27. 9. 2011
Plný autobus návštevníkov

Na Deň cestovného ruchu (DCR) v Malackách 24. 9. sa asi po prvý raz v jeho päťročnej histórii prišiel pozrieť aj plný autobus návštevníkov z Nitrianskeho Rudna. K výletu do Malaciek ich inšpirovali informácie o Svätých schodoch, ktoré sa objavili v Katolíckych novinách. S nadšením privítali príležitosť využiť aj ďalšie bezplatné prehliadky pamiatok mesta so sprievodcami – a nešetrili chválou.

„Hostíte nás koláčikmi a všetko, čo vidíme, je veľmi zaujímavé,“ hovorí ich predsedníčka M. Polóniová. DCR prilákal však aj domácich. V každej zo zastávok sa vystriedalo asi 300 návštevníkov. Neobišli ani Múzeum M. Tillnera, hoci nebolo po hlavnej trase. „Takto sme sa nikdy na kostol nepozreli, konštatovali po prehliadke mama s dcérou z Malaciek. „Je to úplne iné, ako keď okolo tých budov každý deň chodíme.“

Za organizátorov ďakujeme všetkým zúčastneným za ich podiel na úspechu podujatia, ktorý dokladuje návštevnosť. Počas týždňa navštívilo len Malacký kaštieľ 474 žiakov malackých škôl, v stánku mesta sa predali reklamné predmety za 301,29 €. Sobotu ráno osviežila dychová hudba Malačané a počas prehliadok dopoludnia aj dobová živá hudba v kaštieli v podaní pedagógov ZUŠ. Na Kláštornom námestí celý týždeň spestrovali ponuku darčekové predmety z dielní Vstúpte, n. o., a pred kaštieľom sa čipkovalo. Po náročnom dni mnohým dobre padlo posedenie v reštaurácii Koliba, ktorá poskytla účastníkom sobotňajšieho programu zľavu na konzumné. “Boli sme veľmi unavení, ale mali sme dobrý pocit, pretože ľudia odchádzali spokojní, povedal Pavol Vrablec, historik Múzea M. Tillnera, ktorý sprevádzal po kryptách. Práve tam bolo vystavené a mažoretkami strážené aj vzácne zabalzamované srdce Jána III. Antona Pálfiho.

“Vedel by som si predstaviť do budúcnosti aj podujatie väčšieho charakteru, na ktorom by pracoval tím ľudí z rôznych oblastí. Malacky majú čo ponúknuť, ale je jasné, že bez peňazí a bez ľudí sa to robiť nedá,” vyjadril svoj názor M. Macejka, historik, mestský kronikár a člen Kultúrnej komisie pri MsZ v Malackách, ktorý sprevádzal hostí po útrobách františkánskeho gymnázia a bývalého kláštora. My dodávame, že každému dobrému nápadu a pomocnej ruke sa pri príprave ďalších ročníkov Dní cestovného ruchu budeme len tešiť!

T. Búbelová; Foto: -tabu-/-otano-

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok