19. 5. 2015
Múzeum oslávilo štyridsiatku

Zakladateľ múzea v Malackách Michal Tillner by sa určite potešil. Príjemná atmosféra, príjemní ľudia, príjemný pocit. Ako sa na správnu oslavu štyridsiatky patrí. Tak sa dá zhrnúť hodnotenie tohtoročného Dňa múzeí v Malackách a oslava narodenín múzea.

Riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Štefan Zajíček predstavil život, výtvarnícku tvorbu i zberateľské záľuby Michala Tillnera žiakom malackých škôl v rámci prednášky v kine, ktorá sa uskutočnila v predstihu, v stredu 13. mája. V piatok si počas celého dňa mohli návštevníci Tillnerove obrazy i expozíciu múzea prezrieť na vlastné oči. Zbierkové predmety múzea sú vo veľkej miere historické ľudové predmety každodennej potreby. Preto bolo sprievodným programom Dňa múzeí aj predvádzanie výroby ručných výrobkov – paličkové čipkovanie, výroba keramiky, drôtených a papierových výrobkov či maľovanie na hodváb.

Mimoriadne zaujímavá bola podvečerná beseda s bývalými a súčasnými zamestnancami múzea. Peripetie, ťažkosti, ba dokonca súdne spory a niekoľkoročné zatvorenie prevádzky, ktoré sú súčasťou histórie Múzea Michala Tillnera v Malackách, neprekazili nadšenie a neznechutili zamestnancov múzea. Ukázalo sa, že práve vôľa a entuziazmus pomáhali prekonávať nepriaznivé chvíle a vďaka nim sa môže múzeum rozvíjať a napredovať aj dnes.

Do programu Dňa múzeí organizátori zaradili aj obľúbené potulky Malackami. Štart bol pri budove historického mlyna, kde múzeum sídlilo v minulosti, a končilo sa v druhej expozícii múzea – v kryptách pod františkánskym kostolom.

Na oslave, na ktorej sa mnohí zišli ešte aj podvečer, nechýbal ani prípitok a želania do budúcnosti. Usporiadatelia zdôraznili Tillnerovu zvláštnu záľubu v zbere petrolejových lámp. Viaceré z nich večer zapálili a pomocou nich vytvorili pohodovú atmosféru. „Nech dlho funguje, nech má veľa spokojných návštevníkov, nech sa dobre rozvíja, nech pomáha, poučuje a vzdeláva o živote našich predkov,“ to želajú múzeu jeho pracovníci.

MCK Malacky

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok