13. 6. 2012
Minimalizuj, znovupoužívaj, recykluj!
„Z krajín EÚ patríme v produkcii komunálneho odpadu na posledné miesta, čo je potešujúca správa. Keď sa ale pozrieme na spôsob, akým krajiny s odpadom nakladajú, tak nás náš postoj k riešeniu tohto problému radí medzi krajiny, ktoré stále v nedostatočnej miere separujú komunálny odpad, a to už nie je potešujúce,“ dočítali sme sa v brožúre, akú dostal každý účastník ekologického vzdelávania, ktoré sa v utorok 12. júna pre neisté počasie presunulo z Kláštorného námestia do zasadačky MsÚ v Malackách.

Hravou formou sa štvrtáci malackých škôl dozvedeli podstatné informácie o správnom spôsobe a význame separovania, o čase rozkladu rozličných materiálov v prírode a ich možnom ďalšom využití. Dozvedeli sa, že plast sa rozloží až za 400 rokov a sklo až za 4000! S plechovicou si príroda poradí možno za 50 rokov, ale ak ich vytriedime a znovu použijeme, dajú sa z nich vyrábať užitočné výrobky, napr. z plastov nádoby na vajíčka, z tetrapakov lisovaný stavebný materiál.

Deti zabávali a vzdelávali D. Pavovčíková a J.Valko zo spoločnosti MUNTECH, ktorá je dcérskou spoločnosťou ZMOS, spravujúcou dva užitočné elektronické portály – www.odpad.sk a www.separujodpad.sk. Okrem iného organizujú semináre pre samosprávy a kampane pre obyvateľov miest (ako práve v Malackách). Podujatie je súčasťou projektu s názvom Environmentálna výchova a vzdelávanie zástupcov samospráv a občanov SR v oblasti separácie komunálneho odpadu.       

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Šport
7. 6. 2023
Sára Bilkovičová opäť výborne

Cyklistka Sára Bilkovičová dosahuje pekné výsledky aj tento rok. V máji absolvovala dvoje preteky …

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
7. 6. 2023
Deň detskej radosti plný zábavy. Ťahákom bol Miro Jaroš

Detský smiech, radosť vočiach aj vtvárach, pohladenie duše vďaka vystúpeniam talentovaných umelcov…

Zobraziť celý článok