9. 5. 2024
Novinky vo verejnom priestore č. 3

V minulých vydaniach Malackého hlasu (čísla 5 a 6) sme začali takpovediac „v kocke“ zhromažďovať informácie o menších či väčších úpravách verejného priestoru. Zvyčajne sa na nich pracuje niekoľko mesiacov, no ľahko sa stratia v množstve tém, ktoré v spoločnosti väčšmi rezonujú. V treťom pokračovaní článku o novinkách vo verejnom priestore sa pozrieme na aktuálne opravy a úpravy týchto dní.

Nová fontána v centre

            Fontána na Námestí u Severínka v centre mesta je spustená. Zatiaľ funguje v skúšobnom režime s cieľom nastavenia tlaku v tryskách. Úlohou nového vodného prvku je nielen skrášliť námestie, ale prostredníctvom efektu dažďa čiastočne izolovať zvuk okolitej dopravy a zároveň lokalitu ochladzovať prostredníctvom odparovania vody z dlažby.

Ihrisko Domky

            Detské ihrisko, ktoré bolo istý čas v predčasnom užívaní, je znova uzatvorené. Dôvodom je dokončovanie bezpečnostných dopadových plôch, teda umiestňovanie gumeného liateho povrchu pod preliezky, šmykľavky a hojdačky. Povrch je priepustný a tvorený aj z recyklovaných športových topánok. Na 1 m² je použitý recyklát z približne 22 topánok. Práce na ihrisku budú pokračovať výsadbou zelene. Okrem väčších rastlín a kríkov pribudne aj zelený koberec. Na exponovaných miestach mimo dopadových plôch a pieskoviska, bude trávnik chránený zatrávňovacími panelmi.

Výtlky

            S príchodom teplejšieho počasia sa začali lokálne jarné opravy výtlkov na vozovkách v správe mesta. Cestári používajú klasickú metódu: vyrezanie výtlku a jeho okolia, vyčistenie povrchu, ošetrenie postrekom asfaltovou emulziou na prepojenie vrstiev a asfaltovanie horúcou zmesou. Nakoniec sa povrch scelí zalievaním po okrajoch výrezu. Opravené sú výtlky na uliciach Kukučínova, Vajanského, Hviezdoslavova a Kozia; dokončujú sa na Pezinskej, Radlinského, Čulenovej, Nádražnej, Štúrovej a Štefánikovej. Opravy prebiehajú vo viacerých postupných krokoch, ktoré čiastočne ovplyvňujú prejazdnosť ulíc. Vodičom ďakujeme za trpezlivosť.

Ulica Martina Benku

            Komplexná rekonštrukcia ulice Martina Benku sa blíži ku koncu. Po minuloročnej oprave vodovodu a kanalizácie v réžii Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa mesto s príchodom teplejšieho počasia naplno pustilo do rekonštrukcie ulice vrátane chodníkov a vozovky. Najrozsiahlejšie práce sú už hotové. Počas mája sa dokončia chodníky, dopravné značenie a sadové úpravy s výsadbou novej zelene. Ulica bude po novom jednosmerná, aby sa vytvorilo legálne parkovanie na vozovke.

Text: J. Hargaš, foto: J. Hargaš, M. Ondrovič

Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok