7. 11. 2012
Nehodu na čerpacej stanici zvládli

V utorok, 6. novembra došlo na čerpacej stanici Slovnaft v Malackách k havárii pri prečerpávaní LPG z cisternového vozidla do nádrže na stanici. Zranil sa pri tom šofér vozidla, zasahovať museli zdravotní záchranári, hasiči, polícia aj firma  na opravu a údržbu technológie LPG.

Našťastie však nešlo o  realitu, ale o cvičenie jednotiek Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Malackách. Zásah trval pol hodinu a zhodnotený bol pozitívne. Podľa veliteľa zásahu aj predstaviteľov spoločnosti Slovnaft môžu Malačania pokojne spávať. Naši hasiči sú výborne pripravení aj na havárie na čerpacích staniciach, ktorých počet, mimochodom, v Malackách narastá. Vo výstavbe sú ďalšie.

Cieľom cvičenia bolo preveriť súčinnosť spomínaných zasahujúcich zložiek, vrátane obsluhy čerpacej stanice pri likvidácii úniku LPG. Nehodu pri prečerpávaní LPG nahlásili pracovníci čerpacej stanice o 10.00 hod. Hasiči boli na mieste do niekoľkých minút. Zistili, že na nádrži stojanu LPG je poškodený plniaci ventil, z ktorého unikal LPG. Pri stojane sa nachádzala jedna zranená osoba. Keďže išlo o únik plynu, bolo potrebné zmerať koncentráciu nebezpečných látok. Na základe merania bola vytýčená zóna priameho ohrozenia. Zranená osoba bola vynesená z nebezpečnej zóny a bola jej poskytnutá predlekárska pomoc. Hasiči potom začali s takzvaným skrápaním unikajúceho LPG a ochladzovaním nádrže vysokotlakovým prúdom. Keďže v blízkosti čerpacej stanice je obytná budova, vytvorili hasiči aj vodnú stenu zabraňujúcu odvievaniu plynu smerom k bytovke.

Jednotka sa pokúsila o provizórne zastavenie úniku LPG pomocou tlakovej bandáže a havarijného tmelu. Na nákladnom automobile vykonala protipožiarne opatrenia. Potom sa už práce chopila privolaná firma Bonett, autorizovaná na opravu a údržbu technológie LPG.

 – text, foto: mija –

Ďalšie
Spoločnosť
30. 5. 2023
Spomíname na profesora Antona Gútha

So zármutkom sme prijali správu, že 14. mája tohto roka nás opustil hrdý Záhorák, lekár Anton…

Zobraziť celý článok
Šport
29. 5. 2023
Atléti sa presadzujú aj vonku

Atletická halová sezóna je za nami. Pretekári z AC Malacky úspešne odštartovali preteky na…

Zobraziť celý článok