6. 5. 2020
Mestské centrum kultúry Malacky: ako funguje počas pandémie
Naša krajina postupne uvoľňuje opatrenia, prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Dobrou správou je, že v utorok 12. mája otvoríme v Malackách knižnicu, galériu, múzeum a turisticko-informačnú kanceláriu. Ako pracuje naše Mestské centrum kultúry počas týchto dní? Odpovedala riaditeľka Jana Zetková.  

Dátum 10. marec 2020 sa určite zapíše do dejín Slovenska i kultúry ako takej. V tento deň boli rozhodnutím  Úradu verejného zdravotníctva SR zakázané i všetky kultúrne podujatia. Možno si spomínate, že Malacky boli takým „predskokanom“. My sme, i keď veľmi neradi, ako prví zrušili predstavenie nášho domáceho Divadla na hambálku, ktoré malo byť v sobotu 7. marca. A potom to už išlo…

Okamžite sme začali rokovať o presúvaní a rušení  veľkého množstva už naplánovaných a zazmluvnených podujatí,  pozastavili sme pre verejnosť prevádzku kina, knižnice, múzea a turisticko – informačnej kancelárie. 

Napriek obmedzeniam pracujeme v podstate normálne, ale za zatvorenými dverami, bez našich divákov, návštevníkov, čitateľov, turistov, tanečníkov, výtvarníkov, divadelníkov…. poviem vám úprimne, je to naozaj dosť smutné… máme tu príliš ticho…

Niektorí zamestnanci  sú na OČR, PN, alebo si čerpajú dovolenku, Pracovníci, ktorí sú v práci, dodržiavajú všetky bezpečnostné opatrenia: dezinfikujeme, nosíme ochranné rúška, ochranné rukavice, dodržiavame rozostupy, v každej miestnosti je iba jeden človek, na kanceláriu sa premenil i výtvarný ateliér či tanečná miestnosť. Keďže MCK spravuje štyri objekty, máme priestoru na bezpečnú prácu habadej.

Tento čas sa snažíme využiť na „poupratovanie vecí“, ktoré sme dlhé roky tlačili pred sebou, lebo vždy bolo niečo dôležitejšie. Okrem toho sa venujeme množstvu štatistických výstupov či množstvu minuloročných a tohtoročných grantov. Želáme si, aby sme boli úspešní. Uvedomujeme si, že treba – tak ako po iné roky, ale v tomto čase omnoho viac –   získavať financie aj z iných zdrojov, a nielen naťahovať ruku smerom k mestu.

V období, keď knižnica nie je otvorená pre verejnosť a knihy sa čitateľom nepožičiavajú, využívame čas na spracovanie nových kníh a ich zaraďovanie do systému, aby po  otvorení knižnice boli okamžite prístupné návštevníkom. Doteraz sa nám podarilo spracovať 356 kníh. Nové knihy sú z oblasti  beletrie pre deti i dospelých, doplnili sme takisto knihy do Záhoráckeho kúta. Venujeme sa kompletnému triedeniu a usporadúvaniu knižného fondu a  pripravujeme ďalší projekt na nákup kníh na tento rok. Pracujeme na príprave novej webovej stránky knižnice a  zbierame rôzne inšpirácie a námety na prácu s detskými i dospelými čitateľmi.

V Múzeu Michala Tillnera pracujeme na dokumentovaní dnešných dní, na výskume historických materiálov a na príprave nových historických publikácií, Okrem toho skenujeme historické dokumenty. Na to totiž v čase, keď sprevádzame návštevníkov Malaciek po  kultúrnych pamiatkach, nemáme až toľko času. Za mesiac a pol sa nám podarilo naskenovať až 3500 dokumentov, čo je naozaj úctyhodné číslo.

V týchto mesiacoch, keď sa osobne nevenujeme návštevníkom prichádzajúcim do našej Turisticko-informačnej kancelárie (komunikujeme len telefonicky a prostredníctvom elektronickej pošty) a nesprevádzame, finalizujeme novú webovú stránku TIK-u, aktualizovali sme sprievodcovské manuály, súčasne pracujeme na aktualizácii databáz, čo nám potrvá ešte dlho. Aj keď sú momentálne naše pamiatky uzatvorené, pripravujeme výstavu v kaštieli tak, aby mohla byť spustená ihneď, akonáhle bude možné sprevádzanie. Zároveň chystáme materiál na výstavu k budúcej sezóne. 
 
V galérii sme nainštalovali zaujímavú výstavu nášho zamestnanca Andreja Wsóla  Medzi knihou a komixom, ale nestihli sme ju už otvoriť pre verejnosť. Takže sa ňou kocháme iba my domáci. Už čoskoro, od utorka 12. mája, si ju môže prezrieť aj verejnosť. Keďže máme medzi sebou výtvarníka, čas zatvorenia organizácie sme využili i na namaľovanie nového označenia na budove kina. 

Kino i napriek tomu, že teraz  nevysiela pre svojich divákov tiež „nespí“. Dejú sa tam veľké veci, vyjadrené jedným slovom redigitalizácia. Náš starý projektor už dosluhoval a pre záchranu kina bolo potrebné ho vymeniť. A podarilo sa, naše kino je prvým jednosálovým kinom na Slovensku s laserovým projektorom. A aby toho nebolo málo, vymenili sme  i premietacie plátno. Tešíme sa na divákov. 

V tomto, tak nepríjemnom období  i pre kultúru, sme sa stali súčasťou projektu Kino z gauča, ide o streamové filmové prenosy. Ak máte chuť a chcete podporiť i naše kino, urobte kuk na www.kinozgauca.sk alebo priamo na našu stránku www.kinomalacky.sk.

Smutno za divákmi  je i nášmu Divadlu na hambálku. Skúšanie novej inscenácie, ktorá mala mať premiéru 24. apríla, bolo samozrejme prerušené. Divadlo však pre svojich priaznivcov sprístupňuje záznamy svojich  starších inscenácii na svojej facebookovej stránke https://www.facebook.com/Divadlo-na-hamb%C3%A1lku-40859184245/. Veríme, že vás potešia a rozveselia.

Okrem tohto všetkého sa venujeme normálnej, pre verejnosť neviditeľnej administratívnej činnosti, spojenej s prevádzkou našej organizácie. Vymýšľame, vzdelávame sa, pripravujeme aktivity pre nasledujúce mesiace. Venujeme sa  samovzdelávaniu v oblasti marketingu a manažmentu kultúry a kultúrno-výchovnej činnosti, plánovaniu ďalších aktivít MCK s dôrazom na miestnu a regionálnu kultúru, animáciám kultúrnych činností,  záujmovo-umeleckých  a oddychovo – rekreačných  aktivít pre všetky vekové kategórie.
 
No však najviac sa  túžime stretnúť s našimi návštevníkmi, divákmi, poslucháčmi, turistami, čitateľmi, amatérskymi domácimi výtvarníkmi, tanečníkmi, divadelníkmi, hudobníkmi, ale i profesionálnymi umelcami, bez ktorých sa kultúra plnohodnotne robiť nedá. Preto sa veľmi tešíme na utorok 12. máj, keď aspoň v obmedzenom režime otvoríme knižnicu, galériu, múzeum a TIK.

Jana Zetková, riaditeľka Mestského centra kultúry Malacky

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok