20. 4. 2007
Pestovanie biomasy na Záhorí?

Skutočnosť, že rekonštruovaná kotolňa K8 na Brnianskej ulici v Malackách používa ako palivo drevnú štiepku, je domácim dobre známa. Ekologické palivo však možno i cielene pestovať – dozvedeli sme sa na seminári o možnostiach pestovania rýchlo rastúcej vŕby na Záhorí a o jej  ďalšom energetickom  využití.

Stretnutie odborníkov z výskumu i praxe zorganizovala spoločnosť Termming, a. s., ktorá prostredníctvom svojej miestnej pobočky kotolňu K8 prevádzkuje. Podľa prezentácií pestovanie vŕby nie je finančne náročné. Vŕbové porasty vyrastú za 2 mesiace 1 m a za 2 – 3 roky dorastajú do výšky 7 m. Vŕba sa nerozmnožuje úletmi ako napr. agát, je nenáročná, odolná a nestrieka sa proti škodcom. 

Jediné, čo vŕba potrebuje, je dostatok spodnej vody. Vŕbové húštiny vyhľadáva aj vtáctvo a divá zver, sú dokonca vhodné aj na chov bažantov. Dôležitý je však najmä ekologický aspekt, nenáročné pestovanie a stály odbyt štiepky, ktorej bude kotolňa do 5 rokov potrebovať asi 50 000 ton ročne. Čas ukáže, či sa táto zaujímavá myšlienka v Malackách stretne s priaznivou odozvou.

Ďalšie
Služby
Oznamy
7. 2. 2023
Zberný dvor na Hlbokej bude v piatok otvorený do 14.00 h

V piatok 10. februára 2023 bude zberný dvor na Hlbokej ulici z technických príčin otvorený len do…

Zobraziť celý článok
Šport
7. 2. 2023
Záhoráci nezvládli ťažký zápas o play-off. Tréner Čirič: Hráči sú úžasní

Hádzanári Stupavy a Malaciek nezvládli jeden z kľúčových zápasov o postup do play-off, keď na…

Zobraziť celý článok