3. 8. 2011
Mobilná škôlka sa plní

Takmer do konca júla mobilná škôlka a hygienické zariadenia Alojza Hlinu pre rómske deti na Družstevnej ulici zívali prázdnotou. Situácia sa zmenila až po návšteve Ladislava Fízika – predsedu rómskeho parlamentu v mnohodetných problémových rodinách na Družstevnej. „Povedal som im, že niekedy musia skloniť hlavu a pokoriť sa, nie odmietať také veci pre akúsi hrdosť.

Ja by som sa tam išiel poumývať, aj deti by som do tej škôlky poslal,“ tlmočil svoje slová adresované Rómom na návšteve mestského úradu minulý týždeň. V čase jeho návštevy v meste bola škôlka ešte prázdna, no situácia sa naozaj zmenila. Aké sú rómske deti z Družstevnej? Ako sa správajú, čo ich zaujíma, sú ta naozaj malí „grázlici“, ako ich mnohí zvyknú označovať? Tieto otázky sme 2. 8. položili dobrovoľníkovi Petrovi Hricovi.

„Prvýkrát boli v piatok, predtým si to tu len obzerali. V pondelok (1. 8.) neprišiel nikto, keď bolo zlé počasie, ale dnes (2. 8.) asi 10 detí. Hráme sa, čítajú si, rozprávame sa. O svojej budúcnosti nehovoria. Možno nevedia, čo ich čaká, ale rodičia sa boli pýtať, či tu nemáme internet, že si potrebujú hľadať náhradné bývanie. Chlapci si chcú zahrať futbal, tak som im sľúbil, že v stredu si zahráme. Celkovo sú zlatí, slušní, nenadávajú, len niekedy sú hlučnejší. Keď ich napomeniem, hneď sa stíšia.“
 
Text: – tabu-; Foto: -otano-

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
2. 2. 2023
Karnevalová paráda v Cvečku

Novučičké priestory Komunitného centra pri Cvč privítali v piatok 27. januára všetky…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
Kultúra
2. 2. 2023
Dlhoročná riaditeľka CVČ odchádza do dôchodku

Utorok 31. január bol posledným pracovným dňom pre dlhoročnú riaditeľku Centra voľného času v…

Zobraziť celý článok