15. 3. 2024
Nových a najmladších obyvateľov vítame s otvorenou náručou

Jednou z najšťastnejších a najkrajších chvíľ ľudského života je príchod malého človiečika na svet. Rodičia majú okrem povinných matričných formalít možnosť zažiť aj slávnostné uvítanie dieťaťa do života. K tomuto obradu pribudla novinka: finančný príspevok 100 € pre dieťa, ktoré má v čase uvítania menej ako rok.

Slávnostný obrad sa koná v obradnej miestnosti Spoločenského domu. Okrem rodičov a dieťaťa je prítomná matrikárka, obradníčka a primátor alebo poslanec mestského zastupiteľstva. Keďže ide o slávnosť, pri obrade sú prítomní aj tzv. uvítací rodičia. Spravidla ide o ľudí blízkych rodičom, resp. zákonným zástupcom, ktorí sú oficiálnymi svedkami tejto chvíle. Súčasťou uvítania je recitácia, príhovor, odovzdanie daru od mesta a napokon zápis do pamätnej knihy mesta.

Podmienkou je, aby dieťa malo trvalý pobyt v Malackách. „V niektorých samosprávach sa robia hromadné uvítania, čiže na slávnosti je naraz  prítomných viac detí. My to vnímame ako veľmi osobný moment, a preto každé dieťa má individuálny obrad takpovediac samo pre seba,“ hovorí prednostka Mestského úradu v Malackách Ľubica Čikošová.

Rodičia môžu požiadať o obrad uvítania pre dieťa do veku jedného roka. Dopĺňa Ľ. Čikošová: „Doteraz rodičia dostávali iba drobné spomienkové predmety či darčeky. Mesto sa však rozhodlo pre zmenu. Dieťa dostane pamätný list a jeho rodičia dostanú poukážku na nákup v hodnote 100 €.“

Mnohým čitateľom sa možno v tejto chvíli natíska otázka, či je uvítanie do života takpovediac náhradou krstu pre tých rodičov, ktorí nechcú dať svoje dieťa pokrstiť. Kedysi to tak naozaj bolo: buď krst v kostole alebo zápis na vtedajšom národnom výbore. Dnes to už  neplatí. „Uvítanie do života nesúvisí s tým, či rodičia majú vzťah k viere alebo nie. Radi uvítame každého malého Malačana bez ohľadu na to, či je alebo nie je pokrstený. Čiže uvítanie do života a zápis do pamätnej knihy môže mať pokrstené aj nepokrstené dieťa,“ vysvetľuje Ľ. Čikošová.

Čo teda majú rodičia urobiť? Prísť na matriku v budove Mestského úradu Malacky (Bernolákova 5188/1A, prízemie, Klientske centrum), priniesť svoj občiansky preukaz s rodným listom dieťaťa a dohodnúť si termín. Za obrad sa neplatí.

            Malých Malačanov teda medzi nami vítame slávnostne a s otvorenou náručou. Nech sa im v Malackách dobre žije a nech z nich vyrastú dobrí a empatickí ľudia so srdcom na správnom mieste.

Dajte si pozor na deti,

vy veľkí.

To zbierajú váš peľ

tie drobné Božie včielky.

Zaviečkujú si ho do zvedavého tielka.

Napodobňujú vás.

Sú to o vás tie najpresnejšie

žijúce zrkadielka.

Ich tvar je z vašej nákovy.

Žijú na vašom chlebe.

Raz budú také ako vy.

Tak buďte ľudskí k sebe.

Milan Rúfus: Malí velikáni (úryvok)

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský  

Uvítanie detí do života

  • dieťa musí mať trvalý pobyt v Malackách
  • dieťa musí mať maximálne jeden rok 
  • termín treba dohodnúť na matrike
Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok