19. 5. 2015
Múzeum oslávilo štyridsiatku

Zakladateľ múzea v Malackách Michal Tillner by sa určite potešil. Príjemná atmosféra, príjemní ľudia, príjemný pocit. Ako sa na správnu oslavu štyridsiatky patrí. Tak sa dá zhrnúť hodnotenie tohtoročného Dňa múzeí v Malackách a oslava narodenín múzea.

Riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Štefan Zajíček predstavil život, výtvarnícku tvorbu i zberateľské záľuby Michala Tillnera žiakom malackých škôl v rámci prednášky v kine, ktorá sa uskutočnila v predstihu, v stredu 13. mája. V piatok si počas celého dňa mohli návštevníci Tillnerove obrazy i expozíciu múzea prezrieť na vlastné oči. Zbierkové predmety múzea sú vo veľkej miere historické ľudové predmety každodennej potreby. Preto bolo sprievodným programom Dňa múzeí aj predvádzanie výroby ručných výrobkov – paličkové čipkovanie, výroba keramiky, drôtených a papierových výrobkov či maľovanie na hodváb.

Mimoriadne zaujímavá bola podvečerná beseda s bývalými a súčasnými zamestnancami múzea. Peripetie, ťažkosti, ba dokonca súdne spory a niekoľkoročné zatvorenie prevádzky, ktoré sú súčasťou histórie Múzea Michala Tillnera v Malackách, neprekazili nadšenie a neznechutili zamestnancov múzea. Ukázalo sa, že práve vôľa a entuziazmus pomáhali prekonávať nepriaznivé chvíle a vďaka nim sa môže múzeum rozvíjať a napredovať aj dnes.

Do programu Dňa múzeí organizátori zaradili aj obľúbené potulky Malackami. Štart bol pri budove historického mlyna, kde múzeum sídlilo v minulosti, a končilo sa v druhej expozícii múzea – v kryptách pod františkánskym kostolom.

Na oslave, na ktorej sa mnohí zišli ešte aj podvečer, nechýbal ani prípitok a želania do budúcnosti. Usporiadatelia zdôraznili Tillnerovu zvláštnu záľubu v zbere petrolejových lámp. Viaceré z nich večer zapálili a pomocou nich vytvorili pohodovú atmosféru. „Nech dlho funguje, nech má veľa spokojných návštevníkov, nech sa dobre rozvíja, nech pomáha, poučuje a vzdeláva o živote našich predkov,“ to želajú múzeu jeho pracovníci.

MCK Malacky

Ďalšie
Šport
7. 12. 2023
Máme majsterku Európy v karate

Doteraz najvýznamnejší športový úspech vhistórii Karate klubu TJ Strojár Malacky sa podaril…

Zobraziť celý článok
Školstvo
7. 12. 2023
Žiaci zo Štúrky pripravili prekvapenie

Druháci atretiaci Základnej školy na Štúrovej ulici dokázali, že vedia myslieť aj na iných…

Zobraziť celý článok