9. 2. 2015
Novinky z atletiky

Darilo sa najmä na najkratšej trati

Z domova aj zo zahraničia sa dostavili desiatky mládežníckych atlétov do športovej haly Elán v Bratislave. Olympijské nádeje je názov podujatia, ktoré už tradične tvorí mládežnícky predprogram najprestížnejšieho halového mítingu s medzinárodným obsadením, Elán mítingu.

Zo Záhoria sa do Bratislavy vydali atléti z AC Malacky a Juniora Holíč. Dres nitrianskeho športového gymnázia reprezentovala niekdajšia skalická atlétka, dorastenka Aneta Flajžíková. Tá si dva razy vylepšila osobné maximum na dorasteneckých prekážkach na 60 metrov, v prvej sérii 10,15, no v druhej 10,06 s. V diaľke skočila tretí najdlhší pokus 525 cm. V behu na 800 metrov chlapcov dobiehal tretí Ondrej Marenčík (Holíč), ktorý v úvode halovej sezóny zbehol trať pod dve minúty (1:59,91 min). Osobné maximá si vylepšila dorastenecká šprintérska enkláva AC Malacky. Najprv Michal Mecháček zbehol 7,35 s v prvej sérii na 60 m, v tej druhej ho napodobil Boris Pribil za 7,36 s. Výrazný posun zaznamenala šprintérka Susanna Chlepková, ktorá síce v prvej sérii bežala slabších 8,32 s, no v druhej už mala 8,16 s. Oproti predchádzajúcim pretekom sa na najkratšom šprinte príliš nedarilo Marcelovi Žilavému. Starší žiak zo Závodu dosiahol výkon 7,47, resp. 7,50 s. Pribil sa v dobrom svetle ukázal aj na trati 300 m, kde prehral len s juniorským reprezentantom na tratiach 100 a 200 m Jakubom Matúšom, pričom dosiahol čas 37,06 s. Na šesťstovke si zbehol kvalitný osobný rekord 1:30,34 min. starší žiak Marek Havlík. Oba prekážkové behy junioriek vyhrala odchovankyňa AC Malacky Claudia Hladíková, ktorá už pár sezón súťaží za Duklu Banská Bystrica. V trojskoku si nové osobné maximum 10,54 m vyskákala dorastenka Kristína Martinusová z AC Malacky.


Chvílová už je šesťmetrová


Halový Elán míting sa akiste dal nazvať prvým hlavným vrcholom tohtoročnej krátkej halovej sezóny. Pre seniorských atlétov to bola príprava pred blížiacimi sa halovými majstrovstvami Slovenska a pre niektorých aj pred majstrovstvami Európy, ktoré pod strechou hostí tento rok Praha. Nechýbala záhorácka stopa.

O najväčší úspech dňa sa postarala bezpochyby malacká skokanka Eliška Chvílová. Občianka Sološnice už v dvoch predošlých sezónach atakovala vážne hranicu šesť metrov do diaľky. Bola už blízko, najdlhší doterajší pokus mal hodnotu 598 cm. Lenže šestka neprišla, miesto toho v prvom prípade zápal žlčníka, v tom druhom problémy s členkom. Druhý halový štart v tomto roku využila E. Chvílová na plný počet percent. V prvom pokuse doletela opticky za “hranicu snov”, ale na doske mala centimetrový prešľap. V druhej sérii už bol pokus v poriadku a na ukazovateľoch zažiarila cifra rovných 600 cm. “Tancovala som na hranici šiestich metrov až príliš dlho. Konečne som sa jej dočkala, teraz už sa ma šestka nezbaví,” zastrájala sa šťastná malacká skokanka. V konečnom súčte skokanskej súťaže obsadila tretie miesto za víťazkou Janou Velďákovou (632 cm) a šprintérkou Luciou Slaničkovou (605 cm). Stojí za zmienku, že E. Chvílová zdolala aj renomovanú slovenskú reprezentantku Renátu Medgyesovú, ktorá prežila hviezdnu sezónu najmä v roku 2010 na ME v Barcelone. V nedeľu skočila len 591 cm. Podobne nevydarený deň si musela pretrpieť druhá Záhoráčka v sektore. Claudia Hladíková, členka Banskobystrickej Dukly, sa od novej sezóny pripravuje pod vedením Evy Murkovej, bývalej halovej majsterky Európy v diaľke s osobným maximom 701 cm. Premiéra jej nevyšla, keď predvádzala pokusy na úrovni 5 a pol metra, najdlhší potom za 561 cm. Stačilo to na siedmu priečku. Nedarilo sa malackým dorastencom v šprinte, ktorí naplno súťažili aj predošlý deň, a únava si zrejme vyžiadala svoju daň. Medzi ženami dosiahla čas 8,35 s na 60 m Susanna Chlepková, stačil na 15. miesto. Boris Pribil dosiahol na rovnakej trati 7,51 s, jeho kolega Michal Mecháček 7,48 s. Pribil si ešte v behu na 400 metrov utvoril sezónne maximum 53,26 s, no v porovnaní s jeho minuloročnou výkonnosťou vonku (50,70 s) bol od spokojnosti stále ďaleko.


Bubeník lieta v životných výškach

S životnou formou vstupuje do novej sezóny skokan do výšky Matúš Bubeník. Člen Stavbára Nitra, ktorého k atletike priviedli v AK Junior Holíč, pred týždňom výrazne vylepšil svoje osobné maximum z 227 cm na 230. Tento týždeň sa zaskvel na ostro sledovanom podujatí Banskobystrická latka, kde pridal ďalší centimeter.

Bola to skvelá súťaž na čele s najlepšími výškarmi posledných rokov. Chýbal už len Ukrajinec Bondarenko, zlatý z MS v Moskve v roku 2013. Zato sa všetci tešili na subtílneho Katarčana Mutaza Essu Barshima, ale aj na Matúša Bubeníka, ktorý sa v hale Štiavničky oprávnene cítil ako doma. Na tomto podujatí, pri vysokej konkurencii a v elektrizujúcej atmosfére sa mu tradične darí. Pred piatimi rokmi tu skočil skvelých 221 cm a začal de facto kariéru špičkového výškara. Barshim aj Bubeník publikum nesklamali, ten prvý vyhral výkonom 240 cm hneď na prvý pokus, ten druhý si o centimeter vylepšil osobný rekord. Umiestnil sa na šiestom mieste, keď skočil rovnaký výkon ako Rusi Uchov a Dmitrik a tiež Bahamčan Donald Thomas.  Matúš sa v poradí neumiestnil vyššie len vďaka zápisu, keď sa nevyhol opravám na výškach od 220 cm. Zdá sa, že spolupráca s trénerom, bývalým elitným českým skokanom do výšky Svatoslavom Tonom sa rodenému Záhorákovi vypláca. Bodaj by si top formu preniesol M. Bubeník z paluboviek aj do atletických hál. Pred majstrovstvami Slovenska a európskym šampionátom v Prahe by to bolo veľmi príhodné.

Text, foto: /TK AC/

Ďalšie
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
16. 5. 2024
Štyri voľné pracovné miesta v materskej škole

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01 Malacky, informuje o štyroch voľných pracovných miestach.…

Zobraziť celý článok