24. 7. 2009
Odstraňovanie následkov ničivej víchrice

Odstraňovanie najnaliehavejších následkov kalamity spôsobenej víchricou s rýchlosťou 110 km/h  v noci z 23. na 24. 7. trvá nepretržite od nočných hodín, bude pokračovať aj cez víkend a potom ešte najmenej niekoľko nasledujúcich týždňov. Okrem materiálnych škôd na majetku mesta a občanov za jednu z najzávažnejších škôd primátor mesta pokladá devastáciu národnej kultúrnej pamiatky – Zámockého parku, ktorý mesto za predchádzajúce desaťročie postupne systematicky zveľaďovalo a revitalizovalo.

Na zasadnutí Krízového štábu mesta o 10.30 h sa jeho členovia dohodli na potrebe opakovane upozorňovať občanov na nebezpečenstvo zasiahnutia elektrickým prúdom z množstva potrhaných káblov a na absolútny zákaz vstupu do Zámockého parku. Škody, ktoré zatiaľ nahlásili mestské organizácie a občania, sú rozličného rozsahu. Najhoršie dopadli rodiny zo štyroch domov, ktorým odnieslo strechy a ďalšia rodina, ktorej zrútilo hrubú stavbu novostavby.

Mesto poskytlo pre dve rodiny celtové plachty ako provizórne riešenie za odtrhnutú strechu. „Škody sú také ničivé, že za dnešný deň sa ich nielenže nemohlo podariť vyčísliť, ale  ani zmapovať,“ povedal primátor Jozef Ondrejka. Materská škola na Štúrovej ulici hlásila vyvalený strom, ktorý poškodil plot, zatečené triedy a spadnuté elektrické vedenie. Poškodená je plechová strecha Športovej haly Malina, na kúpalisku zvalený strom poškodil plot a strechu preliezačky.

Z priečelia budovy MsÚ odtrhlo veľké označenie Mestský úrad, opadol kus omietky a najzávažnejšie poškodenia sú na streche. V meste sú rozsiahle výpadky elektrického prúdu, ktoré okrem domácností zasiahli aj dôležité prevádzky. Mesto zabezpečovalo aj nevyhnutný náhradný zdroj prúdu pre Dom smútku. Napriek operatívnym zásahom na spriechodnenie ciest doteraz sú niektoré ulice neprejazdné.

Primátor mesta vyzval občanov i podnikateľské subjekty na vzájomnú spolupatričnosť pri odstraňovaní následkov najničivejšej katastrofy, aká naše mesto postihla. Žiada občanov, aby si vychádzali v ústrety a navzájom si pomáhali pri likvidácii jej následkov. Prosí ich o pokoj a disciplínu v súvislosti s výzvami, ktoré mesto vydalo.

Víkendové podujatia Kultúrneho leta, ktoré sa mali konať v Zámockom parku, sa uskutočnia v plánovanom čase na terase Kultúrního domečka (kina). Prehliadky kaštieľa v Zámockom parku sú zrušené.  

Text: Tatiana Búbelová; Foto: Simona Šípová

 

Ďalšie
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
23. 2. 2024
Pozývame vás venčiť psíkov

            Strávte víkendové doobedia so psíkmi a oni vám darujú veľa lásky. Venčenie…

Zobraziť celý článok