6. 9. 2023
Obľúbené trhy Malacká šošovica sú späť

Malacká šošovica – remeselné trhy spojené so sprievodným kultúrnym podujatím sú po júnovej prestávke, spôsobenej prestavbou v centre mesta, späť. Akcia, ktorá si za celé desaťročie našla svojich priaznivcov, sa uskutoční v sobotu 9. septembra v parku na Kláštornom námestí. Viac v rozhovore s predsedníčkou občianskeho združenia Malacká šošovica Luciou Vidanovou.

Malacká šošovica sa koná už desať rokov. Zmenilo sa niečo za to obdobie na koncepte podujatia?

Prvýkrát sme o Malackej šošovici, vtedy ako skupina aktívnych ľudí v Malackách s pracovným názvom „šošovičky“, sedeli v roku 2013. Pamätám si, ako som zháňala prvých sponzorov a predstavovala im myšlienku podujatia – spojenia a predstavenia aktívnych zručných ľudí z Malaciek a okolia. Niektorí nás podporujú dodnes. Pôvodne sme skúšali počas podujatia okrem remeselných trhov aj súbor prednášok, to sa však neujalo. Zakotvili sme tiež natrvalo na Kláštornom námestí, čo vychádza aj zo samotného loga Malackej šošovice, ktorého tvorkyňou je Mária Mareková. Srdce podujatia je stále to isté. Nadšené.

Koľko podujatí ste už zorganizovali? Spomínate si aj na nejaké krušné chvíle?

Znie to neuveriteľne, no septembrová Malacká šošovica bude už osemnásta. To je už kus života, ktorý sme do nášho konceptu vložili. Raz sme skúšali jarné podujatie v apríli, a teda bolo to skutočne s aprílovým počasím. Pamätám si, ako prišla víchrica a stánky sme skutočne držali, aby „neuleteli“. Počasie nám tiež nevyšlo na letnej verzii v roku 2022. Od rána lialo, no stánky sme napokon rozložili a počasie sa vcelku umúdrilo. Nezabudnuteľné je pre mňa septembrové podujatie asi v roku 2019. Hlásili veľmi zlé počasie, a kým iné podujatia sa rušili, ja som si povedala, že my to ustojíme a dobre bude. A aj bolo. Pršať začalo až poobede, keď sme pomaly končili. Vždy si vravím, že nás má Pán Boh rád. Verím, že pekne bude aj 9. 9.

Kto všetko Malackú šošovicu organizuje?

To sa opäť vyvíjalo v čase. Kým na začiatku nás bolo aj do dvadsať, dnes sme v úzkom organizačnom tíme zostali dve  – ja a Lenka Osuská, ktorá sa k nám pridala v 2019. Mnohí si pritom myslia, že Malackú šošovicu organizuje mesto či veľký tím ľudí. Rozumiem, že aj toto sa mení pod vplyvom života – do tímu sa rodili deti a maminky, ktoré boli predtým na rodičovskej, sa zamestnajú a už sú plne vyťažené. Ak chceme, aby podujatie žilo ďalej, uvedomujeme si, že musíme našu šošo skupinu rozšíriť. Od začiatku je však s nami Vstúpte, n. o., Malacké pohľady, o. z., pomáhajú aj členovia o. z. Ľudia pre Malacky.      Nenahraditeľnými členkami organizačného tímu boli Majka Mareková v začiatkoch aj s manželom Martinom a Gabika Wascheková. Verím, že do organizácie ešte prispejú. Patrí im za celé tie roky nezištnej práce obrovské poďakovanie. Teraz sme do tímu prizvali o. z. Falangír.

Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť?

Srdcom podujatia budú remeselné trhy. Prihlásených máme okolo štyridsať predajcov. Do programu prispejú divadelníci z Falangíru. Účasť prisľúbili aj tanečníci z Latino Scool. Cez MCK či o. z. Malacké pohľady budú prehliadky zámku, krýpt, synagógy. Môžeme sa tešiť na exhibičné vystúpenie športovcov z Pohybovne.  Novinkou bude spoločný stánok mesta a spoločnosti Ikea, kde predstavia projekt Malacky – mesto priateľské k opeľovačom. Ešte máme zopár nápadov, ale nebudeme prezrádzať všetko dopredu. Treba sa prísť pozrieť.

Z čoho je takéto podujatie financované?

Každoročne si žiadame ako o. z. podporu cez grantovú schému mesta. Vychádza to necelých 1000 € na podujatie. Samozrejme, že mestu platíme za prenájom verejného priestranstva. Vo volebnom roku som dotáciu odmietla kvôli „krikľúňom“, ktorí začali rozširovať veľmi nepekné informácie o tom, koľko Malacká šošovica mesto stojí. Bolo mi to vtedy smiešne, pretože ten čas, ktorý organizátori do podujatia vložia, je nevyčísliteľný. Mohli by ho stráviť so svojou rodinou, no venujú ho ľuďom. Za to desaťročie sme boli úspešní so žiadosťami vo viacerých grantových schémach. Aktuálne podujatie podporila Nadácia ZSE sumou 1300 €, ktorú môžeme použiť aj na letné podujatie v 2024. Za každú jednu podporu, aj nefinačnú, sme vďační. A budeme šťastní, ak sa k nám pridá niekto s dobrými nápadmi a podujatie sa nám tak podarí opäť o kúsok posunúť. Kto chce, nech pokojne píše na malackasosovica@gmail.com.

Všetci ste srdečne pozvaní na Malackú šošovicu 9. 9. Stretneme sa na Kláštornom námestí v tradičnom čase od 9.00 do 15.00 h

Text: -red-, foto: archív

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok