Okresné mesto Gänserndorf leží na rozhraní medzi úrodnými rovinami oblasti Moravského poľa (Marchfeld) a pahorkatou oblastí Weinviertel. Prvá písomná zmienka o usadlosti menom Genstribendorf pochádza z roku 1115. Rozvoju obce veľmi pomohlo zriadenie zastávky Severnej dráhy v roku 1837, kedy sem vo väčšej miere začali prúdiť predovšetkým živnostníci a zamestnanci železnice. V roku 1901 sa Gänserndorf stal sídlom okresného hajtmanstva, ku ktorému v roku 1945 pribudol okresný súd a finančný úrad. V roku 1958 bol nakoniec Gänserndorf povýšený na mesto. Dnes je sídlom mnohých škôl, ktoré navštevujú žiaci z mesta a okolia, ale aj dôležitým regionálnym centrom služieb, obchodu a správnych inštitúcií.
 
K formálnemu podpisu dohody medzi Malackami a Gänserndorfom nikdy nedošlo. Primátor rakúskeho mesta Johann Karl v začiatkoch spolupráce potvrdil ochotu udržiavať kontakty, no svoj názor na “papierové dohody” vyjadril ich slovami: “Nepíšme papiere, robme!”

Obe mestá zrealizovali spoločné projekty v oblasti obecnej infraštruktúry (čistiareň odpadových vôd a kompostovacie zariadenia).


V Gänserndorfe sa konajú medzinárodné futbalové stretnutia mladších a starších žiakov. V rámci kultúrnych vzťahov sa Malačania zúčastňujú na adventných koncertoch v tomto rakúskom meste.

 

www.gaenserndorf.at

Ganserndorf