6. 12. 2012
Mikuláš rozsvietil stromček a zavítal aj do škôl

Napätie pri čakaní na Mikuláša sa stupňovalo, čert s anjelom ho spolu s deťmi vyvolávali, popri tom sa koncertovalo, koledovalo, popíjalo – deti čaj zdarma zo stánku mesta, dospelí punč či varené vínko… A Mikuláš stále nechodil. Až keď sa Zámocký park zaplnil deťmi a ich rodičmi tak, že bolo ťažké pomedzi nich prejsť, vzácna návšteva sa objavila na balkóne Malackého kaštieľa.

„Viem, že v Malackách ma majú najradšej, a preto musím napraviť, čo tu chýba – rozsvietiť vianočný stromček,“ ozval sa Mikuláš. Ten na povel naozaj zažiaril a dav zašumel obdivným wáááw! Čerti okolo Mikuláša mávali deťom prskavkami a keď sa spolu s ním zberali odísť, drobizg začal vykrikovať: Nechoď preeeeč! Mikuláš však neodišiel, len zišiel do davu medzi svojich priaznivcov.

A nakoniec prišlo aj na rozdávanie sladkostí a na prenádherný farebný ohňostroj, ktorý obdivovali aj dospelí. „Z roka na rok je krajší,“ hovoril si pre seba starší pán, ktorý si už čo-to pamätá… Ďakujeme Mikulášovi, ale aj tým, ktorí ho pozvali a pripravili mu milé privítanie. Veríme, že sa zastavil aj u vás, keď ste v noci spokojne spali.

Svätý Mikuláš neprišiel len medzi deti, ktoré ho túžobne očakávali v stredu 5. decembra pri Malackom kaštieli. Vo štvrtok navštívil aj deti v ZŠ M. Olšovského (organizačná zložka Spojenej školy sv. F. Assiského).

Prvostupniari si pre sv. Mikuláša pripravili pásmo tancov, básničiek, spevu a dobrej nálady. Pani učiteľky s nimi jednotlivé výstupy poctivo naskúšali a vo štvrtok sa už len tešili z výsledku. Mikuláš sa deťom viackrát prihovoril a kládol im na srdce hlavne to, aby boli k ľuďom dobré, pretože vtedy budú šťastné.  Každému sa ušla samozrejme i sladká odmena. Tá neminula ani druhostupniarov, ktorých Mikuláš navštívil v triedach.

Mikuláš so svojim anjelmi a čertmi nechýbali ani v ZŠ na Štúrovej ul. Od rána bola na škole úžasná mikulášska atmosféra. Najprv sme navštívili deti v susednej materskej škole na Štúrovej ulici. Malí škôlkari sa našej návšteve veľmi potešili. Spočiatku sa  trocha báli čertov, niektorí aj vyronili slzičky. Mikuláš však povedal pár milých slov  a škôlkari pekne zaspievali a zarecitovali. Odmenou boli sladké balíčky.

Rozlúčili sme sa  a vrátili do našej školy, kde všetci už netrpezlivo čakali na zvonenie mikulášskeho zvončeka. Všetci sa na tento deň každý rok veľmi tešia. Chystajú program, kreslia obrázky, píšu listy Mikulášovi.  V každej triede  nechýbali staré dobré rýmovačky. „Na svätého Mikuláša, neučí sa neskúša sa. Na jednotky nevieme, pätky dostať nechceme.“ Mikuláš rozdal sladkú odmenu, anjeli pre krásu a nehu spestrili tváričky detí hviezdičkou, čerti začiernili a popreháňali všetky deti a výnimkou neboli ani učitelia.

Všetci museli čertom sľúbiť, že budú celý rok poslúchať. Záver mikulášskeho popoludnia patril hudbe a pre deti bolo nesmiernym zážitkom stráviť celý deň s Mikulášom a jeho pomocníkmi. „Stretneme sa na budúci rok“, prisľúbil deťom pri odchode Mikuláš.

– text, foto: T. Búbelová, N. Slobodová, ZŠ Štúrova –

Ďalšie
Práca
Oznamy
12. 4. 2024
Materská škola hľadá zamestnanca na pozíciu učiteľ/ka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok