3. 12. 2020
Mestské zastupiteľstvo rozhodlo: Malacky budú mestom bez hazardu
Poslanci mestského zastupiteľstva v Malackách rozhodli o postupnom utlmení hazardu v meste. Znamená to, že sa už nebudú povoľovať nové žiadosti o prevádzkovanie herní a kasín. Existujúce licencie sa rušiť nebudú, avšak po ich vypršaní sa nebudú ani obnovovať. O pár rokov budú teda Malacky mestom bez hazardu. Výsledok hlasovania zastupiteľstva nazval primátor Juraj Říha „odvážnym rozhodnutím“.

Doterajšia právna úprava formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hovorí, že herne a kasína nemôžu byť vo vzdialenosti menej ako 200 m od škôl, školských zariadení, sociálnych zariadení, ubytovní mládeže alebo inej herne.  Zároveň je určených 12 konkrétnych dní, počas ktorých sa zakazuje prevádzkovanie hazardných hier na území mesta. Samosprávy teraz majú v tejto oblasti oveľa väčšie možnosti, vrátane úplného zákazu herní a kasín na svojom území. Umožňuje to novela zákona o hazardných hrách, platná od 2. novembra tohto roka. Vypustila sa v nej doteraz zásadná podmienka pre zákaz hazardu, ktorou bola petícia občanov s podporou najmenej 30 percent obyvateľov obce alebo mesta. 
Samosprávy teda majú rozviazané ruky a v tomto zmysle postupujú aj Malacky. 
Poslanci dostali na stôl VZN o úplnom zákaze hazardu v meste. Poslanec Daniel Masarovič v diskusii počas zastupiteľstva ocenil, že mesto rýchlo reaguje na legislatívne zmeny.  „Existuje preukázateľný súvis medzi hazardom, gamblerstvom a životmi. Hazard nemôžeme považovať za zábavku,“ povedal. Poslankyňa Lucia Vidanová sa odvolala na príklad z Českej republiky, kde mestá s nulovou toleranciou hazardu znížili úroveň kriminality o polovicu. „To, čo štát vynaloží na liečbu závislého človeka je oveľa viac než to, čo obce a mestá získajú do svojho rozpočtu z hazardu,“ skonštatovala. Oponoval Jozef Mračna: „Ambícia donútiť hráča, aby nehral, sa minie účinku. Ľudia musia byť zodpovední sami za seba. Ide o to, do akej miery chceme mať hazard pod kontrolou.“ Zároveň upozornil, že hazard nie sú iba automaty, ale napríklad aj hranie cez mobily či tipovanie. „Do herní nechodia iba gambleri a kriminálnici. Som za určitú reguláciu, ale plošný zákaz nepovažujem za riešenie,“ povedal v diskusii Adam Janík. „Či už hovoríme o hazarde legálnom alebo nelegálnom, stále je to hazard. Nie sme naivní, že ho zastavíme úplne, ale určitým veciam vieme aspoň zamedziť,“ zdôraznila Katarína Trenčanská. Doplnil ju Pavol Tedla: „Hazard je problém. Ako pedagóg môžem pracovať s mladými ľuďmi. Ako poslanec som dostal od časti občanov mandát a ak môžem aspoň málo urobiť pre riešenie tohto problému, tak to aj urobím.“ 
Malacké zastupiteľstvo v hlasovaní napokon prijalo novú všeobecne záväzné nariadenie, ktoré presne vymedzuje zákaz umiestnenia herní a kasín na celom území Malaciek v hoteloch, moteloch a penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. Pri herniach sa zákaz vzťahuje ešte  aj na bytové domy. 
V Malackách je aktuálne 9 herní. Prognózovaný príjem do rozpočtu mesta z ich prevádzky na tento rok je 130 tisíc €, avšak v skutočnosti bude nižší, pretože herne boli pre protipandemické opatrenia určité obdobie zatvorené. Keďže v ďalších rokoch sa budú prevádzky postupne zatvárať, aj výpadok bude postupný, nie nárazový. 

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Práca
Oznamy
31. 3. 2023
Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice

Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice. Dohodnutá práca:…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
31. 3. 2023
Čistíme naše mesto

S príjemnejšími vonkajšími teplotami a jarným slniečkom sa začali brigády zamerané na čistenie…

Zobraziť celý článok