21. 6. 2022
Poslanecký odpočet: volebný obvod č. 3
Pokračujeme v seriáli odpočtov poslancov mestského zastupiteľstva. Každého z nich sme požiadali o odpovede na dve rovnaké otázky.
Dnes sa venujeme obvodu číslo 3, ktorý v mestskom zastupiteľstve reprezentujú Viera Mária Adamovičová, Martin Mráz a Pavel Spusta.

Martin Mráz
Ktoré zmeny v Malackách považujete za najdôležitejšie? 
V meste Malacky sa v posledných rokoch zmenilo veľa vecí. Niektoré hodnotím pozitívne, niektoré menej, niektoré úplne negatívne. Chápem, že to vyznieva veľmi všeobecne, ale celkové zhodnotenie zmien nechám na zhodnotenie ľuďmi vo voľbách. Necítim potrebu vnucovať moje možno subjektívne, možno objektívne názory a postoje. 
 
Čo vnímate ako výzvu do budúcnosti nielen v meste, ale aj vo svojom obvode?
V ďalšom volebnom období sa nebudem uchádzať o dôveru ľudí, takže nebudem súčasťou samosprávy mesta Malacky, de facto nebudem mať žiaden dosah na zmeny v meste. Vzhľadom na to nepovažujem odpoveď na túto otázku za dôležitú.
 

Pavel Spusta
Ktoré zmeny v Malackách považujete za najdôležitejšie? 
Každý obyvateľ či návštevník Malaciek si určite všimol, ako sa mesto mení. Opravilo sa množstvo chodníkov, ciest či parkovísk a pokročilo sa aj v úpravách zelene. Mnoho sa v tomto smere urobilo na sídlisku Juh či v Domkoch, v centre mesta a tiež vnútrobloky v okolí Ulice 1. mája. Máme už zateplené všetky školy a škôlky. Treba sa možno trochu pochváliť aj tým, že máme umiestnené všetky deti v škôlkach a dokonca u nás fungujú aj jasle. Dokončila sa nová cyklotrasa od železnice poza Tesco až do priemyselného parku. Postupne zveľaďujeme aj kaštieľ.

Čo vnímate ako výzvu do budúcnosti nielen v meste, ale aj vo svojom obvode?
Najbližšia mi je téma územného rozvoja a výstavby, preto je môj pohľad zameraný na túto oblasť. Rozbehla sa výstavba podzemnej garáže v centre aj výstavba polyfunkčnej budovy v jej susedstve. Do realizácie idú aj ďalšie cyklotrasy cez celé mesto. Kvôli neprajníkom sa výstavba trochu oneskorila a teraz za to budeme musieť zaplatiť možno o tretinu viac. Ale taký je život.
Čaká nás rekonštrukcia železničnej trate a urobia sa mimoúrovňové prejazdy. Kým sa to ale dokončí, tak sa riadne zapotíme a možno si aj ponadávame. Ale bez toho to nejde urobiť.
Najviac nás asi trápi tranzitná doprava v centre. Svitá však na lepšie časy. Chystajú sa dve nové diaľničné križovatky na ceste od Rohožníka a od Studienky. Železnice pripravujú za mestom nový nadjazd nad traťou, cez ktorý budeme vedieť prepojiť cestu od Levár už pred Malackami cez tento nadjazd s diaľnicou pri Moteli M. Takto by sme vedeli odkloniť značnú časť tranzitnej dopravy mimo centra a v meste bude väčší dopravný pokoj.
 

Viera Mária Adamovičová
Ktoré zmeny v Malackách považujete za najdôležitejšie? 
Veľký prínos pre naše mesto vidím v každom jednom zrealizovanom ako aj naplánovanom projekte. Celý svoj doterajší profesijný život som venovala školstvu a prácu s deťmi vnímam ako veľmi dôležitú pre budúcnosť. Preto ma aj tešia už zrealizované projekty v tejto oblasti – za všetky uvediem vybudovanie detských jaslí, rozšírenie kapacity a rekonštrukcie materských škôl či teraz prebiehajúcu prístavbu centra voľného času. Pozorne tiež sledujem prípravu obrovského projektu novej modernej základnej školy v lokalite Rádku, čím sa rozšíri ponuka vzdelávania v našom okresnom meste.
Zároveň som sa snažila ako poslankyňa získať peniaze z rozpočtu na postupnú rekonštrukciu základnej školy v našom mestskom obvode Záhorácka. V škole sme v tomto volebnom období kompletne zrekonštruovali všetky sociálne zariadenia, zmodernizovali všetky odborné učebne či spustili obnovu prvej časti chodieb a vstupného vestibulu. Mesto aktuálne získalo aj nemalú dotáciu na kompletnú rekonštrukciu oboch telocviční aj s vonkajším ihriskom a budem rada, ak sa podarí v ďalšom volebnom období dobudovať odstavný pruh pre vozidlá rodičov, ktorí prídu naložiť alebo vyložiť žiakov.
Spomeniem však aj takú moju osobnú srdcovku – výstavbu novej karanténnej stanice pre psíkov, ktoré získali nádherné priestory v prírode. Myslím si, že takéto priestorové podmienky nemajú v mnohých mestách na Slovensku.

Čo vnímate ako výzvu do budúcnosti nielen v meste, ale aj vo svojom obvode?
Veľkou výzvou do budúcna je pre mňa osobne vybudovanie novej športovej arény hodnej 21. storočia – miesta pre aktívnych a rekreačných športovcov, kde bude aj hokejová hala, ktorá v celom našom okrese chýba. A v oblasti kultúry takou výzvou nepochybne bude nový kultúrny dom s námestím, na ktorý Malačania čakajú desaťročia, a ktorý sa stane zázemím pre základnú umeleckú školu i mestské centrum kultúry.
Pre náš volebný obvod bude úplne kľúčovým projektom budúceho volebného obdobia realizácia obchvatu mesta od Veľkých Levár, ktorý o dve tretiny zníži tranzit centrom mesta. Spomínam to, pretože naša Záhorácka je najviac zaťaženou ulicou v celom meste. V tomto mám absolútnu dôveru ku krokom primátora mesta, aby sa jeho výstavba začala v súčinnosti s Bratislavským samosprávnym krajom už v nasledujúcom volebnom období.
Za nemenej dôležité považujem aj spustenie rekonštrukcie parkovísk, ciest a chodníkov v našich vnútroblokoch medzi bytovými domami. Projekty máme pripravené a po dobudovaní hlavnej cyklotrasy – vedúcej práve od základnej školy cez celú Záhorácku ulicu – by malo prísť k ich realizácii. V tomto smere ma trochu mrzí, že sme pred dvomi rokmi nenašli aj ako obyvatelia spoločnú dohodu na rozsahu rekonštrukcie Ferdiša Kostku za Korzom, pretože dnes by sme ju už mali kompletne zrekonštruovanú. Verím, že túto dohodu ešte dosiahneme a bude prvou zrekonštruovanou ulicou v našom obvode.
Pravidelne riešime aj postupnú obnovu stojísk kontajnerov a budem sa tešiť, ak prejdeme na polopodzemné kontajnery, ktorých inštalácia teraz viazne na zmenách zákona o odpadoch. Záleží mi však aj na dokončení začatej revitalizácie parčíka vedľa okresného úradu, kde by vznikli nové chodníky, lavičky a možno aj vodný prvok. Som rada, že sa nám podarilo v tomto volebnom období už vybúrať rozostavanú stavbu, po dlhých rokoch zhodiť strašné oplotenie a priestor vyčistiť od náletov.
 

 
Čo sa podarilo v obvode č. 3
vyčistenie a obnova parčíka – dlhoročne zanedbaného pozemku vedľa okresného úradu,
výmena asfaltového koberca na Záhoráckej ulici od dolného kostola,
úplná obnova odborných učební v ZŠ Záhorácka,
kompletná rekonštrukcia všetkých sociálnych zariadení v ZŠ Záhorácka,
modernizácia vstupného vestibulu a prvej časti chodieb v ZŠ Záhorácka,
rekonštrukcia chodníka pred základnou školou medzi Cestou mládeže a Kozou ulicou,
rozšírenie materskej školy na Záhoráckej ulici o 20 miest a rekonštrukcia vnútorného átria základnej školy,
komplexne obnovená atletická dráha s novým osvetlením v ZŠ Záhorácka,
nové osvetlenie chodníka a parku na Záhoráckej ulici pred základnou školou,
nové osvetlenie Brnianskej ulice od dolného kostola po výjazd z mesta na Veľké Leváre.

Čo čaká obvod č. 3 v najbližšom čase
výstavba cyklotrasy Družstevná – Záhorácka – Radlinského,
výstavba krytého uzamykateľného prístrešku pre bicykle pri ZŠ Záhorácka,
úplná rekonštrukcia oboch telocviční so šatňami a vonkajším multifunkčným ihriskom v ZŠ Záhorácka,
pokračovanie modernizácie chodieb v ZŠ Záhorácka,
dokončenie projektovej prípravy k novému parku Richtárska záhrada vedľa okresného úradu,
rekonštrukcia ulice Ferdiša Kostku za Korzom.
 

Volebný obvod č. 3:

Záhorácka 7, 8, 10, 11, 11A, 13, 15A, 15B, 17A, 17B, 17 C, 17D, 18, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, Brnianska, Břeclavská, Poľná, Pribinova, Záhorácka 21, 23, 25, 27, 29, 31, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 52, 54, 56, 58, 60, 85, 87, 89, 91
 
 
Pripravila redakcia mestských médií
 
Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok