9. 9. 2014
Oprava výtlkov revolučným strojom

V stredu 10. septembra sa bude v Malackách od 10.00 h uskutočňovať jedinečný projekt – ukážková oprava výtlkov revolučným vozidlom Silkot 10.  Malacky sú len druhé mesto na Slovensku, kde sa takéto niečo uskutoční. Za testovaciu plochu bola vybraná cesta na Jesenského ulici pod nadjazdom.

Silkot 10 je mobilné zariadenie určené na trvácne opravy výtlkov pomocou modernej technológie opravy – ohrevu poškodených miest. Stroj nepoužíva žiadne frézovanie či rezanie, je teda bezprašný a bezhlučný. Opravované miesto si ohreje pomocou infračerveného spektra žiarenia, ktoré preniká aj do hĺbky materiálu. Nahrievaná plocha navyše zasahuje aj do okolia opravovaného miesta, a tým spoľahlivo likviduje praskliny vybiehajúce do strán a zabraňuje tak opätovnému vzniku výtlku. Opravy výtlkov a povrchových porúch asfaltových komunikácií dokáže vykonávať aj v zime s takmer 100-percentnými výsledkami a kvalitou.

Postup pri oprave:
1. Poškodené miesto sa očistí a vysuší (vysávač vody a vzduchová tryska)
2. Poškodené miesto aj s najbližším okolím je potom zahriate ohrievačom
3. Rozohriate miesto sa rozruší špeciálnym náradím
4. Do nahriateho miesta sa pridá recyklát alebo nová zahriata zmes
5. Rozohriate zmesi sa premiešajú, čím sa zabezpečí pevné a dokonalé spojenie obidvoch materiálov
6. Opravované miesto sa nakoniec zhutní vibračným valcom

Vďaka ohrievaniu sa dosahuje lepšia priliehavosť a integrácia novej výplne do povrchu vozovky. Výsledkom je výrazne dlhšia životnosť a vyššia kvalita. Výhodou stroja je aj využitie recyklovaného obrusu, čo vedie k značným úsporám finančných prostriedkov. Stroj získal zlatú medailu na medzinárodnom stavebnom veľtrhu IBF 2009. Vývoj výrobku bol podporený operačným programom podnikanie a inovácie EÚ.

Prácu stroja si teda môžete pozrieť zajtra od 10.00 h na Jesenského ulici. Viac informácií nájdete na www.silkot.skwww.coms.sk

– text: mija, foto: .COMS –

Zdroj: .COMS

Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Atléti idú do celoštátneho finále Detskej P-T-S

Atletické preteky pre staršie amladšie žiactvo – Detská P-T-S – budú mať vpiatok 24. mája…

Zobraziť celý článok
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok