31. 1. 2019
Predstavenie Od Ondreja do Vianoc nás vrátilo v čase
Liatie olova cez kľúčovú dierku, lístočky s menami chlapcov, vymetanie kútov – predvianočné zvyky, ktoré žiaci  Základnej umeleckej školy pripomenuli prostredníctvom krásneho predstavenia Od Ondreja do Vianoc. Pred sviatkami ho odohrali pre verejnosť a v samom závere januára pre žiakov malackých základných škôl.

Tanečno-hudobné predstavenie žiakov ZUŠ na motívy ľudových zvykov v predvianočnom období si žiaci základných škôl pozreli pár dni pred Hromnicami. V Kultúrním domečku ich privítal vedúci literárno-dramatického odboru Peter Weinciller: „S našimi žiakmi by sme vám radi  priblížili niektoré zvyky,  ktoré nie sú až také známe. Poznáte nejaké zvyky?“ Deti sa nedali zahanbiť a prezradili, čo vedia a čo dodržiavajú doma. Zároveň si pospomínali, aké darčeky dostali pod stromček a kým sa začalo predstavenie, v sále zavládla vianočná atmosféra.

Na pódiu sa predstavili žiaci z literárno-dramatického, z hudobného i tanečného odboru a predviedli, ako kedysi vyzeral predvianočný čas od Ondreja do Vianoc. Cieľom predstavenia je pripomenúť zvyky našich predkov a obnoviť ich tradície, na ktoré by sa nemalo zabúdať. „Málo detí dnes vôbec vie, čo je to zvyk. Niektoré ani nevedia, že nejaké ľudové zvyky existujú. Chceme, aby aj deti pochopili, ako a prečo vznikli ľudové zvyky, aké boli, a aby sa im priučili,“ povedala autorka hry Alica Bukovčanová.

I keď sa predstavenie pre deti základných škôl podarilo odohrať až v januári, každý v publiku sa rád v myšlienkach vrátil k Vianociam.

Text: N. Bednáriková, foto: S. Osuský
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok