21. 10. 2011
Povolenie vstupu do Vojenského obvodu Záhorie pre všetkých

Piatok 21. 10. bol Mestský úrad v Malackách terčom záujmu viacerých médií. Zaujímali sa o tému vydávania povolení na vstup do lesov v areáli Vojenského obvodu (VO) Záhorie a o názor vedenia mesta na medializované rozhodnutie rezortu obrany o umožnení vstupu do vojenského obvodu Záhorie všetkým záujemcom, ktorí požiadajú o povolenie.

V hre je aj možná zmena zákona o vstupe verejnosti do vojenských obvodov, ktorú strana SaS uviedla ako jednu z podmienok vyslovenia podpory štátnemu rozpočtu na rokovaniach 20. 10. Podľa nej by verejnosť mala prístup do niektorých vojenských obodov bez obmedzenia. V súvislosti s touto témou sa natískajú viaceré otázky. Azda najzávažnejšou z nich je okrem neistej bezpečnosti ľudí pohybujúcich sa vo vojenských priestoroch aj sporný prospech takéhoto rozhodnutia pre samotný les, ktorý ukrýva aj vzácne mokrade európskeho významu a jedinečnú, vzácnu flóru a faunu.

Doteraz vstup do vojenského obvodu obmedzovali povolenia, ktoré však mohli dostať len obyvatelia obcí susediacich s VO, alebo bývalí či súčasní pracovníci rezortu obrany. Najčastejším dôvodom návštevy vojenských lesov je bohatstvo húb v týchto lokalitách. 
 
Na MsÚ v Malackách od 1. 1.2009 doteraz v klientskom centre kladne vybavili 3114 žiadostí o povolenie vstupu do Vojenského obvodu Záhorie, z nich najviac hneď v prvej vlne, odkedy sa začali vydávať. Obyvateľom Malaciek a obcí susediacich s VO sa tzv. „vstupky“ vydávali na 3 roky, takže  platnosť mnohých sa končí k 31. 12. 2011. Ostatní žiadatelia (z rezortu obrany) si vybavovali povolenie na Obvodnom úrade VO Záhorie a ich platnosť trvala 1 rok. Po ohlásenej zmene môže za nezmenený poplatok 4,50 € o vstup do vojenských priestorov požiadať každý občan a jeho vydanie nie je obmedzené nijakou ďalšou podmienkou.  

Text, foto: Tatiana Búbelová 

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok