19. 6. 2020
Navštívte svet príbehov medzi knihou a komiksom

Doslova pred nosom návštevníkov muselo svoje dvere zatvoriť Mestské centrum kultúry v Malackách (MCK).  Za múrmi budovy zostala skrytá výstava malackého umelca, zamestnanca MCK Andreja Wsóla, s názvom Medzi knihou a komiksom.

Výstava reflektuje dlhodobú prácu výtvarníka, na hranici medzi ilustráciami kníh a voľnou komiksovou tvorbou. „Tesne pred vernisážou boli zakázané kultúrne podujatia. Výstava bola síce nainštalovaná, ale nikto okrem kolegov ju nevidel,“ povedal autor o nešťastnom začiatku. Dnes sú už komiksy, knižné obálky aj maľby zvierat prístupné očiam verejnosti.

Postavy a ich osudy
 V komiksoch umelec rozpráva príbehy postáv, pričom čerpá námety z histórie a z vlastnej predstavivosti. „Keď chcete, aby človek pochopil, o čo v príbehu  ide, musíte vyjadrovať emócie. Postavičky by mali byť rozoznateľné z viacerých pohľadov. Je zaujímavé, že pri kreslení ste vlastne aj režisérom,“ hovorí o tvorbe A. Wsól, ktorý sa obľúbenému komiksu venuje už od detstva. „Komiks môže mať veľmi veľa podôb, a ľudia to často ani nevedia.“ S rôznorodosťou žánrov sa stretnú najmä nadšenci, v knižniciach a kníhkupectvách prevládajú skôr notoricky populárne tituly a detské žánre. Ak sa však vydáte na cestu bádania za kvalitným komiksom, prekvapí vás množstvo životopisných, cestopisných a filozofických vydaní.  V prácach malackého umelca sa často objavujú témy z vojny a skutočné postavy, ktorých osudy nie vždy končia šťastne. Hrdinom môže byť i obyčajný človek s maličkou rolou: „Každý má svoju predstavu o tom, ako by mal hrdina vyzerať.“

Dejové linky A. Wsóla ožívajú za pomoci ceruzky a tušu, finálnu podobu získavajú v počítačových programoch. A hoci sa jeho tvorba uberá zväčša čiernobielym smerom, niektoré kresby a akvarely dopĺňa farebný šat. „Pri komiksoch mám rád nostalgiu. Vychádza to aj z toho, že rád kreslím ceruzkou. Farbe sa ale samozrejme nebránim, farby predávajú najmä obálky kníh.“ popisuje svoj charakteristický štýl kresby. Súčasťou komiksov sú tiež texty a výpovede postáv. Tie sa do príbehov vkladajú po úprave obrázkov, pričom typ písma sa prispôsobuje deju.

Atentát

Významná časť výstavy Medzi knihou a komiksom je venovaná dlhodobému projektu Atentát. Skutočný námet atentátu na Adolfa Hitlera ilustruje reálne črty aktérov. „Keď viem, ako postavy vyzerajú, snažím sa ich tak naozaj zobraziť, ale aj v tomto reálnom príbehu mám postavy, ktoré sú vymyslené. Tie si tvarujem podľa seba,“ vysvetlil A. Wsól. Prepracované čiernobiele kresby rozprávajú príbeh z rokov 1943 a 1944, pričom vychádzajú z reálií. Snom umelca je vyprevadiť tento komiks do života v knižnej podobe: „Chcel by som to vydať ako dve knihy, druhá kniha by bola voľným pokračovaním príbehov z roku 1943. Dúfam, že nájdu svojich čitateľov.“

Knižné a časopisové ilustrácie

Návštevníci výstavy sa môžu tešiť na pestrú paletu obálok kníh, knižných či seriálových ilustrácii z ceruzky A. Wsóla. Malá miestnosť vo výstavnej sieni skrýva napríklad obálku knihy Cudzinka či hororovú kresbu pre knižné spracovanie príbehu Noc živých mŕtvych.

Dielo A. Wsóla zdobí aj publikáciu  Arabela z Marsu. Návrh môžete vidieť vo farebnej verzii ako autorskú skicu, aj v podobe hotovej knihy s upravenou farebnosťou.  Zaujímavou súčasťou výstavy je aj návrh obálky knižného diela Medová smrť, kde ženská hrdinka príbehu  z  2. svetovej vojny vystupuje z pozadia v kontrastných červených šatách.

Malacký kresliar často spolupracuje so spisovateľmi, aktuálne sa venuje ilustrácii knihy, ktorá má za úlohu populárnym spôsobom vysvetliť úskalia Alzheimerovej choroby. Jedna z vystavených kresieb voľne interpretuje známy obraz Pútnik nad morom hmly (autor Caspar David Friedrich) do prostredia súčasného sveta. Na obrázku stojí moderný človek s taškami komerčných reťazcov, stratený v pohľade na rozbúrenú krajinu. „Pri ilustráciách si prečítam spisovateľov text, väčšinou mi dá voľnú ruku, aký úsek z textu zobrazím. Niekedy má však klient konkrétnu predstavu, vtedy sa riadim podľa toho, ako to on chce,“ hovorí A. Wsól o práci na zákazku.

Vo vitríne s publikáciami, čakajú desiatky vydaných kresieb. „Pre časopis Goldman som kreslil obrázky, plagáty a robil aj rozhovor. Do BB Komiks-u som prispieval tiež kreslenými príbehmi,“ vymenúva výtvarník a priznáva, že sa nebráni ani komerčnejším nápadom, i keď nie sú jeho prioritou: „Radšej robím niečo voľné, nie to, čo mi prikážu. Samotný komiks nie je rentabilný, je to skôr umelecké dielko.“

Kreslené príbehy medzi knihou a komiksom môžete vidieť v priestoroch galérie Mestského centra kultúry na 1. poschodí počas celého leta. Autor vás do deja i zákulisia svojich kresieb rád osobne vtiahne pútavým výkladom.Text a foto: L. Wernerová

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok