24. 6. 2013
Ochrana vášho majetku počas dovoleniek

Prichádza leto, čas dovoleniek, bezstarostných prázdnin, kedy ľudia cestujú na dovolenky, koncentrujú sa k vode, do rôznych miest k historickým pamiatkam. Počas tohto obdobia dochádza aj k páchaniu rôznej trestnej činnosti, hlavne majetkovej, ako sú krádeže vlámaním do osobných motorových vozidiel, krádeže vecí na sebe a pri sebe, krádeže vlámaním do bytov a rodinných domov,  by polícia chcela upozorniť občanov, aby:
– si pred odchodom na dovolenku zabezpečili svoje príbytky, nedávali zjavne najavo svoju neprítomnosť počas dovolenky mimo domu zastieraním okien, nevybratou schránkou,
– boli na kúpaliskách či v nákupných centrách ostražití a dávali si pozor na svoje peňaženky, doklady, mobily, mali ich stále pod dohľadom,
– nenechávali na parkoviskách v odstavených autách na viditeľných miestach svoje kabelky, kufríky, batohy, nákupy.
V čase letnej dovolenky veľa ľudí na dlhší čas opúšťa svoje príbytky. Toto obdobie je ideálne pre bytových vlamačov. Zlodeji pri ukoristení svojho lupu hľadajú cestu najmenšieho odporu. Niekedy samotní obyvatelia domu vytvárajú vhodné podmienky pre páchateľov tejto trestnej činnosti. Pomôcť môžu kvalitné dvere, okná, ale aj vyvarovanie sa niektorých chýb z nepozornosti. Pred odchodom na dovolenku nezabudnite na zabezpečenie vášho majetku.
• Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.
• Starostlivo uzamknite dvere a zavrite okná, nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
• Nezaťahujte rolety, žalúzie, čím by ste signalizovali svoju dlhšiu neprítomnosť.
• Ochrana majetku sa zvyšuje investovaním do vhodného zabezpečovacieho systému. K fyzickej bezpečnosti pomôžu bezpečnostné dvere, zámky, ochranné fólie na okná
alebo alarm, je tu aj možnosť pripojenia na pult centrálnej ochrany prostredníctvom služby ochrany objektov na každom krajskom riaditeľstve PZ.
• Senzorové svetlá sú efektívne vnútri aj vonku.
• Strážny pes tiež môže zlodeja odradiť.


• Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči atď.). Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v období vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.
• Neuschovávajte väčšie finančné sumy doma, bezpečnejšie budú v banke. Cennosti, šperky si môžete uschovať počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti v prenajatom trezore banky alebo u rodinných príslušníkov.
• Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
• Požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.
• Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych, podozrivých osôb.
• Je vhodné mať byt či dom poistený.


V tejto súvislosti polícia vyzýva občanov k tomu, aby boli všímaví. V neposlednom rade pomôže každý všímavý občan, ktorému nie je ľahostajný cudzí majetok. Ak si všimnete vo vašom okolí pohyb podozrivých osôb, prípadne motorového vozidla, ihneď to oznámte na bezplatné číslo polície 158. V prípade, ak by vám niekto núkal na predaj „za lacnejšie“ elektroniku či predmety zo žltého kovu bez dokladov od uvedených vecí, je možné, že tieto veci mohli byť odcudzené,  ihneď aj toto oznámte na polícii.

Ak sa vám aj napriek potrebným opatreniam stane, že sa stanete obeťou trestného činu krádeže, je potrebné vedieť, čo treba robiť:

• Neodkladne zavolajte políciu na bezplatné číslo 158.
• Pri kontakte s políciou zachovajte pokoj a poskytnite tieto informácie: meno, telefónne číslo, adresu, popíšte udalosť.
• Až do príchodu polície nechajte všetko tak, ako ste našli, v žiadnom prípade nič neprekladajte, neupratujte a nechytajte do rúk, týmito činnosťami by ste mohli zničiť stopy, ktoré tu páchateľ zanechal.
• Kým príde polícia, sústreďte sa a snažte si spomenúť, čo všetko zlodeji zobrali.
• Je vhodné mať vyfotografované cenné veci, spísané výrobné čísla a pod. – tieto informácie pomôžu polícii v pátraní a uľahčia vaše možné jednanie s poisťovňami pri likvidácii poistnej udalosti.
• Ak spozorujete podozrivé osoby, prípadne motorové vozidlo. snažte sa ich zapamätať.

Ďakujeme za spoluprácu všetkým zodpovedným občanom pri vytváraní väčšieho bezpečia pri ochrane majetku!

OR PZ Pezinok

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok