri kúpaní je však dôležité dodržiavať základné pravidlá. Nepite alkohol a do vody vchádzajte pomaly!

Štatistika utopených občanov v Slovenskej republike, ktorú sleduje Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža v spolupráci s Políciou od roku 1986, je neustále vysoká. Má to na svedomí aj plavecká negramotnosť.

Počet občanov, ktorí sa na Slovensku každoročne utopia, je v porovnaní s krajinami profitujúcimi z turistického ruchu alarmujúca. „Myslím si, že pohybová vyspelosť v rámci vodného prostredia na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni, čo dokazujú aj štatistiky sledovanosti utopených od roku 1986. Môžem povedať, že najhorším rokom v počte utopených bol rok 1991, kedy sa utopilo na rôznych miestach a vodných plochách 189 občanov,“ priblížil analytik VZS Milan Hučko. Ročne sa utopí vo vodách Slovenska do 190 občanov rôznych vekových kategórií. Nelichotivé prvenstvo v počte utopených od roku 1986 majú deti rôznych vekových kategórií (270) a starší ľudia do a nad 60 rokov (990).

Priebežná štatistika polície a zo stredísk, v ktorých pôsobili a pôsobia plavčíci – záchranári VZS SČK, hovorí, že v roku 2013 sa utopilo 144 občanov, z toho najviac – 57 na vodných tokoch (riekach), v bazénoch 6, na priehradách 16 a na iných miestach (studne, odpadové jamy, nezakryté jamy) spolu 11. „Môžem konštatovať, že z hľadiska nehôd je voda ako živel na druhom mieste hneď za dopravnými nehodami,“ hovorí analytik M. Hučko. Tiež prízvukuje, že medzi najčastejšie príčiny utopenia patrí najmä konzumácia alkoholu, ktorá stúpla z 27 na 48. Konzumácia alkoholu pri kúpaní vo vodných plochách je nežiaduca. Ak je napríklad 35 stupňov a človek sediaci v tieni si dá niekoľko pív alebo tvrdého alkoholu a potom skočí do vody, môže to mať fatálne následky. Organizmus to jednoducho nezvládne a nastane utopenie zo zlyhania organizmu.

Podľa slov analytika Milana Hučka vzniklo aj veľmi veľa prípadov utopenia vplyvom zlyhania telesných orgánov z dôvodu šoku, ktorý organizmus môže dostať po slnení a následnom rýchlom vbehnutí alebo skočení do chladnej vody, kedy dôjde k utopeniu.

Celkovo sa za obdobie od roku 1986, odkedy tieto údaje sleduje Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža, utopilo 3 458 občanov. Štatistiky ukazujú, že najväčšie nebezpečenstvo pre slovenských plavcov je najmä v tečúcich a netečúcich vodách, priehradách a tiež v samotnom alkohole.

Dávajte si preto na seba počas letných mesiacov pozor a nepreceňujte svoje možnosti.
Plávanie je najprístupnejšia letná vodná aktivita. Dôležité je však, aby mal každý človek, a to nielen vodný záchranár, základné znalosti a informácie, ako zachrániť topiaceho sa človeka.

Text: M. Hučko/N. Slobodová, foto: ilustr. (-naty-)

 

Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok