9. 2. 2016
O aktivitách Centra voľného času

Centrum voľného času v Malackách ponúka deťom aj dospelým širokú škálu voľnočasových aktivít. Okrem toho jeho pracovníci vymýšľajú stále nové a nové podujatia a s radosťou sa podieľajú aj na organizovaní mestských akcií. O tom, na čo sa deti môžu tešiť v najbližšom období, sme sa porozprávali s riaditeľkou CVČ Alžbetou Šurinovou.


Program Centra voľného času je naozaj bohatý. Aktuálne máte za sebou napríklad okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko či tradičný Cvečkokarneval. Priblížme si, čo vás čaká v najbližších týždňoch.
Po prázdninovom detskom divadielku nás čakajú olympiády pre školy z celého okresu ako sú geografická, dejepisná a biologická, tradične na Valentína pripravujeme veľký šachový turnaj, kde prichádzajú šachisti z celého regiónu. Tu bojujú okrem cien aj o veľké medovníkové srdcia a potom celý týždeň vyplníme programom na jarné prázdniny. To je program na február a všetky informácie na ďalšie mesiace sú na našej webovej stránke. V týchto dňoch ju však celú meníme, preto prosíme všetkých o trochu trpezlivosti.

Na ktorých mestských podujatiach budete tento rok spolupracovať a akým spôsobom?
Veľmi úzko spolupracujeme s mestom a najmä s Komisiou pre vzdelávanie, mládež a šport na takmer všetkých športových akciách. Teraz nás čaká 7. ročník turnaja v ľadovom hokeji základných a stredných škôl, čo sú tri turnaje: O pohár primátora mesta a O pohár CVČ. V minulosti sa na ňom zúčastnil ako hosť aj Jozef Golonka a so svojou hokejovou akadémiou aj dnešný reprezentačný tréner Zdeno Cíger.
Naše CVČ taktiež spolupracuje na vyhlásení najlepšieho športovca mesta a na podujatiach Beh oslobodenia, Športové hry malackej mládeže, Malacká desiatka, Malacký kilometer a na mnohých ďalších športových akciách. Tak ako aj minulý rok budeme spoluorganizovať Deň detí v meste a zúčastníme sa na Malackej šošovici. V jesennom termíne to spájame s otvorením školského roka a čaká nás mnoho, mnoho ďalších akcií.

V uplynulých dňoch sa celé Centrum voľného času v Malackách zapojilo do štrajku učiteľov. Aké ohlasy ste dostali od rodičov? Podporili vás v štrajku?
Problémy školstva sú asi mnohým chronicky známe, a keďže sa veci vôbec nehýbu správnym smerom, rozhodli sme sa pripojiť k výzve na štrajk. A to preto, lebo nám úprimne záleží na deťoch. Sme vďační rodičom, že chápu náš protest, a nezaznamenali sme ani jednu negatívnu reakciu. Rodičia aj v e-mailoch vyjadrovali solidaritu. Momentálne činnosť CVČ pokračuje v pravidelnom režime, hoci jeden zamestnanec pokračuje v štrajku.

Blížia sa jarné prázdniny (22. – 26. 2.). Aký program pripravilo CVČ pre školákov?
Na jarné prázdniny pripravujeme 5 dní naplnených rôznymi činnosťami – z každého rožka troška. Navštívime remeselné dielne v ÚĽUV-e, kreatívne tvorenie v Slovenskej národnej galérii, deti pocestujú s Tomášom virtuálne po svete, budú plávať, pôjdu do kina a podobne. Pre starších pripravujeme novinku, a to muzicírovanie. Každý môže skúsiť svoje možnosti pod vedením skúseného lektora. A úplnou novinkou, ktorú chceme skúsiť realizovať po celý rok, je internet pre každého, kde sa naučia, ako si vytvoriť vlastnú webovú stránku, ako si na nej zarobiť nejaké eurá, ako bezpečne komunikovať a veľa ďalších užitočných rád. Lektorom bude odborník na programovanie.

Iste už dnes pracujete na tom, aby sa deti nenudili ani v predveľkonočnom období. Chystáte niečo špeciálne k Veľkej noci?
K Veľkej noci ako vždy pripravujeme tvorivé dielničky a zábavné hľadanie vajíčok.
Pre školy chystáme – a už sme v niektorých oblastiach začali minulý rok skúšobne – netradičné hodiny výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy, netradičné športy na telesnej výchove a zaujímavé programovanie na informatike. Deti prídu k nám a my im pripravíme napr. prácu s hlinou, glazovanie, vypaľovanie a možno, ak budú zruční, môžu skúsiť aj hrnčiarsky kruh. V ďalšej hre dostane každý svoj hudobný nástroj a skúsia jednoduché skladbičky. Veľmi sa na to tešíme a možno pridáme aj iné predmety.
Ročne zorganizujeme asi 100 súťaží pre celý okres Malacky, zapojíme asi 10 tisíc ľudí do našich príležitostných akcií a máme okolo 500 pravidelných členov na krúžkoch. Ponuka je bohatá a pestrá, ale veľmi radi prijmeme každý dobrý nápad, ponuku aj kritiku. Chceme ísť stále dopredu, a to nás najviac teší, lebo sme službou pre verejnosť.

Za rozhovor ďakuje N. Jánošová.

Foto: S. Osuský

Ďalšie
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok