19. 9. 2017
MHD v Malackách spustili v záujme všetkých obyvateľov mesta

Náročný projekt mestskej hromadnej dopravy v Malackách úspešne zavŕšil pondelok 18. september. Po dvoch rokoch mravčej práce plnej rokovaní, príprav, trasovaní až po modernizáciu zastávok, začali v meste premávať autobusy, ktoré uľahčia život všetkým Malačanom.

Spustenie MHD sprevádzala sviatočná atmosféra umocnená kultúrnym programom k téme multimodálnej dopravy. Žiaci ZUŠ vo svojom veselo-vážnom vystúpení poukázali na úskalia, ktoré so sebou prináša narastajúci počet áut v premávke. Túto skutočnosť podčiarkol počin zástupcov vedenia radnice, keď primátor Juraj Říha a viceprimátor Milan Ondrovič privítali malackú MHD v sedle tandemového bicykla. Zároveň tak naplnili hlavnú myšlienku Európskeho týždňa mobility, ktorou je podpora alternatívnej prepravy po meste.

„Možno niektorí Malačania vnímali skutočnosti tak, že zaviesť mestskú hromadnú dopravu nemôže byť problém, ale nebol to jednoduchý projekt. Chvályhodným bolo už len dať na papier samotnú myšlienku. V mestách veľkosti Malaciek nie je zvykom, aby podporovali zavádzanie MHD, no my sme to považovali za dôležité. Kľúčovým prvkom pri rozhodovaní o termíne jej oficiálneho spustenia bol aj Európsky týždeň mobility. Myslím si, že príspevok nášho mesta je viac ako dôstojný,“ vyzdvihol v príhovore primátor J. Říha.

Zdôraznil, že poďakovanie za realizáciu projektu patrí predovšetkým viceprimátorovi Milanovi Ondrovičovi a kolegom z útvaru strategického rozvoja, ktorí pracovali veľmi intenzívne na čo najskoršom uvedení MHD do života. Ďalšie poďakovanie primátora smerovalo k najväčšiemu partnerovi v projekte a jeho najvyššiemu zástupcovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Slovak Lines Petrovi Sádovskému. „Malacky rozhodne neboli jednoduchým partnerom do debaty, pretože v záujme občanov sme do poslednej chvíle vylepšovali všetky možnosti. Prioritou bolo dostať ráno deti z okrajových častí mesta do škôl a pracujúcich do zamestnaní alebo na železnicu, odkiaľ pokračujú v ceste za prácou najčastejšie v hlavnom meste. Ďalekosiahle riešenia prihliadali aj na seniorov či zdravotne postihnutých občanov, ktorí sa vďaka MHD bezpečne dostanú doslova z jedného konca Malaciek na druhý,“ povedal primátor.

Prípadné nedostatky systému bude radnica postupom času dolaďovať. „Naším cieľom je, aby boli spokojní všetci Malačania. Popri podpore cyklotrás spúšťame aj tento veľký projekt a ja verím, že čas ukáže správnosť nastolenej cesty,“ podotkol J. Říha.
    
V nadväznosti na jeho slová vyzdvihol počin malackej samosprávy aj P. Sádovský. „Z Malaciek by si mali vziať ponaučenie aj ďalšie mestá. Ponuku MHD treba rozširovať a, ako vidno, stačí byť aktívny a pozitívny a mestská doprava sa oproti individuálnej môže posunúť ďalej. Kam by sme prišli, keby sme všetci jazdili autami?“ Generálny riaditeľ Slovak Lines poďakoval za nespočetné množstvo hodín mítingov, ktorých výsledkom je dobrý produkt. Cestujúcim zaželal úspešné užívanie nového druhu dopravy v meste.

V závere slávnostného spustenia MHD v Malackách sa zástupcovia samosprávy a pozvaní hostia symbolicky previezli na novom autobuse, pričom si pozreli aj nové zastávky. Je potešujúce, že tieto moderné dopravné prostriedky s klimatizáciou a wifi už začali slúžiť nielen Malačanom, ale aj návštevníkom mesta.

Text: I. Sochorová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok