Celoslovenské podujatie Noc múzeí bolo v Malackách venované najmä Michalovi Tillnerovi a malackému múzeu, ktoré tento rok oslavuje svoje 50. výročie.
V rámci celoslovenskej Noci múzeí boli v Malackách pripravené sprievodné podujatia – prehliadky pamiatok (kaštieľ, krypty, synagóga) a expozície múzea, workshopy, prednáška o M. Tillnerovi a tiež komentované prehliadky výstav zameraných na jeho tvorbu.
Výstava ako pocta M. Tillnerovi je nainštalovaná na štyroch miestach – v kaštieli, vo výklade drogérie na Sasinkovej, v pavilóne na Námestí u Severínka a v budove MCK na Záhoráckej. Expozície pripravili pedagógovia malackej ZUŠ Kateřina Makar Václavková a Marek Burcl.
Zelený pavilón na námestí vystavuje diela žiakov ZUŠ, ktoré sú inšpirované životom a tvorbou M. Tillnera. V galérii MCK a múzeu na Záhoráckej sú vystavené diela M. Tillnera, doplnené prácami žiakov ZUŠ. Návštevníci si výstavy môžu pozrieť počas najbližších týždňov.
- výstava v pavilóne na námestí – do konca júna
- výstava v Galérii MCK – do konca júla
- výstava v kaštieli – do konca augusta
Text a foto: MCK Malacky
Michal Tillner (1895-1975)
bol významný slovenský akademický maliar narodený 25. mája 1895 vo Viedni. Pochádzal z rodiny malackých habánov, detstvo prežil v Malackách. Do Viedne sa vrátil na štúdiá, navštevoval tamojšiu umelecko-priemyselnú školu. V Rakúsku ho zastihla prvá svetová vojna a zúčastnil sa na bojoch na talianskom južnom fronte.
Po vojne školu dokončil a dočkal sa aj prvých výstav. Dobrodružná povaha mu však nedovoľovala dlho zostávať na jednom mieste, a tak sa z Viedne vydal na potulky po západnej Európe, ba dostal sa aj do Egypta. Pôsobil ako grafik, pričom najdlhšie pracoval pre berlínsku filmovú spoločnosť UFA. Na Slovensko sa vrátil až v roku 1938, no nesúhlasil s ľudáckym režimom. Preto sa po druhý raz v živote zúčastnil na bojoch, tentoraz bol členom odbojových protifašistických hnutí.
Na Slovensku bol spočiatku ako umelec neznámy. Umenie ho neživilo, dokonca ani v Malackách ho ľudia nepoznali. Peniaze si privyrábal príležitostnou prácou v reklamnej grafike či vo filmových spoločnostiach. Prvú výstavu na Slovensku mal až v roku 1957 v Bratislave, o rok neskôr sa mu podarilo zorganizovať výstavu aj v Malackách.
Nie je náhoda, že múzeum v našom meste nesie meno práve po Michalovi Tillnerovi. Bol vášnivým zberateľom, zaoberal sa predovšetkým zbieraním keramických výrobkov, hodín, petrolejových lámp a iných predmetov. Svoje zbierky venoval Malackám a stal sa iniciátorom ľudového múzea. Múzeum sídlilo v budove mlyna na dolnom konci a po Tillnerovej smrti dostalo jeho meno.
Michal Tillner žil na Slovensku vo Východnej a v Bratislave a v posledných rokoch svojho života býval v kraji, ktorý miloval – na Záhorí. Hoci zomrel vo februári 1975 v hlavnom meste, posledné mesiace trávil v osade neďaleko Lakšárskej Novej Vsi. Jediná ulica na Slovensku, pomenovaná po Michalovi Tillnerovi, je práve v Malackách.

Foto: Malacké pohľady
Cyklistické preteky s účasťou olympijského víťaza
Vnedeľu 25. mája sa cez naše mesto po roku opäť prehnal cyklistický pelotón Memoriálu Karola…
Putovný pohár MDD nezmenil majiteľa
Začiatkom júna sa uskutočnil jubilejný 50. ročník šachového turnaja o Putovný pohár MDD. V…