7. 11. 2012
Nehodu na čerpacej stanici zvládli

V utorok, 6. novembra došlo na čerpacej stanici Slovnaft v Malackách k havárii pri prečerpávaní LPG z cisternového vozidla do nádrže na stanici. Zranil sa pri tom šofér vozidla, zasahovať museli zdravotní záchranári, hasiči, polícia aj firma  na opravu a údržbu technológie LPG.

Našťastie však nešlo o  realitu, ale o cvičenie jednotiek Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Malackách. Zásah trval pol hodinu a zhodnotený bol pozitívne. Podľa veliteľa zásahu aj predstaviteľov spoločnosti Slovnaft môžu Malačania pokojne spávať. Naši hasiči sú výborne pripravení aj na havárie na čerpacích staniciach, ktorých počet, mimochodom, v Malackách narastá. Vo výstavbe sú ďalšie.

Cieľom cvičenia bolo preveriť súčinnosť spomínaných zasahujúcich zložiek, vrátane obsluhy čerpacej stanice pri likvidácii úniku LPG. Nehodu pri prečerpávaní LPG nahlásili pracovníci čerpacej stanice o 10.00 hod. Hasiči boli na mieste do niekoľkých minút. Zistili, že na nádrži stojanu LPG je poškodený plniaci ventil, z ktorého unikal LPG. Pri stojane sa nachádzala jedna zranená osoba. Keďže išlo o únik plynu, bolo potrebné zmerať koncentráciu nebezpečných látok. Na základe merania bola vytýčená zóna priameho ohrozenia. Zranená osoba bola vynesená z nebezpečnej zóny a bola jej poskytnutá predlekárska pomoc. Hasiči potom začali s takzvaným skrápaním unikajúceho LPG a ochladzovaním nádrže vysokotlakovým prúdom. Keďže v blízkosti čerpacej stanice je obytná budova, vytvorili hasiči aj vodnú stenu zabraňujúcu odvievaniu plynu smerom k bytovke.

Jednotka sa pokúsila o provizórne zastavenie úniku LPG pomocou tlakovej bandáže a havarijného tmelu. Na nákladnom automobile vykonala protipožiarne opatrenia. Potom sa už práce chopila privolaná firma Bonett, autorizovaná na opravu a údržbu technológie LPG.

 – text, foto: mija –

Ďalšie
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
Doprava
17. 4. 2024
Do práce na bicykli 2024: už sa môžete registrovať

Malacky sa opäť zapojili do kampaneDo práce na bicykli, vďaka čomu sa už môžu registrovať…

Zobraziť celý článok