21. 10. 2011
Povolenie vstupu do Vojenského obvodu Záhorie pre všetkých

Piatok 21. 10. bol Mestský úrad v Malackách terčom záujmu viacerých médií. Zaujímali sa o tému vydávania povolení na vstup do lesov v areáli Vojenského obvodu (VO) Záhorie a o názor vedenia mesta na medializované rozhodnutie rezortu obrany o umožnení vstupu do vojenského obvodu Záhorie všetkým záujemcom, ktorí požiadajú o povolenie.

V hre je aj možná zmena zákona o vstupe verejnosti do vojenských obvodov, ktorú strana SaS uviedla ako jednu z podmienok vyslovenia podpory štátnemu rozpočtu na rokovaniach 20. 10. Podľa nej by verejnosť mala prístup do niektorých vojenských obodov bez obmedzenia. V súvislosti s touto témou sa natískajú viaceré otázky. Azda najzávažnejšou z nich je okrem neistej bezpečnosti ľudí pohybujúcich sa vo vojenských priestoroch aj sporný prospech takéhoto rozhodnutia pre samotný les, ktorý ukrýva aj vzácne mokrade európskeho významu a jedinečnú, vzácnu flóru a faunu.

Doteraz vstup do vojenského obvodu obmedzovali povolenia, ktoré však mohli dostať len obyvatelia obcí susediacich s VO, alebo bývalí či súčasní pracovníci rezortu obrany. Najčastejším dôvodom návštevy vojenských lesov je bohatstvo húb v týchto lokalitách. 
 
Na MsÚ v Malackách od 1. 1.2009 doteraz v klientskom centre kladne vybavili 3114 žiadostí o povolenie vstupu do Vojenského obvodu Záhorie, z nich najviac hneď v prvej vlne, odkedy sa začali vydávať. Obyvateľom Malaciek a obcí susediacich s VO sa tzv. „vstupky“ vydávali na 3 roky, takže  platnosť mnohých sa končí k 31. 12. 2011. Ostatní žiadatelia (z rezortu obrany) si vybavovali povolenie na Obvodnom úrade VO Záhorie a ich platnosť trvala 1 rok. Po ohlásenej zmene môže za nezmenený poplatok 4,50 € o vstup do vojenských priestorov požiadať každý občan a jeho vydanie nie je obmedzené nijakou ďalšou podmienkou.  

Text, foto: Tatiana Búbelová 

Ďalšie
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok
Zdravotníctvo
31. 5. 2023
Urgentný príjem v Nemocnici Malacky pokračuje

Nemocnica Malacky predlžuje činnosť urgentného príjmu. Na spoločnom postupe sa dohodlo vedenie…

Zobraziť celý článok