16. 7. 2019
Mladí atléti štartovali na celoštátnej súťaži
Jubilejný 20. ročník súťaže „Hľadáme nových olympionikov 2019“ vyvrcholil celoslovenským finále, ktoré sa uskutočnilo na atletickom štadióne Mladá Garda v Bratislave. Právo štartu v konkurencii najlepších bežcov Slovenska na 60 metrov, 600 metrov a 1000 metrov si na základe postupu z krajského kola zabezpečili aj žiaci škôl nášho okresu – Adam Gašpar (ZŠ Dr. Dérera, Malacky), Hana Zálesňáková (ZŠ Albína Brunovského, Zohor), Karen Grígelová a Peter Kottlík (obaja ZŠ Záhorácka, Malacky), ktorí sa pripravujú v Atletickom klube AC Malacky. Všetci svojím umiestnením príjemne prekvapili a predviedli kvalitné výkony v znamení osobných rekordov.

O najväčší úspech sa postarali naši šprintéri Adam Gašpar a Karen Grígelová. Adam zvíťazil v novom osobnom rekorde 8,32 sek. v štvrtom rozbehu chlapcov na 60 metrov a v celkovom hodnotení dosiahol piaty najlepší čas. Karen bola výkonom 8,49 sek. najrýchlejšia v treťom rozbehu dievčat na 60 metrov, čo v konečnom poradí znamenalo šieste miesto a výrazné zlepšenie jej osobného maxima. Obaja si od organizátorov súťaže vybojovali pozvánku na spoločné športové sústredenie, ktoré sa 18. až 23. októbra uskutoční v Tatranských Matliaroch.
Veľkým prísľubom do budúcnosti je výkon ešte len desaťročnej Hany Zálesňákovej, ktorá sa v behu na 600 metrov zlepšila už na čas 1:54,81 min. a v súťaži obsadila 11. priečku. Na tej istej trati sa o dve priečky lepšie a novým osobným rekordom 1:53,04 min. prezentovala Karen Grígelová. Náš posledný zástupca, Peter Kottlík, ktorý bol do republikového finále dodatočne donominovaný, potešil 14. miestom a osobným maximom 3:31,09 min. v behu na 1000 metrov chlapcov.
Aktuálny ročník talentovej súťaže zameranej na vyhľadávanie talentov s rýchlostnými a vytrvalostnými predpokladmi zorganizoval Slovenský atletický zväz (SAZ) v spolupráci so Slovenskou asociáciou športu na školách (SAŠŠ). Zapojilo sa do nej viac ako 3000 žiakov zo 160 škôl a bola určená pre chlapcov a dievčatá s ročníkom narodenia 2006 a mladších. Jej patrónmi boli olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth a halový majster Európy v šprinte na 60 metrov z Glasgowa 2019 Ján Volko.