10. 6. 2013
Plyšové hliadky budú na čerpacích staniciach rozdávať plyšákov aj rady
Od 11. do 14. júna budú môcť vodiči na čerpacích staniciach po celom Slovensku stretnúť plyšové hliadky, ktoré otestujú ich vedomosti súvisiace s prepravou detí vo vozidlách. Po úspešnom absolvovaní testu dostanú od vyškolených tímov plyšovú hračku a informačné letáky s radami, ako znížiť riziko zranenia dieťaťa v aute. Kampaň už po druhý raz pripravilo občianske združenie Chráňme naše deti.

Ročne sa na európskych cestách zraní viac ako 100  000 detí. Ich počet by sa mohol výrazne znížiť, ak by vodiči dodržiavali povinnosť pripútavať deti bezpečnostnými pásmi alebo ak by využívali detskú autosedačku v súlade s predpismi. Občianske združenie Chráňme naše deti preto už po druhý raz pripravilo osvetovú kampaň. Počas nej budú môcť od 11. do 14. júna vodiči na 20 čerpacích staniciach Shell absolvovať test o znalosti pravidiel bezpečnosti na cestách so zameraním na deti. Za úspešné absolvovanie získajú odmenu, plyšovú hračku. Úplný zoznam miest, kde a kedy sa bude hliadka pohybovať, sa nachádza na www.chranmenasedeti.sk. Kampaň vznikla vďaka pomoci spoločnosti Shell Slovakia, a.s., hliadky sa budú prepravovať na vozidle Volvo spoločnosti T.O.P AUTO Slovakia, a.s., a poistenie poskytla spoločnosť AXA.

„Rodičovskú lásku svojmu dieťaťu v aute nepreukážete tým, že ho držíte v náručí namiesto toho, aby ste ho posadili do autosedačky alebo použili pásy. Znie to drsne, ale odporúčam pozrieť si, ako vyzerajú fatálne následky, keď dieťa nebolo pripútané. Minulý rok sme o tento problém zaznamenali veľký záujem, preto chceme o ňom hovoriť opäť,“ vysvetľuje  Martina Valachová, predsedníčka OZ Chráňme naše deti, dôvod, prečo sa do kampane pustili už druhý rok. Novinkou tohto ročníka je, že sa plyšové hliadky budú pohybovať až po 20 čerpacích staniciach Shell, vďaka čomu bude oveľa vyšší počet oslovených vodičov, ako aj ich šanca  absolvovať test a získať pre svoje dieťa plyšovú odmenu.

Bezpečnostné pásy na zadných sedadlách môžu zachrániť život dieťaťa

Kampaň Plyšové hliadky upozorňuje na zákaz prepravy detí na mieste predného spolujazdca bez autosedačky alebo na povinnosť použiť autosedačku či podsedák pre deti do 150 cm alebo do váhy 36 kg. Vysvetľuje tiež povinné používanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách pre deti. V súčasnosti je na cestách čoraz viac áut a nezriedka sa stretávame s aroganciou rýchlych, nebezpečných šoférov.„Môžete prejsť státisíce kilometrov bez nehody, stačí však jedna jediná jazda, kedy bude neskoro si vyčítať, prečo dieťa nebolo pripútané,“ hovorí Martina Valachová. Ako dodáva, pripútať nielen seba, ale aj svojho potomka treba počas každej jazdy, aj keď by mala trvať len dve ulice. Najmä s príchodom dovolenkovej sezóny býva výrazne zvýšená hustota dopravnej premávky a hrozí väčšie riziko nehody. Pozornosť sa odporúča venovať aj predmetom, ktoré má dieťa počas jazdy v priamej blízkosti. Pri náraze môžu totiž zranenie spôsobiť i neupevnené veci, ako napríklad fľaša s nápojom či elektronické hry, ktoré sa v prípade nehody menia na smrtiacu zbraň. Kampaň prináša vodičom užitočné informácie a tipy z oblasti bezpečnej prepravy detí v automobiloch, ktoré sa im zídu najmä s blížiacim sa obdobím letných výletov.


Občianske združenie Chráňme naše deti  vzniklo v roku 2011, aby upozorňovalo na všetko, čo ohrozuje naše deti. Aby sa deti vrátili zdravé a živé z lyžiarskych zájazdov či z cesty do školy, aby ich nezneužívali reklamné praktiky a aby z nich vyrástli zodpovední, ale hlavne dobrí ľudia. Chceme oslovovať všetkých dospelých, aby sme si vzájomne pomáhali a zdieľali spoločné problémy.
Pre viac informácií o aktivitách občianskeho združenia: www.chranmenasedeti.sk.

– OZ Chráňme naše deti –
Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok