20. 4. 2007
Pestovanie biomasy na Záhorí?

Skutočnosť, že rekonštruovaná kotolňa K8 na Brnianskej ulici v Malackách používa ako palivo drevnú štiepku, je domácim dobre známa. Ekologické palivo však možno i cielene pestovať – dozvedeli sme sa na seminári o možnostiach pestovania rýchlo rastúcej vŕby na Záhorí a o jej  ďalšom energetickom  využití.

Stretnutie odborníkov z výskumu i praxe zorganizovala spoločnosť Termming, a. s., ktorá prostredníctvom svojej miestnej pobočky kotolňu K8 prevádzkuje. Podľa prezentácií pestovanie vŕby nie je finančne náročné. Vŕbové porasty vyrastú za 2 mesiace 1 m a za 2 – 3 roky dorastajú do výšky 7 m. Vŕba sa nerozmnožuje úletmi ako napr. agát, je nenáročná, odolná a nestrieka sa proti škodcom. 

Jediné, čo vŕba potrebuje, je dostatok spodnej vody. Vŕbové húštiny vyhľadáva aj vtáctvo a divá zver, sú dokonca vhodné aj na chov bažantov. Dôležitý je však najmä ekologický aspekt, nenáročné pestovanie a stály odbyt štiepky, ktorej bude kotolňa do 5 rokov potrebovať asi 50 000 ton ročne. Čas ukáže, či sa táto zaujímavá myšlienka v Malackách stretne s priaznivou odozvou.

Ďalšie
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
12. 4. 2024
Materská škola hľadá zamestnanca na pozíciu učiteľ/ka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok