15. 3. 2024
Najlepšia footgolfistka na svete vstúpila do nového roka víťazne

Každý športový fanúšik na Záhorí dnes už veľmi dobre vie, čo je to footgolf a zároveň vie, že najlepšia footgolfistka na svete je práve zo Záhoria. Presnejšie, z Lábu. „Mám za sebou jednoznačne môj najúspešnejší rok,“ hodnotí Lucia Čermáková rok 2023.

            Poďme si to zrekapitulovať: Lucia sa stala majsterkou sveta i majsterkou Slovenska. Úspešne absolvovala niekoľko veľkých zahraničných turnajov, v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta obsadila so spoluhráčkami výborné 2. miesto a významným spôsobom spopularizovala svoj šport. Po jej víťazstve na majstrovstvách sveta bol odrazu footgolf všade.

            Majstrovské tituly z minulého roka neboli len krátkodobým neočakávaným úspechom, Lucia sa k nim dostávala postupne, a teraz si právom užíva pozíciu na vrchole. Aj svetový rebríček v ženskom footgolfe hovorí jasnou rečou: Lucia s prehľadom vedie. Potvrdila to aj na prvom januárovom turnaji v Spojených Arabských Emirátoch: „Dlho som sa tešila na tento turnaj a som nadšená aj z mojej hry a výsledku. Nemala som veľa času na trénovanie a aj ihriská boli pred mojim odletom skôr zatvorené ako otvorené. Takže som naplno využila tréningový deň pred turnajom. Hrala som svoj štandard. Posledný deň som do toho vložila všetko, podarilo sa! Minulý rok som tu získala striebro, teraz som odišla so zlatom. Lepšie som tento rok a novú sezónu ani odštartovať nemohla.“

            Slovensko sa ešte stále môže považovať za nováčika v tomto športe. Napriek tomu a napriek stále relatívne úzkej základni športovcov však patrí k špičke. V ženskom rebríčku je za minulý rok v TOP 5 okrem Lucie aj Rebeka Režná, v seniorskom rebríčku je na 5. mieste Marek Vittek a rebríček senior plus vedie Ján Holic.

            Luciina schopnosť poslať loptu nohou ďaleko a presne nie je len o dlhoročnom tréningu v príjemnom golfovom prostredí. Základom sú roky futbalového tréningu. Keď sme sa krátko po minuloročných majstrovstvách sveta vo footgolfe pýtali, či Lucii nechýba aj futbal, ktorému sa venovala odmalička, s istotou tvrdila, že nie. Možno to bolo aj preto, lebo v tom istom čase sa venovala aj futsalu. V novembri reprezentovala svoju univerzitu aj na medziuniverzitných majstrovstvách sveta práve vo futsale, kde si študentky FTVŠ UK vybojovali bronzové medaily. Lásku k veľkému futbalu však napokon neuspokojil ani futsal. Počas jesene sa preto pridala k rozvíjajúcemu sa futbalovému stupavskému ženskému tímu a napriek poriadne nahustenému kalendáru chce v Stupave zotrvať aj na jar. „Po čase som prišla na to že futbal mi chýba. Teraz som ale veľmi šťastná z toho, že patrím do stupavskeho tímu žien. V ďalšej sezóne chcem určite pokračovať a pokúsim sa futbal skĺbiť s footgolfom, ako sa to len bude dať.“

            Lucia po príchode do Stupavy ako bývala hráčka Slovana Bratislava tímu výrazne pomohla, keď po prvých troch zápasoch dala 6 gólov. V Slovane nastupovala v strede obrany, no v Stupave má nové úlohy, a očividne jej svedčia. „Po dlhých rokoch v obrane som sa presunula na stred zálohy, kde musím o dosť viac behať. Ale veľmi ma to baví. Táto pozícia mi vyhovuje a dokonca sa dostávam aj do zakončenia, čo je pre mňa novinka,“ smeje sa Lucia. Stupavské ženy hrajú aktuálne III. ligu,  no počas zimnej prípravy odohrali vyrovnané stretnutie aj so súperkami z II. ligy.

            Poďme ale ešte späť k footgolfu. „Tento rok ma čaká veľa slovenských aj zahraničných turnajov. Na Slovensku budeme organizovať jeden z bodovo najväčších turnajov sveta za účasti najlepších hráčov. Takže už len turnaje na Slovensku budú veľmi kvalitné. Čakajú nás aj majstrovstvá Európy v tímovej súťaži. Ešte nemáme presný rozpis turnajov, keďže čakáme na potvrdenie termínov z ihrísk, ale určite sa objavím aj v Malackách. Minimálne na tréningoch tam budem viac ako dosť… musím predsa chodiť na kontrolu mojej jamky,“ dodáva s úsmevom na záver. Finálna 18-ta jamka na ihrisku v Malackách totiž od minulého leta nesie na znak rešpektu k úspešnej domácej hráčke Luciino meno.

Text: J. Hargaš, foto: BSK a archív L. Čermákovej

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok