16. 2. 2011
Pre problémy s Rómami Malacky navštívi minister Lipšic

V piatok 18. februára o 10.00 h navštívi Malacky minister vnútra Daniel Lipšic, aby sa stretol s obyvateľmi problémovej lokality na Družstevnej ulici, kam sa v roku 2008 presťahovali Rómovia z obce Gajary a svojím konaním narúšajú pokojný život ľudí v okolí. Podľa informácie zo sekretariátu ministra vnútra návštevu inicioval jeden z priamych susedov problémových rodín. Minister Lipšic bude s nespokojnými občanmi o situácii debatovať v pohostinstve U koňa.

Narušené susedské vzťahy, čierne stavby, drobné krádeže, pohyb na cudzích pozemkoch, nehygienické toalety, vypúšťanie psov na ulicu – to sú len niektoré z problémov, čo trápia susedov rómskych rodín, ktorým údajne obec Gajary v roku 2008 prispela na kúpu súkromného rodinného domu v Malackách. Dnes tam žijú tri rodiny s maloletými deťmi, dovedna 35 ľudí na ploche 45 m2.

Po ostatnej návšteve Rómov na Družstevnej 4. februára primátor mesta Jozef Ondrejka skonštatoval, že „títo ľudia na jednej strane svojím konaním prekračujú normy, no na druhej strane treba priznať fakt, že ich podmienky na život sú otrasné a kto sa do takéhoto prostredia narodí, len ťažko bez pomoci nájde cestu von.“. V rozhovore s obyvateľmi domu apeloval na dodržanie pravidiel z ich strany a prisľúbil pomoc pri hľadaní práce či možnosti riešenia ich bytovej otázky.

„Som odhodlaný postaviť problém na úroveň priority a požiadať poslancov MsZ o návrhy na jeho riešenie,“ povedal primátor. Od jeho vzniku až doteraz mesto zabezpečuje pravidelné hliadkovanie MsP, návštevy sociálnych pracovníčok, kontroly nakladania s odpadmi, žiadalo o povolenie na odstránenie čiernej stavby a opakovane sa obracia so žiadosťou o pomoc na štátne inštitúcie. Po návšteve Rómov 4. februára primátor mesta Jozef Ondrejka listom požiadal o naliehavú pomoc štátnu tajomníčku Ministerstva  práce, sociálnych vecí a rodiny SR Luciu Nicholsonovú aj splnomocnenca Vlády SR pre rómsku problematiku Miroslava Polláka. „Verím, že cestu k pozitívnym riešeniam pomôže naštartovať aj návšteva pána ministra vnútra Daniela Lipšica, keďže nie je iba v silách mesta nepriaznivý vývoj zvrátiť,“ vyjadril nádej primátor Malaciek Jozef Ondrejka. 

-ts-

Ďalšie
Šport
28. 2. 2024
Žiačky hádzanárky obstáli v medzinárodnej konkurencii

Staršie imladšie žiačky spojeného družstva Strojár Malacky/ŠKH Rohožník sa zúčastnili na…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
28. 2. 2024
Strom roka dostal ošetrenie

Počas februára sme hlasovali vankete Európsky strom roka 2024 za náš dub zo Zámockého parku.…

Zobraziť celý článok