20. 4. 2007
Pestovanie biomasy na Záhorí?

Skutočnosť, že rekonštruovaná kotolňa K8 na Brnianskej ulici v Malackách používa ako palivo drevnú štiepku, je domácim dobre známa. Ekologické palivo však možno i cielene pestovať – dozvedeli sme sa na seminári o možnostiach pestovania rýchlo rastúcej vŕby na Záhorí a o jej  ďalšom energetickom  využití.

Stretnutie odborníkov z výskumu i praxe zorganizovala spoločnosť Termming, a. s., ktorá prostredníctvom svojej miestnej pobočky kotolňu K8 prevádzkuje. Podľa prezentácií pestovanie vŕby nie je finančne náročné. Vŕbové porasty vyrastú za 2 mesiace 1 m a za 2 – 3 roky dorastajú do výšky 7 m. Vŕba sa nerozmnožuje úletmi ako napr. agát, je nenáročná, odolná a nestrieka sa proti škodcom. 

Jediné, čo vŕba potrebuje, je dostatok spodnej vody. Vŕbové húštiny vyhľadáva aj vtáctvo a divá zver, sú dokonca vhodné aj na chov bažantov. Dôležitý je však najmä ekologický aspekt, nenáročné pestovanie a stály odbyt štiepky, ktorej bude kotolňa do 5 rokov potrebovať asi 50 000 ton ročne. Čas ukáže, či sa táto zaujímavá myšlienka v Malackách stretne s priaznivou odozvou.

Ďalšie
Doprava
29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

Kpriechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej…

Zobraziť celý článok
Samospráva
29. 9. 2023
Zastupiteľstvo: nové námestie, nová pediatrická ambulancia, dotácia pre…

Vo štvrtok 21. septembra rokovali poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe boli ekonomické…

Zobraziť celý článok