13. 6. 2012
Minimalizuj, znovupoužívaj, recykluj!
„Z krajín EÚ patríme v produkcii komunálneho odpadu na posledné miesta, čo je potešujúca správa. Keď sa ale pozrieme na spôsob, akým krajiny s odpadom nakladajú, tak nás náš postoj k riešeniu tohto problému radí medzi krajiny, ktoré stále v nedostatočnej miere separujú komunálny odpad, a to už nie je potešujúce,“ dočítali sme sa v brožúre, akú dostal každý účastník ekologického vzdelávania, ktoré sa v utorok 12. júna pre neisté počasie presunulo z Kláštorného námestia do zasadačky MsÚ v Malackách.

Hravou formou sa štvrtáci malackých škôl dozvedeli podstatné informácie o správnom spôsobe a význame separovania, o čase rozkladu rozličných materiálov v prírode a ich možnom ďalšom využití. Dozvedeli sa, že plast sa rozloží až za 400 rokov a sklo až za 4000! S plechovicou si príroda poradí možno za 50 rokov, ale ak ich vytriedime a znovu použijeme, dajú sa z nich vyrábať užitočné výrobky, napr. z plastov nádoby na vajíčka, z tetrapakov lisovaný stavebný materiál.

Deti zabávali a vzdelávali D. Pavovčíková a J.Valko zo spoločnosti MUNTECH, ktorá je dcérskou spoločnosťou ZMOS, spravujúcou dva užitočné elektronické portály – www.odpad.sk a www.separujodpad.sk. Okrem iného organizujú semináre pre samosprávy a kampane pre obyvateľov miest (ako práve v Malackách). Podujatie je súčasťou projektu s názvom Environmentálna výchova a vzdelávanie zástupcov samospráv a občanov SR v oblasti separácie komunálneho odpadu.       

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok