31. 1. 2024
Náš dub súťaží o titul Európsky strom roka 

Ako je známe, starobylý strom zo Zámockého parku, ktorý dostal názov Pálffyovský dub spomienok, vyhral v celoslovenskej ankete Strom roka 2023. Toto víťazstvo ho posunulo do celoeurópskej súťaže o titul Európsky strom roka. Hlasovanie sa začína 1. februára a potrvá tri týždne.

Náš 500-ročný dub si pamätá príchod Pálffyovcov do Malaciek.  Svoj príbeh začal písať ešte predtým, než sa začal  budovať kaštieľ a priľahlý park. Bol svedkom prechodu napoleonských vojsk, dávnych lások, epidémií, požiarov, trhov či jarmokov, ba možno videl aj Macka, keď k nám išiel „šošovičku mlácit“.

Hlasovanie bude po celý čas tajné, no dvakrát počas jeho trvania budú zverejnené priebežné výsledky. Veľkou zmenou oproti minulosti pre hlasujúcich je jazyk – stránka je iba v anglickej verzii. Príbeh nášho stromu na stránke súťaže nájdete tu.

Dôležité dátumy:

  • 1. – 22. február:  hlasovanie na www.treeoftheyear.org/vote
  • 8. a 15. február: zverejnenie predbežných výsledkov
  • 20. marec: slávnostné vyhlásenie výsledkov na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli

Vlani získal obrovský úspech iný strom zo Slovenska. Majestátny Dračí dub z Lozorna skončil medzi európskymi stromami na 2. mieste. Získal viac ako 18-tisíc hlasov. Veríme, že náš Pálffyovský dub spomienok by mohol úspech svojho kolegu zo Záhoria napodobniť. Je to vo vašich rukách. Ďakujeme za každý jeden hlas.

Hlasovať budete môcť od 1. februára na tomto odkaze.

-kf-/-lp-

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok