13. 6. 2012
Minimalizuj, znovupoužívaj, recykluj!
„Z krajín EÚ patríme v produkcii komunálneho odpadu na posledné miesta, čo je potešujúca správa. Keď sa ale pozrieme na spôsob, akým krajiny s odpadom nakladajú, tak nás náš postoj k riešeniu tohto problému radí medzi krajiny, ktoré stále v nedostatočnej miere separujú komunálny odpad, a to už nie je potešujúce,“ dočítali sme sa v brožúre, akú dostal každý účastník ekologického vzdelávania, ktoré sa v utorok 12. júna pre neisté počasie presunulo z Kláštorného námestia do zasadačky MsÚ v Malackách.

Hravou formou sa štvrtáci malackých škôl dozvedeli podstatné informácie o správnom spôsobe a význame separovania, o čase rozkladu rozličných materiálov v prírode a ich možnom ďalšom využití. Dozvedeli sa, že plast sa rozloží až za 400 rokov a sklo až za 4000! S plechovicou si príroda poradí možno za 50 rokov, ale ak ich vytriedime a znovu použijeme, dajú sa z nich vyrábať užitočné výrobky, napr. z plastov nádoby na vajíčka, z tetrapakov lisovaný stavebný materiál.

Deti zabávali a vzdelávali D. Pavovčíková a J.Valko zo spoločnosti MUNTECH, ktorá je dcérskou spoločnosťou ZMOS, spravujúcou dva užitočné elektronické portály – www.odpad.sk a www.separujodpad.sk. Okrem iného organizujú semináre pre samosprávy a kampane pre obyvateľov miest (ako práve v Malackách). Podujatie je súčasťou projektu s názvom Environmentálna výchova a vzdelávanie zástupcov samospráv a občanov SR v oblasti separácie komunálneho odpadu.       

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok