22. 12. 2021
Podelili sme sa o svoju lásku
Znovu sme sa presvedčili, že ľudskosť napriek ťažkej dobe nevymrela. Stále je medzi nami dosť ľudí s veľkým srdcom, čo sa radi podelia. Dôkazom toho sú dve zbierky, ktoré sa pred pár dňami skončili. Zbierka balíčkov pre seniorov pod názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? a zbierka Červeného kríža v Malackách nielen pre seniorov, ale aj pre deti v detských domovoch či v nemocniciach. Obe boli úspešné, a tak všetkým darcom patrí jedno veľké ĎAKUJEME.

Zbierku do krabičiek u nás organizovala Veronika Fuseková. Od nej sme sa dozvedeli,  že v Malackách a Stupave ľudia pripravili vyše 500 balíčkov. Veronika adresuje svoje poďakovanie predovšetkým darcom, ale aj našej kolegyni z mestského úradu Monike Gajarovej, ktorá ochotne balíčky zbierala u seba v kancelárii. 
Krabičky sú už v tých správnych rukách – dostali ich klienti Mestského centra sociálnych služieb (MsCSS) v Malackách a tiež osamelí seniori žijúci v našom okrese. Balíčky pripravovali aj naši najmenší, škôlkari a školáci. „Zapojilo sa všetkých šesť našich pracovísk. Mimo tohto projektu sme ešte v mene našich detí a ich rodičov porozdávali darčeky priamo seniorom vo Veľkých Levároch, Malackách aj Kostolišti,“ informovala riaditeľka Materskej školy v Malackách Martina Novotová. 

Začal to Mikuláš 
Ako sme už spomenuli, balíčky už našli svojich adresátov v malackom MsCSS. V zariadení už panuje príjemná sviatočná nálada, ktorá sa začala na Mikuláša.  „Personál v prestrojení rozdával mikulášske balíčky, a my sme si pri tom zopakovali mikulášske riekanky a pesničky. Veľmi intenzívne vnímame prichádzajúce Vianoce aj preto, lebo náš dvor krášli množstvo svetelnej výzdoby,“ hovorí riaditeľka Melánia Dujsíková. Zamestnanci s klientami vyrábali vianočné dekorácie, ktoré zdobia spoločné priestory aj izby. V dennom stacionári je už v plnom prúde pečenie vianočných trubičiek a oblátok. 

Zložité podmienky
Lockdown výrazne ovplyvnil chod centra. Do areálu má vstup iba personál, priestory sa prísne dezinfikujú. „Najprísnejší režim majú zamestnanci, ktorí sa priamo v zariadení starajú o klientov. Je veľmi náročné mať na tvári dvanásť hodín respirátor, popri tom vykonávať fyzicky náročnú prácu a zároveň komunikovať s klientmi, ktorí majú spravidla horší sluch,“ popisuje riaditeľka a dodáva: „Som veľmi vďačná zamestnancom, že všetky opatrenia dodržiavajú.“ Klienti komunikujú so svojimi blízkymi cez telefóny a Skype. Hoci to nenahradí osobný kontakt, všetci to rešpektujú. 

Nádej na veselšie Vianoce
Minuloročné Vianoce boli smutné. Klienti ich vtedy strávili vo svojich izbách. „Opatrovateľky mali na sebe namiesto slávnostného oblečenia ochranné obleky, rúška a štíty. Takto vstupovali do izieb klientov a roznášali štedrú večeru. Nikto z nás na tieto Vianoce nezabudne,“ uviedlo vtedy MsCSS na svojich sociálnych sieťach.
Tento rok budú sviatky určite krajšie. Pomôcť by mohla aj vysoká miera zaočkovanosti personálu i klientov. „Budeme sa snažiť, aby sa klienti skutočne cítili ako doma. K príjemnej atmosfére prispeje aj sviatočné jedlo so všetkými slovenskými tradíciami. Živý vianočný stromček už je pripravený na zdobenie. Klienti síce nebudú so svojimi blízkymi, no opatrovateľky sú ich druhou rodinou. Preto viem, že sa im dostane láska, pohladenie a porozumenie.  Nikto nebude sám. Pripravujeme aj vystúpenie koledníkov na dvore nášho centra, na čo sa veľmi tešíme,“ vyjadrila sa M. Dujsíková. Seniori v MsCSS dostávajú každoročne aj darček od primátora v podobe torty na štedrovečernom stole.

Text: P. Arpášová, Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský 
Foto: Archív MsCSS

Ďalšie
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
23. 2. 2024
Pozývame vás venčiť psíkov

            Strávte víkendové doobedia so psíkmi a oni vám darujú veľa lásky. Venčenie…

Zobraziť celý článok