6. 10. 2014
Pohotovosť v Malackách v novom režime

Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) aj ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v Malackách bude pre obyvateľov Záhoria fungovať od 7. októbra v novom režime. Kým lekársku službu prvej pomoci (LSPP) by mal zabezpečovať nový poskytovateľ, ústavná pohotovostná služba začína s procesom jej ukončovania.

Fungovanie pohotovosti po novom
Od 7. októbra 2014 by mal Lekársku službu prvej pomoci v Malackách zabezpečovať nový poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Nemocnici Malacky, ktorá doteraz túto službu pre obyvateľov regiónu zabezpečovala, uplynie dňom 6. októbra 2014 povolenie od BSK, ktoré poskytovanie tejto služby umožňuje. Zabezpečenie LSPP regulujú v regiónoch vyššie územné celky.

Zmeny v režime fungovania sa týkajú aj ústavnej pohotovostnej služby. Nemocnica Malacky začína s procesom ukončovania tejto služby pre región. Od piatku 10. októbra budú môcť pacienti služby ÚPS v malackej nemocnici využiť od 7.00 – 22.00 počas pracovného týždňa, sviatkov aj víkendov. Mimo ordinačných hodín bude nemocnica zatvorená a pacienti môžu využiť ÚPS v okolitých nemocniciach, ktoré službu poskytujú.

Nie je pohotovosť ako pohotovosť
Medzi pohotovosťami LSPP a ÚPS je zásadný rozdiel, aj keď ho pacienti často nevnímajú. Ide síce o previazané, ale nie totožné služby. Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) poskytuje ambulantnú starostlivosť pre pacientov, ktorých zdravotný stav sa síce zhoršil, ale nemusí im priamo ohrozovať život. Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) je určená pre pacientov s vážnym, život ohrozujúcim stavom.

Nemocnica Malacky vykonáva služby LSPP aj ÚPS vo verejnoprospešnom záujme v sektore zdravotníctva pre viac ako 80-tisíc obyvateľov regiónu Záhoria. Napriek tomu, že prevádzkovateľ Nemocnice Malacky – Nemocničná a.s. nie je zo zákona povinný zabezpečovať pohotovosť pre región (nemocnica nie je zaradená do pevnej siete nemocníc), túto službu dobrovoľne pre obyvateľov Záhoria zabezpečuje už 10 rokov.

Malacká nemocnica žiada bratislavskú župu, aby stratovú verejnoprospešnú službu ÚPS pomohla dofinancovať. O pomoci rozhodujú zástupcovia BSK už 34 mesiacov, no bez výsledku. Za posledné roky urobila Nemocnica Malacky maximum, aby pohotovosť pre ľudí v regióne udržala. Nemocnica poskytla zástupcom BSK aj poslancom zastupiteľstva všetky potrebné analýzy. Zaslala 20 listov, zúčastnila sa na žiadosť BSK niekoľkých odborných komisií a kolokvií a intenzívne spolupracovala aj pri vypracovaní nezávislého auditu na žiadosť BSK. Prevádzkovať službu ÚPS bez pomoci už ďalej pre Nemocnicu Malacky nie je udržateľné.

TS

foto: cas.sk (ilustr.)

 

Ďalšie
Práca
Oznamy
12. 4. 2024
Materská škola hľadá zamestnanca na pozíciu učiteľ/ka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok