25. 10. 2023
Nová pediatrická ambulancia v Malackách

Nie je žiadnym tajomstvom, že počet pediatrov v Malackách je kritický. Všetky lekárky doteraz ordinujúce v našom meste boli v dôchodkovom veku a mali nával neprimerane veľkého množstva pacientov. Za posledných štyri až päť rokov skončili svoje praxe 3 ambulancie a pacienti sa prerozdelili medzi zostávajúce 4 lekárky. Istá úľava prichádza v podobe otvorenia novej pediatrickej ambulancie MUDr. Tatiany Spevákovej. Spoločne so svojim tímom sa rozhodla v Malackách na Nádražnej ulici otvoriť nízkoprahovú bezbariérovú detskú kliniku.

       Tatiana Speváková: „Naše dvere sú otvorené pre pacientov, ktorí potrebujú vyšetrenie TU a TERAZ. Máme zmluvu so všetkými troma zdravotnými poisťovňami. Netreba sa objednávať, pacienti môžu prísť osobne. Poskytujeme aj nadštandard za úhradu, ale toto nie je primárna forma našich služieb.“

       Ambulancia zatiaľ eviduje 900 nových pacientov, prílev ďalších si korigujú. Majú nastavený systém, tak, aby sa podľa slov pani doktorky stihli o všetkých postarať pozorne a zodpovedne. Mesačne prijímajú 200 nových pacientov. S celkovým počtom idú od nuly,  „nezdedili“ žiadnych pacientov od iného lekára. Pacienti k nim prichádzajú od rôznych lekárov z okolia i z malackých ordinácií. Prichádzajú už aj rodičia novonarodených bábätiek. „Prijali sme už aj deti, ktorých zdravotné záznamy sú naozaj rozsiahle a potrebujú pomoc. V očiach rodičov čítame obrovskú vďačnosť za to, že sa chceme o ich deti postarať,“ opisuje situáciu T. Speváková.

       Ambulancia má nové moderne zariadené veľkorysé priestory, ktoré tvorí čakáreň s recepciou a tri vyšetrovne. Spolu s MUDr. Spevákovou tu budú pracovať aj tri lekárky, ktoré si postupne dokončia niekoľkoročný proces licencovania, aby mohli samostatne pracovať a tiež tri zdravotné sestry.

       Vznik novej pediatrickej ambulancie podporilo aj mesto Malacky sumou 10-tisíc eur. Dotáciu schválili poslanci mestského zastupiteľstva. „Pri prvej možnosti sme podporili vznik pediatrickej ambulancie. Nikto z poslancov nemal výhrady, aby sme poskytli pomoc a pomohli pri vytvorení detskej kliniky. Nemôžeme nahrádzať štát ani VÚC, avšak ak vieme nielen ponúknuť pomoc, ale aj reálne pomôcť, tak to robíme. Do budúcna by sme radi vytvorili nejaký mechanizmus systematickej podpory aj pre už existujúce ambulancie,“ prezradil primátor Juraj Říha a dodal: „Ďakujem pani doktorke Spevákovej a jej tímu. Som rád, že sa nenechali odlákať podmienkami za hranice mesta, okresu či štátu.“

       Podľa slov T. Spevákovej sa medzičasom situácia s lekármi v našom okrese mierne upokojila, nový lekár pribudol v Gajaroch a stabilizovali sa aj v Stupave. „Verím, že o rok v našej klinike budeme pracovať 3 lekárky súvisle 5 dní v týždni v ordinačných hodinách minimálne tak veľkorysých ako dnes. Ak by to nepostačovalo, sme pripravení ich rozšíriť. Tešíme sa na všetkých malých pacientov a ich rodičov a ďakujeme za dôveru,“ dodala T. Speváková.

Text a foto: N. Jánošová

Ďalšie
Kultúra
24. 5. 2024
Tomáško Hindra v seriáli TV Markíza

V Malackách sa to veru hereckými talentmi len tak hemží. Vedeli ste, že Tomáško zmarkízackeho…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Kultúra
24. 5. 2024
Hrnček z Malaciek pre Kaisera s Lábusom

Návšteva Stovežatej, Divadlo Kalich a trochu šťastia Kto by nepoznal obľúbených hercov…

Zobraziť celý článok