25. 3. 2013
Nočné zachraňovanie zavalených ľudí

Z domov zostali len ruiny, pri jednom z nich navyše vybuchla cisterna s palivom. Je noc, v troskách je zrejme zavalené množstvo ľudí. Nešťastie ich zastihlo, keď už spali alebo  oddychovali pred televízorom. Na miesto sa ponáhľajú hasiči, záchranári aj špecialisti so psami na vyhľadávanie v troskách.

Takto to vyzeralo v piatok večer v Malackách. Našťastie len na cvičisku. Fingované zemetrasenie postihlo areál bývalých kasární, súčasné sídlo hasičského a záchranného zboru. Počas celého víkendu sa tam konal Seminár o praktickom vyhľadávaní v ruine, jeho súčasťou bolo aj praktické cvičenie.

Požiar a záchrana zavalených ľudí mali preveriť vzájomnú spoluprácu viacerých záchranárskych zložiek. “Cieľom je koordinácia spolupráce zložiek záchranného systému počas simulácie hromadného nešťastia, akým je zrútenie budov počas zemetrasenia či výbuchu plynu, pri vyhľadaní, vyslobodení a ošetrení zavalených osôb,” uviedla veliteľka Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády (BKZB) Iveta Lipovská.

Na akcii sa zúčastnilo viac ako 50 dobrovoľných kynológov záchranárov so záchranárskymi psami zo záchranných kynologických brigád z celého Slovenska a Českej republiky, ďalej dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža, členovia Hasičského a záchranného zboru Malacky, dobrovoľný hasičský zbor Pole a dobrovoľný hasičský zbor Rusovce.

Všetci záchranári prišli do Malaciek v piatok večer s tým, že počas víkendu absolvujú seminár. Hneď po príchode však boli nasadení do akcie, čo preverilo ich flexibilitu a pripravenosť zasiahnuť kedykoľvek. Na cvičisku ich už čakal požiar aj poriadna kopa ruín so zavalenými ľudskými telami.

Hasiči najprv zlikvidovali požiar a preverili a zabezpečili objekt. Potom nastúpili kynológovia so svojimi štvornohými záchranármi. Už pár sekúnd po tom, ako sa psíky rozbehli k ruinám, sa ozval prvý štekot. Ten znamená nájdenie tela. Potom nastúpili členovia hasičského a záchranného zboru. Po vyslobodení z ruín sa zranených ujali dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža.

– text, foto: mija –

Viac fotografií nájdete na Facebooku

Prípadní záujemcovia o záchranársku činnosť so psami z Malaciek a okolia môžu kontaktovať p. Zuzanu Královú na zuzana.kochanova@gmail.com alebo t.č. 0905 202 110

Bratislavská Kynologická Záchranárska Brigáda

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok