27. 5. 2016
Nový šport v Malackách

Do Malaciek prichádza nový šport Nordic Walking alebo severská chôdza. Táto aktivita vznikla v Škandinávii, kde ju využívali v príprave najmä bežci na lyžiach, a svoj pôvod má vo Fínsku v horských regiónoch. Ide pritom o nenáročnú aktivitu, ktorú zvládne každý. Športovkyňa telom aj dušou, Malačianka Ružena Hamarová, ktorá sa  pre zranenie a operáciu dostala práve k Nordic Walkingu, si ho zamilovala a rozhodla sa ho dokonca vyučovať v našom meste.

Čo si máme predstaviť pod pojmom Nordic Walking?
Ide o šport, ktorý je účinným spaľovačom tukov, má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, stavy po operáciách pohybového aparátu, neurologické choroby, obezitu, osteoporózu a artrózu, pozitívne ovplyvňuje psychiku a odbúrava stres. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, štíhlych či obéznych, kondične menej zdatných či ako doplnok tréningového procesu športovca, pre všetkých, čo sa chcú hýbať na čerstvom vzduchu.

Ako vyzerá hodina Nordic Walkingu?
Tréningová hodina sa skladá z rozcvičky (5 min.), samotnej chôdze v individuálnom tempe, ktorú dopĺňame jednoduchými cvikmi s paličkami (40 – 50 min.), a strečingu (5 min.). Trasu si volíme podľa fyzickej zdatnosti skupinky, najčastejšie je to lesná či poľná cesta s prírodným povrchom po okolí, v každom počasí.

Čo budú záujemcovia o tento šport potrebovať?
Potrebovať budú iba špeciálne Nordic Walking paličky. Ale pozor, často sa stáva, že aj v obchode vám ponúknu namiesto Nordic palíc trekingové, čiže vychádzkové palice. Rozdiel medzi nimi je hlavne v úchyte palíc. Nordic Walking palice majú držadlo s pútkom v tvare rukavice bez prstov, na rozdiel od trekingových, ktoré majú len pevný remienok na uchytenie palice. Ak si nie ste istý výberom palíc, stačí prísť na našu tréningovú hodinu a paličky si môžete vyskúšať, vždy budú jedny voľné k dispozícii.

Viac sa dozviete na facebookovom profile Nordic Walking Malacky, Rohožník a okolie alebo na e-mailovej adrese: ruzena.hamarova@gmail.com.

Za rozhovor ďakuje N. Jánošová.
Foto: archív R. H.

 

 

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok