25. 9. 2020
Od nového roka sa ruší urgent v Malackách
Od januára 2021 nastane v našom regióne zmena v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zruší sa tzv. urgent, teda príjem pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave. Akútne prípady v čase od 22.00 h do 6.00 h budú musieť ísť na špecializované pracoviská do Bratislavy. Ambulantná pohotovostná služba Nemocnice Malacky (tzv. pohotovosť) bude dostupná aj naďalej. Bude k dispozícii počas pracovných dní od 16.00 h do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 7.00 h do 22.00 h. 

Urgentný príjem v Malackách nepatrí do tzv. pevnej siete urgentov I. typu, v rámci ktorej dostávajú od zdravotných poisťovní paušálne platby. O jeho zaradenie do pevnej siete opakovane žiadali Bratislavský samosprávny kraj  (BSK) aj mesto Malacky, ale  ministerstvo zdravotníctva nevyhovelo. Prevádzku malackého urgentu doteraz dotoval BSK, avšak koncom koncom tohto roka sa dotovanie zo strany župy skončí. Znamená to, že všetky súrne prípady v noci medzi 22.00 h a 6.00 h budú presmerované priamo do Bratislavy. Namiesto toho župa podporí zriadenie novej sanitkovej služby s moderným vybavením. Kraj tiež vyčlení financie na zlepšenie kvality služieb lekárov-špecialistov v regióne.

Ako bude urgentná zdravotná starostlivosť fungovať od januára 2021, vysvetľuje riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay: „Z pohľadu pacienta bude zdravotná starostlivosť o pacienta naďalej zabezpečená. Ak ide o život, treba bezodkladne volať bezplatné číslo 155. To sú prípady, keď dochádza k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu alebo došlo k nehode s väčšími následkami. Existuje tzv. kvintet prvej hodiny, teda stavy, keď treba volať záchranku, nezdržiavať sa a ponáhľať sa do nemocnice, aby do hodiny bola pacientovi poskytnutá starostlivosť. Ide o zastavenie krvného obehu, zastavenie dýchania, srdcový infarkt, mozgovú príhodu a polytraumu.“

Šéf odboru zdravotníctva BSK upozorňuje, že záchranná zdravotná služba nemá voziť pacientov do najbližšej nemocnice podľa vzdialenosti, ale do najbližšej nemocnice, ktorá je spôsobilá poskytnúť potrebnú starostlivosť. „Preto mozgové príhody ani dnes nesmerujú do Nemocnice v Malackách, ktoré nemá neurologické oddelenie, intervenčnú rádiológiu ani neurochirurgiu. Podobne je to v prípade srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Už dnes má záchranná zdravotná služba nástroj, ako smerovať pacienta na príslušné pracovisko. Aj v súčasnosti by sa takéto prípady mali voziť niekam inam, nie do Malaciek, lebo to vedie k zbytočnej strate času,“ doplnil T. Szalay.

Na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 je možné volať z telefónu akejkoľvek verejnej siete v SR, vrátane mobilných telefónov. Číslo linky 155 je vždy bez akejkoľvek predvoľby.

BSK/-red-
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok