Veselí nad Moravou je mesto v okrese Hodonín v Juhomoravskom kraji, 14 km južne od Uherského Hradiště na rieke Morave. Prvé zmienky o Veselí spadajú do 11. a 12. storočia. Prvá potvrditelná zmienka je z roku 1261.

Vo Veselí nad Moravou je mnoho pôvabných a zaujímavých miest. Pri návšteve zámockého parku z 19. storočia,ich tam hneď niekoľko uvidíte: vzácne staré stromy, exotické dreviny, navzájom prepojené jazierka s mostíkmi a ostrovčekmi, drobné architektonické pamiatky vrátane skleníkového pavilónu a fontány to všetko pripomína dobu dávno minulú, kedy bol zámok, vybudovaný na mieste stredovekého vodného hradu. Za zmienku stojí i zrenovované „Bartolomějské náměstí“ či hvezdáreň vo Veselí nad Moravou, ktorá je unikátne kultúrne zariadenie špecializované na vzdelávanie v odbore astronómie.

V moravskom Veselí nad Moravou bola zmluva o vzájomnej partnerskej spolupráci s mestom Malacky uzatvorená na jeseň v roku 1998. Okrem pravidelných výmenných športových stretnutí futbalistov (žiakov a seniorov), basketbalových a volejbalových zápasov dorasteniek, mesto organizuje aj atraktívnu plavbu po Baťovom kanáli. V roku 2002 sa Veselí nad Moravou stalo dejiskom stretnutia žiakov základných umeleckých škôl v rámci projektu podporovaného fondom Phare s názvom Kultúra bez tlmočníka. Čoraz častejšie sú aj koncerty vynikajúcich hudobníkov z Veselí na Moravou v Malackách.

 

www.veseli-nad-moravou.cz

Veseli nad Moravou Veseli nad Moravou