8. 10. 2018
Mrzí nás skončenie spolupráce s OZ Majme srdce
S poľutovaním sme sa dozvedeli informáciu OZ Majme srdce o skončení spolupráce s mestom Malacky pri prevádzkovaní karanténnej stanice. Zdôvodnenie je pre nás prekvapujúce. To, že je karanténna stanica umiestnená v areáli zberného dvora, nie je naše rozhodnutie, tento problém sme takpovediac “zdedili” po predchádzajúcich vedeniach mesta. 
Osobnou ambíciou primátora Juraja Říhu je, aby mesto malo novú karanténnu stanicu. Problém však je s pozemkom, ktorý musí spĺňať zákonné podmienky a fungovať v osobitnom režime z hľadiska hygieny, prístupu a ochrany obyvateľov. Karanténna stanica, totiž na rozdiel od útulku, prijíma odchytených psov, o ktorých sa spočiatku nevie, v akom sú zdravotnom stave. „Mesto pri hľadaní nového vhodného pozemku urobilo v rámci svojich možností maximum. Vytipovalo tri pozemky, žiaľ, pri každom sa vyskytla objektívna prekážka, ktorá nedovoľovala, aby sa tam vybudovala nová karanténna stanica,“ hovorí primátor. Prvý vytipovaný pozemok bol pri strelnici, pri osobnej obhliadke sa však zistilo, že je na ňom vzrastlá zeleň a historický val, cez ktorý je problém prejsť. Ďalšie pozemky sa takisto ukázali ako nevhodné. Vysvetľuje J. Říha: „Druhou možnosťou bol pozemok na Juhu pri bývalých vodárňach. Proces prípravy projektu a inžinieringu nám zastavili plynári, pretože pod ním vedie vysokotlakový plynovod. Tretí pozemok je bývalá veterinárna stanica na Pezinskej ulici. Mesto si ho na jar tohto roka chcelo zobrať do nájmu, žiaľ prebieha tam súdny spor medzi  hygienou a záujemcami o tento areál.“ 
S členkami OZ Majme srdce mesto komunikovalo a vychádzalo im v ústrety v mnohých požiadavkách – krmivo, koterce atď. Po tom, čo sa sťažovali na správanie sa niektorých mestských policajtov, sa primátor osobne ospravedlnil. Zároveň je však potrebné vnímať aj neľahkú situáciu MsP: na podnet obyvateľa odchytia túlavého psa a v karanténnej stanici sa dozvedia, že nie je miesto. 
Primátor zdôrazňuje, že mesto naďalej pracuje na projekte novej karanténnej stanice. Momentálne sa zvažuje ďalšia alternatíva. Naďalej je snahou získať pozemok, ktorý by vyhovoval hygienickým aj bezpečnostným štandardom. „Nedokážeme vyčarovať okamžite pripravený a vhodný pozemok. Preto prijímam pomoc kohokoľvek, kto vie a je ochotný prispieť k vyriešeniu situácie,“ doplnil. 
Mesto si bude naďalej plniť svoje zákonné povinnosti a bude prevádzkovať karanténnu stanicu. V najbližších dňoch bude zabezpečená veterinárna starostlivosť a v karanténnej stanici začne pracovať mestom platený správca  S adopciou odchytených zvierat bude pomáhať mestská polícia a mestské médiá. Na októbrovom rokovaní MsZ (25. 10.) sa bude v rámci zmeny rozpočtu navrhovať aj suma pre karanténnu stanicu. „Ponuka na spoluprácu pre OZ Majme srdce naďalej platí. Ak budú mať záujem participovať na novej karanténnej stanici, dvere majú otvorené,“ uzavrel primátor.

Ľ. Pilzová 


Ďalšie
Životné prostredie
Služby
Oznamy
28. 11. 2023
Západoslovenská distribučná vyzýva vlastníkov na orez drevín

Spoločnosť Západoslovenská distribučná a.s. (ZSDis) vyzýva vlastníkov, nájomcov a správcov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
28. 11. 2023
Mesto Malacky hľadá zamestnanca na pozíciu: referent personálnej a mzdovej…

Mesto Malacky hľadá zamestnankyňu/zamestnanca na pozíciu Samostatný odborný referent personálnej a…

Zobraziť celý článok