2. 9. 2015
Päťdesiat rokov spolu

„Aj slnko svietilo, aj popršalo, ale vždy sme mali rozum.“

Bývalá učiteľka slovenského jazyka a dejepisu a vášnivý športovec, zakladateľ Malackej desiatky a niekdajší polygraf – čo ich spája? Neuveriteľných päťdesiat rokov spoločného života, dve dcéry, päť vnúčat a krásny vzťah. Manželia Fajtákovci z Malaciek oslávili počas letných mesiacov zlatú svadbu. Pri tejto príležitosti sme ich navštívili. Vyrozprávali nám veľa zo svojho súkromia a prezradili aj toľko hľadaný recept na šťastné manželstvo.


Zoznámila ich fazuľová plievka
Manželia Fajtákovci sa zoznámili v Gajaroch, keď pani Marcela, vlastne vtedy iba slečna, prišla praxovať do miestnej školy. Vladimír sa vracal z vojny a veľmi sa tešil na obľúbenú maminu fazuľovú polievku, ktorú po príchode domov jedol s veľkou chuťou. Až sa zahanbil, keď mu v tej chvíli predstavovali dievčinu menom Marcela. Do Gajár ju prizvala Vladimírova sesternica, rovnako učiteľka. Ktovie, či za tým bola práve fazuľová polievka, ale mladí si jednoducho padli do oka a po roku randenia sa konala v Gajaroch veľká svadba so stovkou pozvaných hostí.

Svadba bola 24. júla 1965. Keďže pani Fajtáková bola učiteľkou, vo vtedajšom režime nemohli mať svadbu v  kostole, čo jej rodičia ťažko znášali. Vzali sa teda na miestnom úrade. Svoje „áno“ si povedali, keď mala ona 21 a on 22 rokov. Sen o kresťanskej svadbe v kostole si splnili na 25. výročie sobáša. Ich rodičia sa toho, žiaľ, nedožili.

Neprestávajú športovať a cestovať
Počas života spoločne veľa cestovali v karavane, absolvovali mnohé karavaningové zrazy. Vďaka výborným výsledkom v športe sa Fajtákovci v mladosti dostali do rôznych krajín aj v čase, keď bolo cestovanie z vtedajšieho Československa takmer nemožné.

Cestovanie sa zapáčilo aj ich dvom dcéram. Podľa slov pani Marcely im to však privodilo aj ťažšie životné okamihy. Dievčatá sa totiž zaľúbili do cudzincov a v jednom roku naraz opustili rodinné hniezdo. Jedna sa rozhodla žiť v Taliansku a druhá v Chorvátsku. „Zrazu sme zostali sami. To ma veľmi trápilo, ale v tom čase som ešte pracovala, a tak sa to dalo prežiť,“ priznáva pani Marcela. Za dcérami však veľa cestovali a neskôr prišli naopak krásne okamihy v ich živote – narodili sa im vnúčatá. „V zamestnaní mali pre moju situáciu pochopenie. Pri narodení detí som vždy vycestovala na dlhšie obdobie za dcérami. Chcela som im pomáhať. Veď mama je len jedna,“ dodáva pani Fajtáková.

Cestovať a športovať však neprestávajú ani dnes. Za týždeň absolvujú na bicykli aj 100 km. Bežne chodia na cyklovýlety do Viedne. „Veľa sa hýbeme, lebo kto sa hýbe, ten žije,“ hovorí hrdo pán Vladimír. Na svoj vek je dvojica v skutočne závideniahodnej fyzickej kondícii.

No a čo toľko hľadaný recept na šťastné manželstvo? „To sa musia dvaja stretnúť a musia sa jednoducho tolerovať. Pre šťastné manželstvo sú najdôležitejšie tolerancia a komunikácia,“ hovoria svorne, „u nás aj slnko svietilo, aj popršalo, ale vždy sme mali rozum.“

Text: Natália Jánošová, foto: -archív Fajtákovcov/naty-

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok